ԵԱՀԿ/ԺՀՄԻԳ դիտորդական առաքելությունը ներկայացրեց առաջին միջանկյալ զեկույցը
Հայաստանի Հանրապետության նախագահական ընտրությունները տեղի կունենան 2013թ.-ի փետրվարի 18-ին՝ Սահմանադրության դրույթների համաձայն։ Եթե թեկնածուներից որևէ մեկը չստանա ձայների բացարձակ մեծամասնություն առաջին փուլում, ապա երկու շաբաթ անց ձայների առավել քանակ ստացած երկու թեկնածուների միջև կանցկացվի ընտրությունների երկրորդ փուլ: Այս մասին նշված է ԵԱՀԿ/ԺՀՄԻԳ դիտորդական առաքելության առաջին միջանկյալ զեկույցում:
Ներառական կերպով գրանցվել է ութ թեկնածու։ Վեց այլ թեկնածու չեն վճարել պահանջվող ընտրագրավի գումարը, և մեկը ինքնաբացարկ է հայտարարել մինչև գրանցման վերջնաժամկետը։
Այս ընտրությունները կլինեն առաջին նախագահական ընտրությունները, որոնք կանցկացվեն 2011 թվականի մայիսին ընդունված նոր Ընտրական Օրենսգրքի համաձայն։
Նոր Օրենսգիրքը գնահատվել է իբրև համապարփակ և տրամադրում է ամուր հիմքեր ժողովրդավարական ընտրությունների անցկանցման համար։ Միաժամանակ, Օրենսգրքում դեռ կան հատվածներ, որոնք բարելավման կարիք ունեն։
Ընտրությունները կանցկացվեն Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովի (ԿԸՀ), 41 Ընտրատարածքային ընտրական հանձնաժողովների (ԸԸՀ) և 1,988 Տեղամասային ընտրական հանձնաժողովների (ՏԸՀ) կողմից։
ԿԸՀ-ն ակտիվորեն նախապատրաստվում էընտրություններին, և մինչ օրս օրենքով սահմանված որևէ վերջնաժամկետ չի խախտվել։

The presidential election in Armenia will be held on February 18, 2013, in accordance with provisions of the Constitution. If none of the candidates receives an absolute majority of the votes, then two weeks later a run-off will be held between the top two candidates, is said in the first interim report of the OSCE/ODIHR Observation Mission.
Eight candidates have been registered. Six other candidates did not pay the required election pledge, and yet another candidate withdrew his candidacy prior to the registration deadline.
The upcoming presidential election is the first one to be held under the new Electoral Code adopted in May 2011.
The new Electoral Code has been assessed as a comprehensive one that provides a firm basis for holding democratic elections. St the same time some sections of the Code are in need of improvement.
The election will be held by the Central Election Commission (CEC), 41 District Election Commissions (DEC), and 1,988 Precinct Election Commissions (PEC).