Նախընտրական քարոզչությունն էկրանից այն կողմ. Մաս 1
Հունվարի 21-ից Հայաստանի Հանրապետությունում պաշտոնապես մեկնարկում է նախընտրական քարոզարշավը: Թեկնածուներից շատերն արդեն ունեն գծված երթուղի` ուր, ում հետ և երբ են գնալու: Որոշ թեկնածուներ, սակայն, նախընտրում են չլքել մայրաքաղաքն ու սեփական քարոզչությունը մարզեր հասցնել, օրինակ` համացանցի միջոցով: Առաջադրված 8 թեկնածուներից Aysor.am-ը փորձեց պարզել, արդյոք համացանցը կարո՞ղ է կարևոր գործոն լինել այս ընտրություններում և ո՞րքանով է նրանցից յուրաքանչյուրն օգտագործելու այն:
Նախագահության էպոսագետ թեկնածուն համացանցը շատ է կարևորում: Սեդրակյանն արդեն պաշտոնական կայք ունի` www.sedrakyan.net: Այստեղ կարելի է կարդալ նրա հոդվածները, ծանոթանալ ԶԼՄ-ներում նրա մասին հրապարակումներին և առհասարակ գտնել թեկնածուի հետ կապված գրեթե ամեն բան.
«Բազմիցս ասել եմ` իմ քարոզարշավը հիմնականում տարվելու է հեռուստատեսությամբ և համացանցով: Նախ, քանի որ եղանակային պայմանները բարենպաստ չեն` դրսում ցուրտ է, բացի այդ 21-րդ դարն է և պետք է առաջ գնալ: Պետք է անցնեն այն ժամանակները, երբ թեկնածուները գյուղեր էին գնում և նրանց ոտքերի տակ մորթած գառներ էին փռում», - Aysor.am-ի հետ զրույցում ասաց Սեդրակյանը:
Արդեն մեկ ամիս է, ինչ գործում է ԱԻՄ նախագահ Պարույր Հայրիկյանի պաշտոնական կայքը` www.hayrikyan.com: Հայրիկյանը ևս կարևորում է համացանցը, բայց կարծում է, որ կարևորագույն գործոն այն կդառնա միայն մյուս ընտրությունների ժամանակ.
«Համացանցն, իհարկե, այսօր էլ կարևոր է, բայց, ըստ իս, այն որոշիչ գործոն կդառնա միայն մյուս ընտրությունների ժամանակ, երբ առավել հասանելի կլինի: Նշեմ, որ բացի կայքից, ես ունեմ նաև ֆեյսբուքյան էջ»,- ասաց Հայրիկյանը:
Համացանցում իր ակտիվությամբ արդեն մի քանի ամիս է, աչքի է ընկնում թեկնածու Անդրիաս Ղուկասյանը: Այս թեկնածուի պաշտոնական կայքն է` www.andrias.am: Ֆեյսբուքում ևս Ղուկասյանն էջ ունի:
«Ըստ իս, համացանցը շատ էֆեկտիվ է: Իհարկե, նկատի չունեմ բացասական երևույթներն, օրինակ` ֆեյքերը: Համացանցն իր գաղափարով արդեն միավորում է, ասում ենք` սոցիալական ցանց, սա արդեն միավորում է պարունակում»,- ասաց Ղուկասյանը:
«Ազգային համաձայնություն» կուսակցության նախագահ, թեկնածու Արամ Հարությունյանը համացանցային իր քարոզչությունը տանելու է հիմնականում Ֆեյսբուք սոցիալական ցանցում: «Էկրանից այն կողմ» Արամ Հարությունյանի քարոզ կտեսնենք նաև հեռուստատեսության ուղիղ եթերով.
«Հատուկ հրաժարվել ենք մեծ գովազդային վահանակներից, որպեսզի այդ գումարը ծախսենք ուղիղ եթեր գնելու համար: Ինչ վերաբերում է մարդկային, երես առ երես շփմանը` մենք ընտրություններից 10 օր առաջ կմեկնենք նաև մարզեր»,- Aysor.am-ին ասաց Հարությունյանը:
Թեկնածուն ավելացրեց, որ համացանցը հատկապես կարևորվում է, քանի որ հեռուստատեսությունն այսօր, ըստ էության վերահսկողության տակ է:

Роль Интернета для кандидатов в президенты Армении: Часть 1
В Армении 21 января официально стартует предвыборная кампания. Многие из кандидатов уже определили график и маршрут встреч с избирателями. Однако некоторые из кандидатов предпочитают не выезжать за пределы столицы и проводить агитационную кампанию, к примеру, через Интернет. Корреспондент Aysor.am попытался уточнить у восьми выдвинувшихся кандидатов, какое значение они придают Интернету и собираются ли использовать возможности сети во время предвыборной кампании.
Кандидат в президенты, специалист по эпосу Вардан Седракян придает большую важность Интернету. Уже действует его официальный сайт по адресу www.sedrakyan.net. На сайте можно ознакомиться со статьями специалиста по эпосу, публикациями СМИ о нем и в целом найти всю информацию о кандидате в президенты.
«Я неоднократно заявлял, что свою кампанию я буду в основном вести с телеэкрана и по Интернету. Прежде всего, потому, что погодные условия неблагоприятные, кроме того, уже 21 век и нужно двигаться вперед. Времена, когда кандидаты ездили в села и их встречали там хлебом и солью, должны пройти»,- заявил В.Седракян в беседе с корреспондентом Aysor.am.
Уже месяц как действует официальный сайт председателя Объединения «Национальное самоопределение» Паруйра Айрикяна www.hayrikyan.com. Лидер ОНС также считает Интернет важным, однако отметил, что глобальная сеть станет важнейшим фактором только во время следующих выборов.
«Интернет, конечно, важен сегодня, но он станет решающим фактором только во время следующих выборов, когда станет более доступным. Отмечу, что кроме сайта у меня есть также своя страница в социальной сети Facebook», - сказал П.Айрикян.
Своей активностью в Интернете бросается в глаза уже в течение нескольких месяцев также кандидат в президенты, политолог Андреас Гукасян. Его официальный сайт действует по адресу www.andrias.am. Политолог имеет также страницу в социальной сети Facebook.
«На мой взгляд, Интернет – очень эффективное средство. Конечно, я не имею в виду негативные явления, например «фейки». Глобальная сеть объединяет своей идеей, когда мы говорим социальная сеть, это уже подразумевает объединение», - сказал А.Гукасян.
Лидер партии «Национальное согласие», кандидат в президенты Арам Арутюнян будет проводить свою предвыборную кампанию в основном через социальную сеть Facebook. Агитацию Арама Арутюняна можно будет увидеть и в прямом эфире телеканалов.
«Мы специально отказались от агитационных плакатов на рекламных щитах, чтобы потратить эту сумму на эфир. Что касается прямого общения с людьми, то мы за 10 дней до выборов начнем визиты в области», - сказал корреспонденту Aysor.am А.Арутюнян.
При этом он отметил, что придает особую важность Интернету, поскольку телекомпании, по сути, находятся под контролем.