ՀՀ նախագահի թկենածու. Հայաստանի հանքարդունաբերության 75 տոկոսը ստվերում է
Հայաստանի հանքարդյունաբերությունը 75 տոկոս ստվերում է, ոլորտը ցույց է տալիս 200 մլն դրամ շրջանառություն, իսկ մաքսային ելք ու մուտքից դատելով` այն 800 մլն դրամ է: Այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ասաց ՀՀ նախագահի թեկնածու Հրանտ Բագրատյանը:
Պատասխանելով Aysor.am-ի՝ ի՞նչ կփոխեիք Հայաստանի բնապահպանության քաղաքականության մեջ հարցին, ասաց, որ անկյունաքարային դրույթ է առաջարկում` բնական ռեսուրսները չվաճառել, ինչպես արվում է գործող համակարգով. Բնության ռեսուրսները ժողովրդի հարստությունն է և այն չի վաճառվում:
«Այժմ ինչ-որ ռոյալթիներ են մտցրել` անեկդոտային վճարներ»,- ասաց Հ. Բագրատյանը և հավելեց, որ իր քաղաքականությունը այս ոլորտում գործող համակարգից տարբերվում է 180 աստիճանով:

Г.Багратян: Природные ресурсы – это собственность народа
В горнодобывающей сфере Армении теневая доля составляет 75%, заявил сегодня в ходе встречи с журналистами кандидат в президенты Армении, председатель партии «Свобода» Грант Багратян.
«В горнодобывающей сфере показывается оборот в 200 млн. драмов, а, судя по ресурсам на таможенном входе и выходе, он составляет 800 млн. драмов», - сказал Г.Багратян.
Отвечая на вопрос корреспондента Aysor.am, что бы он изменил в экологической политике Армении, Грант Багратян заявил, что предлагает краеугольное положение – не продавать природные ресурсы, как это делается действующей системой. По его словам, природные ресурсы являются собственностью народа и их нельзя продавать.
«Сейчас внесены какие-то роялти – анекдотичные платежи», - отметил Г.Багратян. По его словам, политика в этой сфере отличается от действующей системы на 180 градусов.