«Իվանիշվիլիի այցը Երևան կարևոր է տարածաշրջանային զարգացումների համար»
«Բիձինա Իվանիշվիլիի այցը Երևան շատ կարևոր ազդեցություն կունենա ոչ միայն հայ-վրացական հարաբերությունների, այլ նաև տարածաշրջանային զարգացոմների վրա»,-այսօր լրագրողների հետ հանդիպմանն անդրադառնալով Վրաստանի վարչապետ Բիձինա Իվանիշվիլիի սպասվող այցին Երևան` ասաց քաղաքագետ Սերգեյ Մինասյանը:
Նա նշեց, որ վրացական նոր իշխանությունների ձգտումը, բարելավել ռուս-վրացական հարաբերությունները, դրականորեն կանդրադառնան նաև հայ-վրացական հարաբերությունների վրա:
«Վրաստանում տիրող իրավիճակը բավականին փոփոխվել, է և վրաց-ադրբեջանական հարաբերություններում նույնպես կա որոշակի նոր դինամիկա, որը այնքան էլ դրական չէ, և Ադրբեջանում բավականին զգուշավոր են վերաբերվում հայ-վրացական հարաբերություններում վերջին զարգացումներին»,-նշեց Մինասյանը:
Բանախոսը, անդրադառնալով Վրաստանում տեղի ունեցած համաներման գործընթացին, որի արդյունքում ազատ արձակվեցին վրացահայ 3 գործիչներ, ասաց. «Ես հույս ունեմ, որ Իվանիշվիլիի այցից հետո դրական փոփոխություններ տեղի կունենան նաև Վահագն Չախալյանի գործի հետ կապված»:

“Ivanishvili’s visit to Yerevan is important for regional developments”
“The visit of Bidzina Ivanishvili to Yerevan will have an important effect not only on Armenian-Georgian relations, but also on regional developments,” political scientist Sergei Minasian said at a press conference today, when speaking about the upcoming visit of Georgian Prime Minister Bidzina Ivanishvili to Yerevan.
In his words, the new authorities of Georgia seek to improve Russian-Georgian relations, which will positively affect Armenian-Georgian relations as well.
Commenting on the amnesty recently declared in Georgia, as a result of which three Armenian Georgian figures have been released from prison, Minasian noted: “I hope that after Ivanishvili’s visit, positive changes related to Vahagn Chakhalian’s case will also take place”.