Քաղաքագետ. Չկա թեկնածու, ով կարող է մրցակցել գործող Նախագահի հետ
«Գործող Նախագահի հաղթանակը կանխորոշված է: Այս պահին չեմ տեսնում մեկին, ով կարող է մրցակցել նրա հետ»: Այսօր լրագրողների հետ հանդիպմանն ասաց քաղաքագետ Սերգեյ Շաքարյանցը:
Ըստ քաղաքագետի՝ ընտրությունների ելքը որոշվեց այն ժամանակ, երբ ընտրապայքարից դուրս եկան ընդդիմադիր հիմնական ուժերը:
Նրա կարծիքով՝ առաջադրված 8 թեկնածուների մեջ կան մարդիկ, ովքեր արդեն պատրաստ են հայտարարել, որ լուրջ պայքար չեն կարողացել մղել, քանի որ ընտրությունների ընթացքում անարդարություններ և օրինախախտումներ են եղել. «Դա հին սցենար է: Երբ մրցակիցները հայտարարում են, որ սցենարն արդեն պատրաստ է»:
Քաղաքագետն անիմաստ է համարում այն գործիչների առաջադրումը, որոնց ընտրողը չի ճանաչում, վստահում ու հավատում. «Հարց է առաջանում, թե ինչպես են կարողացել վճարել 8 միլիոն ընտրագրավը»:

“The victory of the incumbent President is predetermined. I don’t see anyone who can compete with him”, political scientist Sergei Shakariants told reporters today.
According to him, the election result was determined at the moment when the major opposition forces decided not to run in the presidential election.
In his opinion, among the eight presidential candidates are persons who are already ready to state they cannot carry on a struggle because of violations and injustices. “This is an old scenario,” Shakariants noted.
He said the nomination of candidates, whom voters neither know nor trust, is senseless: “A question arises: how were these candidates able to pay an electoral pledge of 8 million drams?”