Երևանում ՀԱՊԿ ակադեմիա ստեղծելու նախագիծը քննարկման փուլում է
Կառավարությունն իր որոշմամբ «Զորավար Դրաստամատ Կանայանի անվան ազգային ռազմավարական հետազոտությունների ինստիտուտ» ՊՈԱԿ-ին թույլատրել է մասնակցել «Հավաքական անվտանգության պետությունների կազմակերպության ակադեմիայի» հիմնադրամի հիմնադրմանը։
Պայմանագրի շրջանակում անցկացվում են միջոցառումներ անդամ-պետությունների գիտնականների, քաղաքագետների, փորձագետների, երիտասարդ քաղաքական և հասարակական առաջնորդների ներուժը ՀԱՊԿ-ի համար օգտակար հասարակական կարծիք ձևավորելու գործընթաց ներառելու նպատակով։
Նշված խնդրի իրականացման համար ՀԱՊԿ-ի գլխավոր քարտուղարը ՀՀ նախագահին ուղղված նամակում առաջարկում է ստեղծել ՀԱՊԿ ակադեմիա, որի նստավայրը կլինի Երևան քաղաքում։ Որպես հիմնադիրներ և գլխավոր ֆինանսավորողներ հանդես են գալիս «ՀԱՊԿ-ի ինստիտուտ» ինքնավար ոչ առևտրային կազմակերպությունը, դրա Երևանի մասնաճյուղը, ինչպես նաև Ռուսաստանի Դաշնության արտաքին գործերի նախարարության հանրային դիվանագիտության աջակցման ֆոնդը։
ՀԱՊԿ ակադեմիա ստեղծելու նախագծի վերաբերյալ նախնական քննարկմանը մասնակցել և իրենց աջակցությունն են հայտնել ՀՀ ազգային անվտանգության խորհրդի քարտուղարը, Հայաստանի, Ռուսաստանի և Ղազախստանի արտաքին գործերի նախարարները։

Проект создания «Академии ОДКБ» в Ереване – на стадии обсуждения
Решением правительства Армении государственной некоммерческой организации «Национальный институт стратегических исследований имени Драстамата Канаяна» разрешается принять участие в учреждении фонда «Академии Организации Договора о коллективной безопасности».
В рамках договора проводятся мероприятия, направленные на привлечение потенциала ученых, политологов, экспертов, молодых политических и общественных деятелей из государств-членов договора в процесс формирования общественного мнения об ОДКБ.
Для выполнения этой задачи генеральный секретарь ОДКБ в письме президенту Армении Сержу Саргсяну предлагает создать академию ОДКБ со штаб-квартирой в Ереване. В качестве учредителей и главных спонсоров выступают Автономная некоммерческая организация «Институт ОДКБ», ее ереванский филиал, а также Фонд поддержки публичной дипломатии имени А.М. Горчакова МИД РФ.
В предварительных обсуждениях проекта создании академии ОДКБ приняли участие и выразили свою поддержку секретарь Совета национальной безопасности Армении Артур Багдасарян, министры иностранных дел Армении, России и Казахстана.