Րաֆֆի Հովհաննիսյան. Մարդկանց պետք է մեկը, ով իրենց ուղղակի կլսի
Քարոզարշավի երրորդ օրը նախագահի թեկնածու Րաֆֆի Հովհաննիսյանը, ինչպես հայտնի է, սկսեց մայրաքաղաքի Էրեբունի համայնքում: Նա այցելեց շուկա, ստոմատոլոգիական կենտրոն, հիվանդանոց, մտավ տարածքի գրեթե բոլոր խանութները: Էրեբունիում շրջելու ընթացքում թեկնածուն պատասխանեց Aysor.am-ի մի քանի հարցին:
-Պարոն Հովհաննիսյան, անցորդներից շատ ենք հետաքրքրվում, թե ինչ տպավորություն են ստանում Ձեզ հետ հանդիպումներից: Հետաքրքիր է, իսկ դուք ի՞նչ եք ստանում քաղաքացիների հետ այսպես հանդիպելուց:
-Ես առաջին հերթին ստանում եմ լիցք: Ստանում եմ ճշմարտություն: Ուժ է տալիս ինձ: Այս հանդիպումներում և ուրախություն եմ տեսնում, տառապանք էլ կա: Կա նաև քննադատություն: Մարդիկ արդեն չեն ուզում, որ իրենց մոտ ինչ-որ մեկն իբրև իշխանավոր կամ իբրև ընդդիմադիր գա: Մարդկանց պետք է մեկը, ով իրենց ուղղակի կլսի, կպատասխանի հարցերին:
-Պարոն Հովհաննիսյան, նկատեցի, որ Ձեր ելույթներին ծանոթ քաղաքացիներից հարցնում եք, թե ի՞նչ նկատողություններ կամ առաջարկություններ ունեն՝ դրանց հետ կապված: Հետագայում քաղաքացիների նկատառումները հաշվի առնու՞մ եք:
-Իհարկե, ամեն գիշեր` քարոզարշավից վերադառնալուց հետո, ես իմ մեջ ամփոփում եմ օրվանից ստացած տպավորություններն ու հիշում եմ բոլոր առաջարկները: Ես անգամ հասցրել եմ որոշ ծրագրային փոփոխություններ անել հենց քաղաքացիների որոշ առաջարկություններից հետո:
- Արդեն երրորդ օրն է, ինչ շրջում եք քաղաքում, եղե՞լ են ինչ-որ առանձնահատուկ, հետաքրքիր դեպքեր:
-Ամեն մի հանդիպում յուրահատուկ է: Այս հանդիպումներն առաջինը ես եմ հիշելու: Ամեն բան կարևոր է ինձ համար, թե' ալեհեր տատիկի ու պապիկի օրհնանքը, թե' փոքրիկներն, ում հանդիպում եմ:
Հետաքրքիր է, որ Էրեբունի համայնքում Հովհաննիսյանին հանդիպած առաջին իսկ փոքրիկը, թեկնածուի հարցին, թե ինչ մասնագիտություն է ուզում ունենալ` պատասխանեց.

Raffi Hovannisian: People need someone to listen to them
On the third day of his election campaign, Raffi Hovannisian toured the Erebuni community of Yerevan. He went to the community market, the dental center, the hospital and entered almost all shops in the area. While touring the Erebuni district, he answered a number of questions of Aysor.am.
- Mr. Hovannisian, we asked many passers-by about their impressions of you. Could you tell us about the impressions you gained from those meetings?
- First of all, I got a charge. I got the truth. They gave me strength. At such meetings I saw both joy and suffering. There was also criticism. People no longer want to meet someone who is a representative of the authorities or the opposition. They just need someone to listen to them and answer their questions.
- Mr. Hovannisian, we noticed that you ask the citizens to voice their proposals or remarks regarding your speeches. Will you take their proposals into account later?
- Of course. Each night, on returning home, I summarize the impressions I received that day and also recall all the proposals. I have already made some changes in my program based on some proposals of citizens.
- Today is the third day in a row that you have toured the city. Have there been any special, memorable incidents?
- To me, each meeting is unique. I will remember all those meetings. Everything is important to me – be it a blessing of a granny or a grandpa, or a meeting with a kid.
Interestingly, in response to the presidential candidate’s question: “What do you want to be when you grow up?” the first child, who met Raffi Hovannisian in Erebuni community, said: “I want to become a soldier. I want to grow up and defend my Fatherland”.