Զինդատախազ. ՀՀ զինված ուժերում արձանագրվել է հանցավորության կտրուկ նվազում
«ՀՀ զինված ուժերում հանցավորության մակարդակն զգալիորեն նվազել է»,- այսօր լրագրողների հետ հանդիպմանը, ամփոփելով 2012 թվականին կատարած աշխատանքները, ասաց ՀՀ գլխավոր դատախազի տեղակալ, զինվորական դատախազ Գևորգ Կոստանյանը:
«Այս տարի, 2011թ.-ի համեմատ, զինված ուժերում հանցագործությունները 21,2 տոկոսով նվազել են, ինչը արդյունքն է այն բանի, որ մեր գործողություներն ուղղված են ոչ միայն հանցագործությունների կանխարգելմանը, այլև դրանց իրականացման ռիսկի նվազեցմանը, ինչը հանգեցրել է նաև ծանր հանցագործությունների նվազմանը: Զինվորական ծառայություն կրելու կարգի դեմ ուղղված հանցագործությունները նվազել են 26.7 տոկոսով, հատուկ ծառայություների կրման կարգի դեմ հանցագործությունները նվազել են 24.1 տոկոսով: Ընդհանրապես բոլոր խումբ զինվորական հանցագործությունների առումով արձանագրվել է կտրուկ նվազում»,-ասում է զինդատախազը:
Անդրադառնալով մահվան ելքերով դեպքերին` նա նշեց, որ այդ առումով նվազումը ևս ակնհայտ է. 2011թ.-ի համեմատ, երբ կար 34 մահվան ելքով դեպք, այժմ գրանցվել է 26 դեպք, որից 9-ը կատարվել են հակառակորդի կողմից:

Г.Костанян: Уровень преступности в ВС Армении резко сократился
В Вооруженных силах Армении значительно снизился уровень преступности. Об этом сообщил сегодня в ходе встречи с журналистами заместитель генпрокурора Армении, военный прокурор Геворк Костанян, подводя итоги деятельности за 2012 год.
«В 2012 году по сравнению с 2011г. в ВС Армении преступления сократились на 21,2%, что является результатом того, что наши действия направлены не только на предотвращение преступлений, но и сокращение рисков их совершения. Число преступлений против порядка прохождения военной службы сократились на 26,7%, а преступлений против порядка несения специальных служб – на 24,1%», - заявил военный прокурор.
Касаясь инцидентов со смертельным исходом в ВС Армении, Г.Костанян сообщил, что в 2012 году зафиксировано 26 случаев, из них 9 – в результате действий противника. Военный прокурор отметил, что здесь также наблюдается очевидное сокращение по сравнению 2011 годом, когда было зафиксировано 34 случая со смертельным