Սերժ Սարգսյան. Մենք միասնական ենք Արցախյան խնդիրը կարգավորելու համար
«1915-ին տեղի է ունեցել մի ոճրագործություն, որը պետք է ճանաչվի, դատապարտվի, իսկ դրա հետևանքները՝  վերացվեն: Աստված տա, որ դա տեղի ունենա մինչև Հայոց ցեղասպանության 100-ամյա տարելիցը»,- դավթաշենցի ընտրողների հետ հանդիպմանը, ի պատասխան դահլիճից հնչած հարցի, այս մասին ասաց ՀՀ նախագահի թեկնածու Սերժ Սարգսյանը:
Նա նշեց, որ Ցեղասպանության ճանաչումը սոսկ բարոյական խնդիր չէ. «Ցեղասպանության ճանաչումից է կախված մեր ազգային անվտանգությունը: Եթե Թուրքիան ճանաչած լիներ Ցեղասպանությունը, ապա չէր շրջափակի Հայաստանի Հանրապետությունը»:
Նախագահի թեկնածուն հայտնեց, որ մշակվել է միջոցառումների մեծ ծրագիր` Հայոց ցեղասպանության 100-ամյա տարելիցին ընդառաջ, տրվել են հատուկ հանձնարարականներ` աշխարհի բոլոր երկրներում գտնվող հայ  դիվանագետներին:
Արցախյան խնդրի կարգավորմանը վերաբերող հարցին ի պատասխան՝ նախագահի թեկնածուն ասաց, որ Արցախի ճակատագիրը պետք է որոշի հենց Արցախի ժողովուրդը:
«Մենք երբեք չենք սկսի ռազմական գործողություններ. մենք չէ, որ 1990-ական թթ.-ին սկսեցինք պատերազմը: Ստալինը որոշել էր, որ Ղարաբաղը պետք լինի Ադրբեջանի կազմում, սակայն ղարաբաղցիներն այդ մտքին չեն համաձայնել և երբեք չեն համաձայնի»,- եզրափակեց խոսքը նախագահի թեկնածու Ս. Սարգսյանը:

S. Sargsyan: We are united for resolving Artsakh problem
“In 1915 a crime was committed that must be recognized, condemned, and its consequences eliminated. God grant that this will happen until the 100th anniversary of the Armenian Genocide,” the presidential candidate Serzh Sargsyan said at the meeting with residents of Davitashen district in Yerevan today, when responding to the question of a meeting participant.
He stressed that the recognition of the Genocide is not only a moral problem. “Our national security depends on the Genocide recognition. If Turkey had recognized the Genocide, the blockade would not have been imposed on Armenia”.
In response to a question about the Artsakh problem’s solution, Serzh Sargsyan said that it is the Artsakh people who should decide the destiny of Artsakh.
“We will never resort to new hostilities. We are united for resolving the Artsakh problem,” S. Sargsyan said in conclusion.