«Սիրիահայերի գերակշռող մասը հաստատվում է Ղարաբաղի Քաշաթաղի շրջանում»
Սիրիայում տեղի ունեցող ռազմական բախումներից փրկվելու նպատակով հարյուրավոր սիրիահայեր են տեղափոխվում Հայաստան, իսկ ոմանք՝ միջազգային ճանաչում չունեցող Լեռնային Ղարաբաղի հանրապետություն: Այս մասին հայտնում է www.iwpr.net-ը:
Ըստ Ղարաբաղի Քաշաթաղի շրջանի Վերաբնակեցման վարչության պետ Ռոբերտ Մաթևոսյանի` Սիրիայից 22 ընտանիք (58 մարդ) տեղափոխվել է Քաշաթաղ, որից 18-ը` Սիրիայում կապված վերջին դեպքերից հետո:
«Կովսական եկած առաջին սիրիահայ ընտանիքները արդեն ունեն առանձնատներ, մնացածի համար բազմաբնակարան շենք է վերանորոգվել, որից հատկացվել են բնակարաններ: Բերձոր եկածները առայժմ բնակվում են հյուրատանը, որտեղ ոչ մի վարձ չեն մուծում, բոլոր չափահասների աշխատանքի խնդիրը լուծվել է, ինչպես նաև սննդի հարցը կազմակերպվում է մեր ուժերով: Իսկ ով ցանկանում է հող մշակել, տրվում է հող», - ասում է Ռոբերտ Մաթևոսյանը:
Ադրբեջանը, որտեղ ղարաբաղյան հակամարտության ժամանակ իրենց տները լքած հարյուր հազարավոր փախստականներ են ապրում, շարունակում է Լեռնային Ղարաբաղն իր տարածքի մի մասը համարել:
«Մենք տեղեկացրել ենք այս մասին ՄԱԿ-ին և Եվրոպայում անվտանգության և համագործակցության կազմակերպությանը: Հայաստանն առաջին անգամ չէ, որ Լեռնային Ղարաբաղում վերաբնակեցման նախագիծ է իրականացնում: Սա սադրանք է. այն խաթարում է խաղաղ կարգավորման գործընթացը», - հայտարարել է Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարարության մամլո խոսնակ Էլման Աբդուլլաևը:
Ստեղծված իրադրության մեջ Ադրբեջանը հայկական կողմին է մեղադրում և հրաժարվում է բանակցական սեղանի շուրջ նստել ղարաբաղյան կողմի հետ:
Սիրիահայերի գերակշռող մասը հաստատվում է Ղարաբաղի Քաշաթաղի շրջանում:
Լեռնային Ղարաբաղը հայերի վերահսկողության ներքո գտնվող ինքնակոչ հանրապետություն է և հանդիսանում է չլուծված հակամարտություն` հայերի ու ադրբեջանցիների միջև, ինչի արդյունքում երկու հարևանները ՝Հայաստանն ու Ադրբեջանը, չունեն դիվանագիտական հարաբերություններ:
1992 թվականին ղարաբաղյան ուժերը իրենց վերահսկողության տակ վերցրին Լաչին (Բերձոր) քաղաքը և ռազմավարական կարևորություն ունեցող Լաչինի միջանցքը (հայերը նաև այն անվանում են «կյանքի ճանապարհ»): Այդ միջանցքի շնորհիվ` Ղարաբաղը ցամաքային կապ հաստատեց Հայաստանի հետ: Ավելի ուշ`Զանգելանի, Կուբաթլուի և Լաչինի մի մասի հիման վրա ստեղծվեց Քաշաթաղի շրջանը`3376 կմ² տարածքով:
ԼՂ Աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարության 2011 թվականի տվյալներով` Քաշաթաղի շրջանում բնակվում է 8 500 մարդ:
Տեղական իշխանություններն ընդառաջում են շրջան տեղափոխվել ցանկացողներին: Նրանց համար տներ են կառուցվում կամ վերանորոգվում են եղածները, քանի որ պատերազմից հետո լքված տները հաճախ քանդվել են`որպես շինանյութ օգտագործելու նպատակով:
Քաշաթաղում հաստատվող ընտանիքների մեծ մասը Թուրքիայի սահմանին գտնվող սիրիական Ղամիշլի քաղաքից են: Նրանք հիմնականում հողագործներ ու արհեստավորներ են:
«Հողագործությամբ զբաղվող ընտանիքներին տրամադրում ենք մեծ հողատարածքներ»,- ասում է Մաթևոսյանը:
Ըստ Ռոբերտ Մաթևոսյանի`այժմ Քաշաթաղի շրջանում բնակվելու ցանկություն ունեն 10 ընտանիքի ներկայացուցիչներ, ովքեր հեռախոսով տեղեկացրել են, որ ցանկանում են գալ Քաշաթաղ ու ծանոթանալ պայմաններին. «Ընդհանրապես, պատրաստ ենք ընդունել ցանկացած դիմողի: Քաշաթաղցին ըմբռնումով է մոտենում խնդրին՝ ոչինչ, որ իր տունը չեն վերանորոգում, նա դժբախտության մեջ հայտնված հայրենակցին պատրաստ է օգնել»:
«Ես անմիջապես Ղարաբաղն ընտրեցի, Հայաստանը չուզեցի: Այստեղ հանգիստ է ու ավելի լավ է: Գնացի 15 օր Հայաստանում մնացի, հետո վերադարձա Սիրիա: Հետո որոշեցի գալ Ղարաբաղ»,- ասում է Վարդան Պողոսյանը, ով վերջերս է տեղափոխվել ԼՂ:
Նա իր տիկնոջ` Լուսվարդ Վարդանյանի հետ հաստատվել է Քաշաթաղի շրջկենտրոն Բերձորում: Երիտասարդ ամուսինները մասնագիտությամբ հաշվապահներ են: Սիրիայից ընտանիքով Քաշաթաղ է տեղափոխվել նաև Վարդան Պողոսյանի եղբայրը` Սերոբ Պողոսյանը, և Վարդանի կնոջ ծնողներն ու հարազատները:
Ռոբերտ Մաթևոսյանի հավաստիացմամբ` Վարդան Պողոսյանը մոտ օրերս աշխատանք կստանա տեղական հեռախոսակապի օպերատոր «Ղարաբաղ Տելեկոմ»-ում: Վարդանի կինն օրերս աշխատանքի է ընդունվել Բերձորի հյուրանոցում`որպես հաշվապահ:
Ի դեպ, Վարդանը սիրիական հեռախոսակապի օպերատորներից մեկում 5 տարի աշխատել էր որպես հաշվապահ: Իսկ նրա եղբայրը, ով մասնագիտությամբ էլեկտրատեխնիկ է, աշխատանքի կտեղավորվի «Սյունիք» հիդրոէլեկտրակայանում:
Վարդանն ու Լուսվարդն ունեն մեկ տարեկան ու մեկ ամսական դուստր: Չնայած երեխայի փոքր տարիքին` նրանք երկուսով ուզում են աշխատել:
Ադրբեջանական իշխանություններն իրենց հերթին պնդում են, որ սիրիահայերի վերաբնակեցման ծրագիրը նպատակաուղղված քայլ է, որը կխոչընդոտի ղարաբաղյան հակամարտության խաղաղ կարգավորմանը և կբացառի փախստականների վերադարձը տարածաշրջան:
«Ղարաբաղն ադրբեջանական տարածք է: Անընդունելի է, որ սիրիահայերը հաստատվում են այնտեղ առանց Ադրբեջանի թույլտվության: Սա միջազգային օրենսդրության և Լեռնային Ղարաբաղը հարկադրաբար լքած ադրբեջանցիների իրավունքների խախտում է», - համոզված է Աբդուլլաևը:
«Հիասթափեցնում է նաև այն, որ միջազգային հանրությունը հակված է լռություն պահպանել այս կապակցությամբ», - հավելել է նա:
Վարդան Պողոսյանը, սակայն, ադրբեջանական կողմի դժգոհություններն ընդհանրապես խնդիր չի համարում:
«Ես չգիտեմ` աշխարհն ինչպես է մտածում, ես իրենց նման չեմ մտածում: Ադրբեջանցիներն այստեղ տեղ չունեն, Արցախը հիմա պատկանում է իր իսկական տիրոջը: Իմ արմատները Սասունից են, որը կորցրել ենք, թող նրանք երկրորդ անգամ հող գրավելու մասին չմտածեն», - ասում է Վարդան Պողոսյանը:
«Մենք շատ բան ենք կորցրել Սիրիայում, և այս շրջանը մեզ համար ապաստան է դարձել: Մենք մտադիր ենք հաստատվել այստեղ և զարգացնել շրջանը», - հավելում է Պողոսյանը:
Սիրիահայերի համար Հայաստանում կամ Ղարաբաղում հաստատվելու, ինտեգրվելու համար երբեմն խնդիր է հանդիսանում լեզվական պատնեշը:
«Մի քիչ դժվար է, մի քիչ անհասկանալի է Ղարաբաղի բարբառը ու արևելահայերենը, բայց կհարմարվենք, կամաց-կամաց կվարժվենք, կհասկանանք իրար: Նույն լեզուն է, բայց հնչյուններն ու գրելու ձևը կտարբերվեն: Ամեն պարագաններում` բոլորս հայեր ենք», - ասում է Վարդան Պողոսյանը:
Ռոբերտ Մաթևոսյանը նշում է, որ հայոց լեզվի ուսուցիչները ցուցում են ստացել, որ անհատական մոտեցմամբ պարապեն սիրիահայերի երեխաների հետ:
Ադրբեջանցի ակտիվիստները, իրենց հերթին, դժգոհում են, որ երկրի կառավարությունը ոչինչ չի ձեռնարկում ստեղծված իրադրության կապակցությամբ:
«Ես դժգոհ եմ Ադրբեջանի կառավարության`այս ուղղությամբ իրականացրած գործունեությունից: Այն պարզապես բարձրացրել է խնդիրը միջազգային կառույցներում, և վերջ: Կառավարությունն այնպես է վարվում, կարծես հասարակական կազմակերպություն լինի... Այն կարծում է, թե բավական է այդ մասին ՄԱԿ-ին տեղեկացնել», - ասում է Ղարաբաղի ազատագրման կազմակերպության նախագահ Ակիֆ Նաղին:
Նա կոչ է անում ադրբեջանական իշխանություններին ստիպել միջազգային պատժամիջոցներ կիրառել Հայաստանի նկատմամբ`սիրիահայերի վերաբնակեցման գործընթացին վերջ տալու համար:
Իսկ Ղարաբաղում իրավապաշտպան ակտիվիստները հակված են անտեսել ադրբեջանական կողմի բողոքները:
Հելսինկյան նախաձեռնություն-92-ի ԼՂ կոմիտեի համակարգող Կարեն Օհանջանյանը սիրիահայերի օգնություն ծրագիրը «միասնականության դրսևորում» է որակում:
Ավելին, նրա կարծիքով`սիրիահայերը կարող են մեծ ներդրում ունենալ շրջանի զարգացման գործում:
«Նրանք ավանդապահ հասարակությունից են սերում, որտեղ համագործակցության մշակույթը խիստ զարգացած է: Նրանցից շատերը գործարարներ են եղել և լավ կրթություն են ստացել: Նրանց կազմակերպչական հմտությունները տնտեսության և այլ ոլորտներում կարող են նշանակալի խթան հանդիսանալ Ղարաբաղի զարգացման համար», - կարծիք է հայտնել Օհանջանյանը:
Սիրիահայերին աջակցում են ոչ միայն իշխանությունները, այլև տարբեր հիմնադրամներ, որոնցից են «Քաշաթաղ» և «Թուֆենկյան» բարեգործական հիմնադրամները, ինչպես նաև` սիրիահայերի աջակցության «Օգնիր եղբորդ» նախաձեռնությունը:
«Արցախակերտում» նախաձեռնող խումբը երեք շաբաթ առաջ հասարակական կազմակերպությունների համար կազմակերպեց մեկնում դեպի Քաշաթաղ` սիրիահայերի հետ հանդիպում կազմակերպելու նպատակով: «Կամք» հասարակական կազմակերպության նախագահ Արտակ Բեգլարյանը նկատեց, որ ընդհանրապես սիրիահայերը տրտնջալու հակում չունեն.
«Իհարկե, դժվարություններ կան, և բոլորն էլ նշում են, որ իրենք Սիրիայում անհամեմատ լավ պայմաններում էին ապրում, սակայն կարևորն այն է, որ նրանք պատրաստ են աշխատելու և պայքարելու: Ավելին` ուշագրավ է, որ նրանցից ոմանք բավականին խոշոր ծավալով հողատարածքներ են մշակում, ինչը խոսում է նաև նրանց աշխատանքային հարմարվողականության մասին»:
Բեգլարյանի խոսքերով, նրանք բոլորը միաբերան պնդում էին, որ չեն զղջում իրենց ընտրության համար և նախատեսում են մշտապես բնակվել այնտեղ, եթե իրենց տների հարցը լուծվի:
Չնայած այս լավատեսական մոտեցմանը, Տարածաշրջանային հետազոտությունների կենտրոնի տնօրեն Ռիչարդ Կիրակոսյանը կասկածի տակ է դնում սիրիահայերի աջակցության ծրագրի իրականացման հավանականությունը:
Նա մեջբերում է լիբանանահայերի օրինակը, որոնք ժամանակին տեղափոխվել էին այստեղ, իսկ հետագայում հուսահատված հեռացել:
Բացի այն, որ Ղարաբաղի իշխանությունները սիրիահայերի վերաբնակեցման համար անհրաժեշտ «հնարավորություններ և ռեսուրսներ չունեն», իրադրությունը ողջ տարածաշրջանում չի նպաստում նրանց հաստատմանն այստեղ:
«Այսօր իրադրությունն այստեղ շատ ավելի անկայուն է, քանի որ ողջ տարածաշրջանին և հատկապես Ղարաբաղին ներկայում սպառնում է պատերազմի վտանգը», - նշում է Կիրակոսյանը:

Большая часть сирийских армян обосновались в Кашатагском районе НКР
Сотни армян, чтобы спастись от вооруженных столкновений в Сирии, переезжают в Армению, а некоторые в Нагорно-Карабахскую Республику. Об этом пишет сайт www.iwpr.net.
По словам главы управления по вопросам переселенцев Кашатагского района НКР Роберта Матевосяна, после начала в Сирии гражданской войны, сюда переехали 22 семьи (58 человек), из них 18 семей после последних сирийских событий.
«У семей первых переселенцев уже есть собственные дома в Ковсакане, для других был выделено жилье в отремонтированном многоквартирном доме. Те, кто переехали в Бердзор, сейчас бесплатно живут в гостевом доме», - сказал он.
Азербайджанские чиновники были крайне недовольны программой по расселению сирийских армян, заявив, что она нарушает международное законодательство.
«Мы сообщили об этом ООН и Организации по безопасности и сотрудничеству в Европе. Армения уже не первый раз осуществляет незаконное расселение в Нагорном Карабахе. Это провокация; она препятствует мирному процессу», - заявил руководитель пресс-службы МИД Азербайджана Эльман Абдуллаев.
Известно, что процесс мирного урегулирования карабахского конфликта фактически начался после подписания договора о прекращении огня в 1994 году. В 1992 году, на раннем этапе Карабахского конфликта, армянские войска взяли под свой контроль город Лачин (Бердадзор) и имеющий стратегическую важность «Лачинский коридор» (армяне называют его также «дорогой жизни»). Благодаря этому коридору, Карабах установил наземную связь с Арменией. Позднее на основе Зангелана, Кубатлу и части Лачина был создан Кашатагский район с территорией 3376 км².
Несмотря на то, что Кашатаг является самым крупным районом Карабаха, в 2011 году тут проживали всего 8, 500 человек. Местные чиновники идут на встречу всем желающим переселиться в район. Для переселенцев строятся или ремонтируются дома, поскольку те, которые пустовали после войны, зачастую были разобраны на стройматериалы. Матевосян заявил, что сирийским армянам были предложены рабочие места и к тому же им предоставляются продукты питания.
Большинство обосновавшихся в Кашатаге семей из сирийского города Камишли на границе с Турцией. Их преимущественная часть земледельцы и ремесленники.
«Семьям, занимающимся земледелием, мы предоставляем большие земельные участки», - добавил он.
По словам Матевосяна, на данный момент еще 10 семей уже позвонили в управление, чтобы узнать об условиях переезда в район.
«В целом, мы готовы принять каждого, кто к нам обращается. Жители Кашатага с пониманием относятся к проблеме. Ничего, что их дома не ремонтируют; они готовы помочь соотечественникам, попавшим в беду», - сказал он.
«Я сразу же выбрал Карабах»,- сообщил недавно переехавший сюда Вардан Погосян. «Я не захотел жить в Армении – здесь спокойнее. Я 15 дней пробыл в Армении, затем вернулся обратно в Сирию. Потом решил приехать в Карабах», - отметил он.
Вардан Погосян обосновался в Бердзоре вместе с женой Лусвард и годовалой дочкой. Он работает в офисе местного оператора телефонной связи «Карабах Телеком», а Лусвард устроилась на работу в отель. К ним переехали брат Вардана и родители Лусвард.
«Карабах – азербайджанская земля. И недопустимо расселять там сирийских армян без разрешения Азербайджана. Это является нарушением международного законодательства и прав азербайджанцев, которые были вынуждены уехать из Нагорного Карабаха», - считает Абдуллаев.
Погосян отметил, что возражения Азербайджана не являются проблемой.
«Я действительно не понимаю, почему мы должны учитывать реакцию или мнение Азербайджана. Это наши земли. Я из Сасуна, который мы потеряли, пусть они второй раз не думают о захвате земель», - сказал Вардан Погосян.
Он добавил: «Мы многое потеряли в Сирии, и это место стало нашим убежищем. Мы намерены обосноваться здесь и развивать этот регион».
Одна из трудностей, возникающих перед переселенцами из Сирии, состоит в том, что они разговаривают на диалекте армянского языка, отличающемся от карабахского.
«Нам трудно понимать карабахский и восточно-армянский диалекты, но мы свыкнемся с этим, постепенно привыкнем ко всему и станем понимать друг друга.Язык один и тот же, только звуки и форма написания отличаются. Так или иначе, все мы армяне», - сказал Погосян.
По словам Матевосяна, учителя армянского языка получили специальное указание проявлять индивидуальный подход к детям переселенцев из Сирии.
Активисты в Азербайджане требуют действий от своего правительства в связи с этим вопросом.
«Я разочарован тем, какие действия предпринимает правительство Азербайджана по этому поводу. Оно просто подняло этот вопрос перед международными организациями. Это все. Оно ведет себя, как НПО, а не как правительство… Оно считает, что достаточно сообщить об этом ООН», - заявил председатель Организации освобождения Карабаха, Акиф Наги.
Правозащитники в Карабахе не согласны с возражениями азербайджанцев.
Координатор НК комитета Хельсинкская инициатива – 92 Карен Огаджанян характеризует программу, как «демонстрацию солидарности». Более того, он заявил, что переезд сирийских армян будет иметь большое значение для местной общины.
«Они – представители традиционного общества, в котором высоко развита культура сотрудничества и взаимопомощи. Многие из них занимались бизнесом и хорошо образованы. Их организационные навыки в экономике и других областях окажут значительное содействие развитию Нагорного Карабаха», - заявил К.Огаджанян.
Благотворительные организации в Карабахе и Армении предлагают переселенцам помощь. Три из них планируют восстановить для них многоквартирные дома.
После встречи с беженцами из Сирии, глава общественной организации Камк/ Воля Артак Бегларян был впечатлен их стойкостью. «Конечно, есть трудности и все отмечают, что в Сирии они жили в несоизмеримо лучших условиях, однако важно то, что они готовы работать и бороться», - сказал он.
Несмотря на такой оптимизм, директор Центра региональных исследований, независимого аналитического центра в Ереване, Ричард Киракосян задается вопросом относительно устойчивости такого расселения. Как считает эксперт, региональная среда не благоприятствует их расселению.
«Сейчас ситуация здесь еще более нестабильная, поскольку над всем регионом и над самим Карабахом нависла угроза войны», - отметил он.