Ռիչարդ Կիրակոսյան. Ուժեղ մրցակիցներ չունենալը Սերժ Սարգսյանի մեղքը չէ
«Այսօր մեկնարկում է ՀՀ նախագահական ընտրությունների քարոզարշավը, և այս ընտրությունները կլինեն ամենաոչմրցակցային ընտրությունները ՀՀ քաղաքական պատմության ընթացքում»,-այսօր լրագրողների հետ հանդիպմանն անդրադառնալով գալիք նախագահական ընտրություններին՝ ասաց Տարածաշրջանային հետազոտությունների կենտրոնի տնօրեն, քաղաքագետ Ռիչարդ Կիրակոսյանը
Քաղաքագետի խոսքով, ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանի մեղքը չէ, որ նա չունի ուժեղ մրցակից այս ընտրություններում:
«ՀՀ-ի ընդդիմությունը մնում է ոչ միավորված, և մենք տեսնում ենք մրցակցության բացակայություն այս ընտրություններում»,-նշեց քաղաքագետը:
Ռ.Կիրակոսյանի կարծիքով, այս ընտրությունները կլինեն ազատ և թափանցիկ, քանի որ չկա ուժեղ մրցակցություն թեկնածուների միջև: Ընտրությունները լինելու են անհատների պայքար, այլ ոչ թե քաղաքական ուղենիշների, ծրագրերի պայքար:
«Հրանտ Բագրատյանը և Րաֆֆի Հովհաննիսյանն այս ընտրություններում հանդես են գալու նոր ծրագրերով և նոր առաջարկներով»,-ասաց Կիրակոսյանը:
Անդրադառնալով գալիք նախագահական ընտրություններում իշխանությունների առջև ծառացած մարտահրավերներին՝ քաղաքագետն ասաց, որ ամենամեծ մարտահրավերը իշխանությունների համար լինելու է ընտրություններում մասնակցության ցածր մակարդակը:
«Եթե Սերժ Սարգսյանը վերընտրվի նախագահի պաշտոնում, նա կկարողանա ստեղծել իր սեփական քաղաքական ժառանգությունը, քանի որ նրա պաշտոնավորման առաջին շրջանը նվիրված էր մարտի 1-ի հետևանքների հաղթահարմանը»,-ամփոփեց բանախոսը:

Richard Giragosian: S. Sargsyan not to blame for not having strong rivals
“The presidential election campaign begins today, and this election is going to be the most uncompetitive in the political history of Armenia,” Director of the Regional Studies Center (RSC) Richard Giragosian told reporters today, when discussing the upcoming presidential election.
In his words, President Serzh Sargsyan is not to blame for not having strong rivals in this election.
“In Armenia the opposition is not united, and we see the absence of competition in the election,” the political scientist said.
In his opinion, this election will be free and transparent because of the lack of keen rivalry between candidates. The election is going to be a struggle of individuals, rather than of political programs.
“Hrant Bagratian and Raffi Hovannisian will put forward new programs and new proposals in this election,” Giragosian said.
Discussing the challenges facing the authorities in the presidential election, he considered a low turnout of voters as the biggest challenge.
“If Serzh Sargsyan is re-elected as President, he will be able to create his own political legacy as his first term was dedicated to overcoming the consequences of the March 1 events,” the speaker said in conclusion.