Ռազմական փորձագետ. Մեր բանակը կարողացավ շտկել ժողովրդի մեջքը
Հաղթանակը պատերազմում, թշնամուն պարտադրված արժանապատիվ խաղաղությունն ու մեր ժողովրդի մեջ հաղթողի հոգեբանության վերականգնումը: Սրանք, ըստ ռազմական փորձագետ Դավիթ Ջամալյանի, այն երեք կարևորագույն նվաճումներն են, որոնք ունեցավ մեր բանակը կազմավորման 21 տարիների ընթացքում:
«Մենք միաժամանակ բանակ էինք ստեղծում ու պատերազմ հաղթում: Մյուս կողմից, եթե բանակը ունակ չլիներ պահել հաղթանակները, մեզ մոտ` անկախ հաղթանակից, պարտվողական տրամադրություն կլիներ: Եվ կարևորագույնը, որ մեր զինվորները Արցախյան հաղթանակով կարողացան շտկել մեր ժողովրդի մեջքը ու վերականգնել հույսը հաղթանակի նկատմամբ»,- ասաց Դ. Ջամալյամը:
Ռազմական փորձագետը նշեց, որ պատերազմի տարիներին փոքր էր, բայց լավ է հիշում` թերթերի կրպակների մոտ միշտ հերթեր էին, ինքն էլ` հերթում սպասողներից մեկը:
«1992-93 թթ. ձմեռն էր: Թերթ գնողների հերթում մեկը չկար, որ հուսահատված լիներ, բոլորը հաղթանակին հավատում էին: Կրպակի հերթից դուրս իրավիճակը մի փոքր այլ էր: Շատերը կային, որ չէին հավատում հաղթանակին: Հիշում եմ, որ ես ամեն օր սպասում էի, թե երբ է գալու թերթ գնելու ժամանակը, որ գնամ, կանգնեմ այդ հերթում ու վարակվեմ հաղթանակի հույսով»,- ասում է ռազմական փորձագետը:

Д.Джамалян: Армянская армия восстановила психологию победителя у народа
Важнейшие достижения армянской армии за прошедшие 21 год – это победа в войне, принужденный противнику достойный мир и восстановление психологии победителя у армянского народа. Такое мнение высказал сегодня в ходе встречи с журналистами военный эксперт Давид Джамалян.
«Мы одновременно формировали армию и побеждали в войне. Если бы наша армия не была бы в состоянии удержать эти победы, в обществе преобладали бы пораженческие настроения. Самое важное, что армянские воины смогли восстановить в народе надежду на победу», - заявил Д.Джамалян.