Քաղաքագետ. ՀԱԿ-ում ամեն օր ականներ էին պայթում
Հաշվի առնելով հայաստանյան իրողությունները, հաշվի առնելով այն վարչական ռեսուրսը, որ միշտ գործի է դրվում` պարզ է, որ ընտրությունների ելքը կանխորոշված է: Լրագրողների հետ հանդիպմանն ասաց քաղաքագետ Գեղամ Նազարյանը:
Նա կարծում է, որ իշխանությունների համար ամենամեծ խնդիրն ընտրողների թվաքանակն է, քանի որ, ըստ նրա, իրականում 600-700 հազար մարդ հազիվ գնա ու մասնակցի ընտրություններին:
«Իշխանությունները նման զարգացման չեն սպասել և պատրաստվել են ավելի կոշտ ընտրապայքարի: Նույնիսկ զարմանում եմ, որ Հրանտ Բագրատյանի ու Րաֆֆի Հովհաննիսյանի նման քաղաքական փորձ ունեցող մարդիկ համաձայնել են մասնակցել այս ներկայացմանը»,- ասաց նա:
Ի պատասխան հարցին, թե ի՞նչ պետք է աներ ընդդիմությունը, որ այս իրավիճակը չառաջանար, քաղաքագետը նկատեց, որ ընդդիմությունն անում էր այն, ինչ պետք է աներ, սակայն. «Այսօր Հայաստանում բարոյալքման խորը մթնոլորտ է: Տեր-Պետրոսյանի մոտ բարդ իրավիճակ էր: Ամեն օր իր մոտ, այսպես ասած, ականներ էին պայթում.... Իսկ ԲՀԿ-ն էլ նոր-նոր ձևավորվող քաղաքական ուժ էր և չէր հասցրել ձևավորել այն քաղաքական թիմը, որը պետք է առաջ տաներ ժողովրդին»:

Taking into account Armenia’s realities and the administrative resource being used, it is quite obvious that the election outcome is predetermined, political scientist Gegham Nazarian said at the meeting with reporters today.
In his opinion, the most serious problem of the authorities is the turnout of voters: a maximum of 600-700 thousand people will go to the polls.
“The authorities did not expect such developments. They were prepared for a fiercer electoral struggle. It came as a surprise to me that two men with abundant political experience such as Hrant Bagratian and Raffi Hovannisian have agreed to participate in this show,” he noted.
When asked what the opposition should have done to prevent such a situation, Nazarian replied that the opposition did what they were supposed to do, but “there is currently a deep atmosphere of demoralization in Armenia. Ter-Petrosian is in a difficult position … Mines explode every day at HAK (Armenian National Congress), so to speak… BHK (Prosperous Armenia Party) is a new-fledged political force and has not yet set up a political team capable of leading the way”.