Հայաստանը ԼՂ օդանավակայանի անվտանգությունն ապահովելու համար կդիմի ՌԴ-ին
«BSR-Russia»-ում հրապարակել է «Հայաստանը Լեռնային Ղարաբաղի օդանավակայանի անվտանգությունն ապահովելու համար կարող է դիմել Ռուսաստանին» հոդվածը:
«Անցած շաբաթ, երբ Լեռնային Ղարաբաղից հայտարարեցին, որ Երևան-Ստեփանակերտ առաջին կոմերցիոն թռիչքը հնարավոր է առաջիկա օրերին իրականացվի, Ստեփանակերտի օդանավակայանի թեման կրկին հայտնվեց լուրերում: Ւ պատասխան, Ադրբեջանի կառավարությունը հրահանգեց ՀՕՊ ուժերին հարվածել քաղաքացիական օդանավերին:
Հայաստանի պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանն իր հերթին հայտարարեց, որ Հայաստանի ՀՕՊ-ը կապահովի Երևան-Ստեփանակերտ չվերթների անվտանգությունը:
Ադրբեջանը չի փոխում իր՝ Լեռնային Ղարաբաղը շրջափակման մեջ պահելու քաղաքականությունը, և ռազմական, այլ ոչ թե քաղաքական երաշխիքներ են անհրաժեշտ նման թռիչքների կազմակերպման համար:
Փորձագետները նշում են, որ նման երաշխիք կարող է Լեռնային Ղարաբաղում հանդիսանալ մեկ կամ մի քանի պետությունների ներկայությունը: Ոմանք չեն բացառում Հայաստանի և Ռուսաստանի միջև համաձայնագրի հավանականությունը, ըստ որի հնարավոր կլինի Ղարաբաղում ավելի հզոր հրթիռային համակարգերի տեղակայումը և Ռուսաստանից որոշակի անվտանգության երաշխքիներ ստանալը»,- գրում է պարբերականը:
«Հունվարի 15-ին ՀՀ ՊՆ-ում ելույթ ունենալով Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանը հայ-ռուսական համագործակցությունը անվանել է Հայաստանի անվտանգության հիմնաքար: Սակայն այս համագործակցությունը դեռևս չի վերաբերում Լեռնային Ղարաբաղին, իսկ ռուսական իշխանությունները երբեք չեն թաքցրել Ղարաբաղ խաղաղապահ ուժեր ուղարկելու ցանկությունը:
Բացառված չէ, որ ՀԱՊԿ խաղաղապահ առաջին առաքելությունը կդառնա Ստեփանակերտի օդանավակայանի անվտանգության ապահովումը և այս պատրվակով ռուսական ռազմական ուժերի մուտքը Ղարաբաղ:
Պատահական չէ, որ Ռուսաստանում բավականին ազդեցիկ «Նեզավիսիմայա գազետայում» հոդված է հրապարակվել, որում նշված է, թե «ղարաբաղյան հակամարտության սրումը ստիպում է Մոսկվային պայմանագրային զինծառայողներին տեղափոխել տարածաշրջան: Ռուսաստանը բարձրացնում է Հարավային Կովկասի դաշնակիցների ռազմական պատրաստվածությունը»,- գրում է «BSR-Russia»-ն:
«Ռազմական փորձագետները նշում են, որ Գյումրու 102-րդ ռուսական բազայի պրոֆեսիոնալ զինծառայողներով համալրվելու արագ տեմպերը կապված է աշխարհաքաղաքական հնարավոր արագ փոփոխությունների հավանականության հետ, ինչը վտանգ է ներկայացնում Ռուսաստանի և նրա դաշնակիցների համար: Այս սցենարները կապված են Ադրբեջանի կողմից Հայաստանի վրա հնարավոր հարձակման, և Իսրայելի կողմից Իրանի նկատմամբ ռազմական գործողությունների սկսման հնարավորության հետ»,- գրել է «Նեզավիսիմայա գազետան»:

«BSR-Russia»: Армения обратится к РФ по вопросу аэропорта Карабаха?
«BSR-Russia» опубликовала статью под заголовком «Армения может обратиться к России по вопросу обеспечения безопасности аэропорта Нагорного Карабаха».
В статье приводятся заявления карабахской и азербайджанской сторон относительно задействования аэропорта в Степанакерте и уничтожении гражданских самолетов, а также заявление министра обороны Армении Сейрана Оганяна о том, что ПВО Армении обеспечат безопасность полетов Ереван-Степанакерт.
«Азербайджан не меняет политику блокады Нагорного Карабаха, а для осуществления таких полетов необходимы военные, а не политические гарантии.
Эксперты отмечают, что подобным гарантом может стать присутствие в Нагорном Карабахе одной или нескольких государств. Некоторые не исключают возможности соглашения между Арменией и Россией, согласно которому в Нагорном Карабахе станет возможным размещение более мощных ракетных комплексов и получение определенных гарантий безопасности со стороны России», - пишет издание.
«Выступая 15 января в министерстве обороны, президент Армении Серж Саргсян назвал армяно-российское сотрудничество краеугольным камнем безопасности Армении. Однако это сотрудничество пока не касается Нагорного Карабаха, а власти России никогда не скрывали желания разместить на территории Карабаха своих миротворцев.
Не исключено, что первой миротворческой миссией ОДКБ станет обеспечение безопасности аэропорта Степанакерта и под этим предлогом – вход российских военных в Карабах.
Неслучайно, в авторитетной российской «Независимой газете» была опубликована статья, в которой отмечалось, что эскалация карабахского конфликта заставляет Москву направлять контрактных военнослужащих в регион. Россия повышает уровень военной подготовки союзников на Южном Кавказе», - отмечает «BSR-Russia».
«Военные эксперты отмечают, что быстрые темпы пополнения 102 российской военной базы в Гюмри профессиональными военнослужащими связано с возможными геополитическими изменениями, что представляет угрозу для России и ее союзников. Эти сценарии связаны с возможным нападением Азербайджана на Армению, началом военных действий Израилем против Ирана», - отмечалось в «Независимой газете».