ԱՄԷ-ում 94 դավադիր դատարանի առջև կկանգնի
Արաբական Միացյալ Էմիրություններում դատարանի առաջ է կանգնելու 94 մարդ, ովքեր կասկածվում են պետական հեղաշրջում կազմակերպելու մեջ: ԱՄԷ-ի գլխավոր դատախազ Սալեմ Սաիդ Կուբաիշը հայտարարել է, որ դավադիրները իրենց պլանները մշակել էին գաղտնի հավաքների ժամանակ և սոցիալական ցանցերի օգնությամբ փորձել են իշխանությունների դեմ մոբիլիզացնել հանրային կարծիքը: Այս մասին հայտնում է Reutres գործակալությունը:
Ըստ Սալեմ Սաիդ Կուբաիշի՝ դեռևս 2012 թվականին ձերբակավել էր 60 մարդ, որոնց մեծամասնությունը իսլամական «Ալ-Իսլահ» խմբավորման ադամներ էին և համագործակցում էին ԱՄԷ-ում արգելված «Մուսուլման եղբայրներ» խմբավորման հետ:
«Նրանք կապ են ունեցել «Մուսուլման եղբայրների» և նմանատիպ այլ կազմակերպությունների հետ, որոնցից խնդրել են ֆինանսական աջակցություն՝ իշխանությունը տապալելու համար»,- ասված է հայտարարարության մեջ:
«Ալ-Իսլահը» բազմիցս հայտարարել է,որ իր առաքելությունն էր անցկացնել քաղաքական խաղաղ բարեփոխումներ և ոչ մի կապ չունի «Մուսուլման եղբայրներ» խմբավորման հետ: Սակայն դատախազությունը պնդում է, որ խմբավորման անդամները օգտագործել են իրենց բարեգործական հիմնադրամները, որպեսզի ստեղծեն առևտրական ձեռնարկություններ և դրանց օգնությամբ քողարկեն իրենց պառակտիչ գործուներությունը: Բացի այդ, «Ալ-Իսլահի» կողմնակիցները իբր փորձել են ներթափանցել պետական հաստատություններ, այդ թվում դպրոցներ, համալսարաններ և նախարարություններ:

В ОАЭ 94 заговорщиков предстанут перед судом
В Объединенных Арабских Эмиратах 94 человека отправятся под суд по обвинению в подготовке государственного переворота, сообщает агентство «Reuters». Как заявил генеральный прокурор ОАЭ Салем Саид Кубаиш, заговорщики разрабатывали свой план на тайных собраниях и при помощи социальных сетей в интернете пытались мобилизовать против властей общественное мнение.
Значительная часть предполагаемых заговорщиков – около шестидесяти человек – были задержаны в 2012 году. По версии следствия, они принадлежат к исламистской организации «Аль-Ислах», которая сотрудничает с запрещенным в ОАЭ движением «Братья-мусульмане».
Согласно источнику, арестованные сознались в создании секретной организации с вооруженным крылом для захвата власти и установления в ОАЭ государства с исламистскими порядками.
Организация «Аль-Ислах» неоднократно заявляла, что ее цель – мирные реформы, а с «Братьями мусульманами» она не связана, однако прокуратура настаивает, что члены объединения использовали свои благотворительные фонды, чтобы создавать коммерческие предприятия и с их помощью маскировать подрывную деятельность.
Кроме того, сторонники «Аль-Ислах» якобы пытались внедриться в государственные учреждения, включая школы, университеты и министерства.