ԶԼՄ-ներում հիշատակումների հաճախականությամբ առաջատարը Սերժ Սարգսյանն է
«Ավանդաբար Հայաստանում հետաքրքրությունը նախագահական ընտրությունների նկատմամբ սկսում է պաշտոնական քարոզարշավի մեկնարկից շատ ավելի վաղ, այդ իսկ պատճառով մենք մշտադիտարկումը սկսել ենք հոկտեմբերի 1-ից»,-այսօր լրագրողների հետ հանդիպմանը ներկայացնելով 2012թ.-ի հոկտեմբերի 1-ից դեկտեմբերի 15-ը Հայաստանի հեռարձակվող ԶԼՄ-ներում ՀՀ 2013թ.-ի նախագահական ընտրությունների լուսաբանման մշտադիտարկման միջանկյալ հաշվետվությունը` ասաց Երևանի մամուլի ակումբի նախագահ Բորիս Նավասարդյանը:
Նա նշեց, որ ԶԼՄ-ները ոչ մի թեկնածուի նկատմամբ կանխակալ վերաբերմունք, խտրականություն չեն դրսևորել և դա նրանք ֆիքսել են իրենց մշտադիտարկման արդյունքում:
«Լրատվամիջոցներում հիշատակումների հաճախականությամբ ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը ցուցակում առաջինն է, Րաֆֆի Հովհաննիսյանը՝ 4-րդը, իսկ Հրանտ Բագրատյանը՝ 19-րդը»,-ասաց Բ.Նավասարդյանը:
Մշտադիտարկման են ենթարկվել համազգային 6 հեռուստաալիք՝ Հայաստանի հանրային հեռուստատեսությունը, Արմենիան, Երկիր Մեդիան, Կենտրոնը, Շանթը, Արմնյուզը, Հայկական երկրորդ հեռուստաալիքը:
Բ.Նավասարդյանն ասաց, որ հեռարձակվողների կողմից հնարավոր թեկնածուներին հատկացված ուշադրության մեծ մասը բաժին է ընկել նրանց, ովքեր հետագայում չեն առաջադրվել:
«Հնարավոր թեկնածուների նկատմամբ ամենամեծ ուշադրությունը դարձրել է «Արմնյուզ» հեռուստաալիքը, որին հաջորդում են Հանրային ռադիոն և «Արմռադիոն»»,-նշեց բանախոսը:
Հայաստանյան հեռարձակողների ուշադրության կենտրոնում են հայտնվել նաև 5 քաղաքական կուսակցություններ՝ ՀՀԿ-ն, ԲՀԿ-ն, ՀԱԿ-ը, ՀՅԴ-ն և «Ժառանգություն»-ը:
«Առաջատար 5 կուսակցությունների նկատմամբ ուշադրության բաշխումը կարելի է բնորոշել որպես հարաբերականորեն հավասարաչափ»,- ասաց Բ.Նավասարդյանը:

“Traditionally, the interest in the presidential election in Armenia starts long before the start of official election campaigns so we began our monitoring on October 1,” Chairman of the Yerevan Press Club Boris Navasardian told reporters today, when presenting an interim report on monitoring of the 2013 presidential elections’ coverage by Armenia’s broadcast media from October 1 to December 15, 2012.
He said their monitoring revealed that the mass media did not display bias or discrimination against any presidential candidate.
“President Serzh Sargsyan ranks first as the most frequently mentioned candidate in the mass media, Raffi Hovannisian is in 4th place, Hrant Bagratian in 19th,” Navasardian said.
Six national television channels, namely Public Television of Armenia, Armenia, Yerkir Media, Kentron, Shant, ArmeNews, and Second Armenian Channel were monitored.
According to Navasardian, the broadcast media paid most attention to those possible candidates who later withdrew their candidacies.
“ArmNews Channel paid the greatest attention to the possible candidates. It is followed by Public Radio and Armradio,” the speaker noted.
Five political forces – Republican Party of Armenia (HHK), Prosperous Armenia Party (BHK), Armenian National Congress (HAK), ARF-Dashnaktsutyun, and Heritage Party were the center of Armenian broadcast media’s attention.
“The distribution of media attention among five leading parties can be described as relatively proportionate,” B. Navasardian said.