ՀՀ Նախագահի մոտ խորհրդակցություն է անցկացվել
Նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր խորհրդակցություն է հրավիրել, որին մասնակցել են ՀՀ կրթության և գիտության նախարար Արմեն Աշոտյանը և պետական բուհերի ռեկտորները: Այս մասին տեղեկացնում են ՀՀ Նախագահի մամուլի գրասենյակից:
Ռեկտորների խորհրդի նախագահ, ԵՊՀ ռեկտոր Արամ Սիմոնյանը Հանրապետության նախագահին ներկայացրել է խորհրդում քննարկված՝ պետական բոլոր բուհերի համար ընդհանրական խնդիրները, դրանց լուծմանն ուղղված առաջարկները, որոնք որոշ դեպքերում պահանջում են պետական աջակցություն:
Նախարար Արմեն Աշոտյանը և ռեկտորների խորհրդի նախագահը խորհրդակցության ժամանակ զեկուցել են նաև Նախագահի հետ նույն ձևաչափով նախորդ հանդիպման արդյունքում Հանրապետության ղեկավարի հանձնարարությունների հիման վրա ոլորտում իրականացված աշխատանքները, որից հետո բուհերի ռեկտորները ներկայացրել են յուրաքանչյուրն իր ղեկավարած ուսումնական հաստատության առաջնահերթ խնդիրները, վերջին շրջանի ձեռքբերումներն ու զարգացման ծրագրերը:
Ընդհանրական բնույթի խնդիրների շարքում բուհերի ռեկտորները Նախագահ Սերժ Սարգսյանի հետ քննարկել են կրթական օրենսգրքի ընդունման անհրաժեշտության հարցը: Ռեկտորների համոզմամբ, դա թույլ կտա կրթական ոլորտում գործունեություն ծավալող օբյեկտների և սուբյեկտների համար օրենսդրական դաշտը դարձնել միասնական և համընդհանուր՝ միաժամանակ մեկ օրենսգրքի մեջ միավորելով ոլորտը կարգավորող բոլոր օրենքներն ու իրավական այլ փաստաթղթերը: Հարցը համակողմանիորեն քննարկելու նպատակով, Հանրապետության ղեկավարը հանձնարարել է ստեղծել փորձագիտական խումբ՝ օրենսդրական հարցերի քննարկումներին ներգրավվելով նաև ԱԺ-ի համապատասխան հանձնաժողովի ներկայացուցիչներին:
Հանդիպման մասնակիցները, բարձրագույն կրթական հաստատությունների առջև ծառացած կարևոր խնդիրների շարքում, առանձնացրել են մասնագիտական որակյալ կադրերի երիտասարդացման, գիտակրթական հաստատություններում սերնդափոխության խնդիրները և որոշ մասնագիտությունների գծով կադրերի պակասը: Նախագահ Սերժ Սարգսյանի հետ նրանք խոսել են նաև պետական բուհերի կարգավիճակի, որակյալ կրթության ապահովմանն ուղղված պետական որոշ միջոցառումների իրականացման հնարավորությունների մասին:
Բարձրացված խնդիրներն ու առաջարկությունները, ի լրումն խորհրդակցության ժամանակ Հանրապետության նախագահի կողմից տրված հանձնարարականների, կամփոփվեն ՀՀ կրթության և գիտության նախարարության կողմից:

Серж Саргсян провел сегодня совещание с ректорами государственных вузов
Президент Армении Серж Саргсян провел сегодня совещание, в котором участвовали министр образования и науки Армен Ашотян и ректора армянских государственных вузов. Об этом сообщает пресс-служба президента Армении.
Председатель Совета ректоров, ректор Ереванского государственного университета Арам Симонян представил главе государства общие для всех государственных вузов проблемы, предложения по их решению, которые в некоторых случаях требуют государственного содействия.
В числе проблем общего характера ректоры обсудили с президентом С.Саргсяном вопрос необходимости принятия Образовательного кодекса в республике. По убеждению ректоров, принятие кодекса позволит сделать единым законодательное поле для объектов и субъектов сферы образования, при этом объединив в одном кодексе все законы и другие правовые документы, регулирующие данную сферу.
Для разностороннего обсуждения этого вопроса, глава государства поручил создать экспертную группу и привлечь к обсуждению законодательных вопросов представителей соответствующей парламентской комиссии.
Участники встречи в числе важных проблем вузов выделили также вопросы омоложения качественных профессиональных кадров, смены поколений в научно-образовательных учреждениях и нехватки кадров по некоторым специальностям. Они обсудили с президентом С.Саргсяном и возможности реализации некоторых мероприятий на государственном уровне, направленных на обеспечение качественного образования.
Председатель Совета ректоров Арам Симонян и министр образования и науки Армен Ашотян представили главе государства также отчеты о проделанной работе по итогам прошлой встречи