ՀՀ նախագահի թկենածու. Հայաստանի հանքարդունաբերության 75 տոկոսը ստվերում է
Հայաստանի հանքարդյունաբերությունը 75 տոկոս ստվերում է, ոլորտը ցույց է տալիս 200 մլն դրամ շրջանառություն, իսկ մաքսային ելք ու մուտքից դատելով` այն 800 մլն դրամ է: Այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ասաց ՀՀ նախագահի թեկնածու Հրանտ Բագրատյանը:
Պատասխանելով Aysor.am-ի՝ ի՞նչ կփոխեիք Հայաստանի բնապահպանության քաղաքականության մեջ հարցին, ասաց, որ անկյունաքարային դրույթ է առաջարկում` բնական ռեսուրսները չվաճառել, ինչպես արվում է գործող համակարգով. Բնության ռեսուրսները ժողովրդի հարստությունն է և այն չի վաճառվում:
«Այժմ ինչ-որ ռոյալթիներ են մտցրել` անեկդոտային վճարներ»,- ասաց Հ. Բագրատյանը և հավելեց, որ իր քաղաքականությունը այս ոլորտում գործող համակարգից տարբերվում է 180 աստիճանով:

Presidential candidate: 75% of Armenia’s mining industry is shadow
75% of Armenia’s mining industry is shadow, the sector reports a turnover of 200 million AMD, whereas, judging from customs data, it amounts to 800 million AMD, presidential candidate Hrant Bagratian said at the meeting with journalists today.
When asked by the correspondent of Aysor.am what he would change in the environmental policy of Armenia, he replied he would propose a basic provision: not to sell natural resources, which is the case now. Natural resources are the nation’s wealth and they should not be sold.
“Some royalties – some laughable payments - have been introduced,” Bagratian said, adding that his policy proposes a U-turn in this sphere.