Հ. Շափաղաթյան. Հուսախաբ անելը Լ. Տեր-Պետրոսյանի ձեռագրի մի մասն է դարձել
ՀՀԿ-ԲՀԿ կուլիսային բանակցությունների արդյունքում կայացվել է մի որոշում, որի արդյունքում Գագիկ Ծառուկյանը ուղղակի չի առաջադրվել: Այս մասին, անդրադառնալով ներքաղաքական զարգացումներին, Aysor.am-ի հետ զրույցում ասաց ԵՊՀ դասախոս, քաղաքագետ Հասմիկ Շափաղաթյանը:
Քաղաքագետն անդրադարձավ նաև քաղաքական դաշտի այլ ներկայացուցիչների` ՀԱԿ-ի ու ՀՅԴ-ի դիրքորոշումներին ու ասաց. «Ես կարծում եմ, որ ՀԱԿ-ը և ՀՅԴ-ն իրենց ուժերն ավելի ճիշտ գնահատեցին, քան մյուս քաղաքական ուժերը: ՀՅԴ-ն պարզ գիտակցում է, որ ինքն այսօր որևէ դերակատարություն ունենալ այլևս չի կարող»:
ՀԱԿ-ի առնչությամբ քաղաքագետը նշեց, որ ՀԱԿ-ը ևս քաղաքական դաշտում էական դերակատարություն ունենալու հնարավորությունից զրկված է եղել և չէր կարող թեկնածու առաջադրել: «Որևէ անելիք ՀԱԿ-ն իր համար չի տեսնում: Շատ ճիշտ էր, որ Լևոն Տեր-Պետրոսյանի չառաջադրվելու պարագայում ՀԱԿ-ը որևէ այլ թեկնածու չառաջադրեց»,- ասաց նա, ապա հավելեց.
«Հասարակության մեջ կար մի ստվար զանգված, որը սպասում էր Լ. Տեր-Պետրոսյանի առաջադրվելուն, բայց նրա չառաջադրվելը զարմանք չի հարուցում, քանի որ արդեն որերորդ անգամ նա հուսախաբ է անում իր ընտրազանգվածին ու իր հետևում կանգնած մարդկանց: Հուսախաբ անելը Լ. Տեր-Պետրոսյանի ձեռագրի մի մասն է դարձել»:

Политолог: Разочаровывать электорат – часть почерка Левона Тер-Петросяна
Решение Гагика Царукяна об отказе от участия в предстоящих президентских выборах было принято в результате закулисных переговоров между Республиканской партией Армении и партией «Процветающая Армения» Об этом в беседе с корреспондентом Aysor.am заявила преподаватель Ереванского государственного университета, политолог Асмик Шапахатян.
Касаясь позиций «Армянского национального конгресса» и АРФ «Дашнакцутюн», политолог отметила, что АНК и АРФД правильно оценили свои силы.
«АРФД четко осознает, что больше не может играть какой-либо роли», - сказала А.Шапахатян.
По мнению политолога, АНК также была лишена возможности играть на политическом поле какую-либо значительную роль, посему не могла выдвинуть кандидата. «В условиях отказа Левона Тер-Петросяна участвовать в выборах президента, решение АНК не выдвигать другого кандидата было очень правильным», - отметила она.
Как отметила А.Шапахатян, значительная часть общества ожидала выдвижения Левона Тер-Петросяна, однако его отказ не вызвал удивление, поскольку он не в первый раз разочаровывает свой электорат. «Разочаровывать – часть почерка Левона Тер-Петросяна», - отметила политолог.