Նախագահի թեկնածու. Մենք չենք բոյկոտի ընտրությունները, կասենք` օրինական չեն
«Պատկան մարմինները չեն ապահովում ընտրությունների իրավաչափությունը, հետևաբար, հանրության ներգրավմամբ, այս պարագայում կարող ենք հայտարարել, որ ընտրություններն իրավաչափ չեն` հռչակելով դրանք ոչ օրինական»,- Aysor.am-ի թղթակցի հետ զրույցում, անդրադառնալով նախագահական ընտրություններին, քարոզարշավին, ինչպես նաև ԿԸՀ  որոշմանը, այս մասին ասաց ԼՂՀ նախկին ԱԳ նախարար, նախագահի թեկնածու Արման Մելիքյանը:
Հիշեցնենք, որ Ա. Մելիքյանը ԿԸՀ-ին խնդրել էր ներկայացնել ՀՀ քաղաքացիություն ընդունած երկքաղաքացիների, Հայաստանից հեռացածների ու ՀՀ քաղաքացիությունից դուրս եկածների մասին տեղեկատվություն: Սակայն, ըստ ԿԸՀ որոշման, ՀՀ քաղաքացիություն ընդունած երկքաղաքացիների և ՀՀ քաղաքացիությունից դուրս եկածների մասով դիմումը վերահասցեագրվել է Ոստիկանության անձնագրային և վիզաների վարչություն:
Ինչ վերաբերում է Հայաստանի անկախացումից ի վեր Հայաստանից հետացածների մասին տեղեկատվությանը, ապա ԿԸՀ-ն որոշել է այն մերժել, քանի որ այլ սուբյեկտներին հանձնարարականներ տալու ու նման տեղեկատվություն հավաքելու, հրապարակելու լիազորություններ չունի:
«Մենք չենք ուզում այդ ճանապարհով գնալ, մենք առաջարկել ենք համագործակցություն իշխանությանը, առաջին փուլում ԿԸՀ-ն իր որոշմամբ փաստացի մերժեց այդ առաջարկը: Բայց, այնուամենյնիվ, կարծում ենք, որ մեր ունեցած միջոցներով կարող ենք խնդիրը դարձնել լիարժեք քաղաքական խնդիր»,- ասաց նախագահի թեկնածուն, հույս հայտնելով, որ իշխանությունն այս խնդրին պատշաճ և լուրջ վերաբերմունք ցույց կտա, և իրենք պայքարը կշարունակեն ընտրություններում:
Հարցին, եթե նման բան չլինի, կնշանակի, որ ընտրությունները բոյկոտո՞ւմ եք, Ա.Մելիքյանն ասաց, թե դա կնշանակի, որ իրենք ընտրությունները համարում են ոչ օրինական:
«Մենք չենք կարող քաղաքացուն կոչ անել, որ չմասնակցի անօրիանկան գործընթացին, մենք պարզապես կհայտարարենք, որ ընտրություններն օրինական չեն»,- եզրափակեց խոսքը նախագահի թեկնածուն:

Arman Melikian: We will not boycott election; we will say it is illegal
“The competent bodies do not ensure legitimacy of the election, therefore, by involving the public, we can state that the election is illegitimate and declare it illegal,” former Foreign Minister of the NKR, presidential candidate Arman Melikian told Aysor.am, when discussing the presidential election, the election campaign, and the decision of Central Election Commission.
Let us remind you that Arman Melikian had asked CEC to provide information about people with dual citizenship who received Armenian citizenship, people who left Armenia, and those who gave up Armenian citizenship. However, by a decision of the CEC, the application on persons who received Armenian citizenship and those who gave it up was forwarded by CEC to the Police Passport and Visa Department.
As regards the application’s part on information about people who left Armenia since Armenia’s independence, CEC rejected it, noting that provision and publication of such information is outside its competence.
“We don’t want to follow this path, we proposed cooperating with authorities, but by its decision, CEC has actually rejected our proposal. Yet I think we will be able to turn this problem into a political one,” Melikian said, expressing hope that authorities will deal with the problem seriously and properly and he will continue running in the election.
When asked, whether - unless this happens - it will mean that they are boycotting the election, Melikian said it will mean that they consider the election illegal.