Նախագահի 3 թեկնածուները համատեղ հայտարարություն են տարածել
ՀՀ նախագահի թեկնածուներ Հրանտ Բագրատյանը, Պարույր Հայրիկյանը և Րաֆֆի Հովհաննիսյանը հայտարարություն են տարածել, որում իրենց մտահոգություններն են հայտնում:
Համատեղ հայտարարության մեջ ասված է.
«Մենք գտնվում ենք պատմական կարեւորագույն իրադարձության փետրուարի 18-ին կայանալիք Հայաստանում նախագահական ընտրությունների շեմին.:
Ցավոք, մեզ առայժմ չի հաջողուել ստեղծել այն Հայաստանը, որտեղ գերակայում են օրենքի իշխանությունը, համամարդկային ժողովրդավարական չափորոշիչները եւ ազգային արժեքները: Հայաստանում ընտրությունների միջոցով ժողովրդի իշխանություն ձեւավորելը մեր հասարակության համար այդպես էլ մնաց բաղձալի երազանք: Այս արատաւոր իրավիճակը մեզ թելադրում է յանդէս գալ մի շարք նախաձեռնություններով, մասնավորապէս․
Մենք գտնում ենք, որ անհրաժեշտ է հրապարակել հանրապետությունից բացակայող քաղաքացիների ցուցակները, ովքեր, ի խախտումն ՀՀ Սահմանադրության, զրկված են ընտրելու իրենց իրավունքի իրացման հնարավորությունից: Մենք գտնում ենք, որ վերջին մեկ տարում ավելի քան 180 օր երկրից բացակայած, բայց ընտրացուցակներում ընդգրկված ՀՀ քաղաքացիների ցանկը ընտրատեղամասերում պետք է կախված լինի հիմնական ցուցակներից առանձին՝ նպատակ ունենալով բացառել երկրից բացակայող քաղաքացիների փոխարեն քվեարկելու դեպքերը:
Բոլոր թեկնածուները՝ ներառյալ գործող նախագահը, պետք է պարտավորություն ստանձնեն (եւ ոչ թե խոսքով, այլ գործնականում իրագործեն) բացառել իրենց վարչական ռեսուրսի օգտագործումը, այդ թվում՝բյուջետային ոլորտի աշխատակիցների՝ ուսուցիչների, բժիշկների, զինծառայողների նկատմամբ վարչական ճնշումը, ոստիկանների, անվտանգության ուժերի, բանակի օգտագործումը ընտրական գործընթացներում։ Պէտք է բացառել որեւէ եղանակով վախի մթնլորոտ ստեղծելու եւ մանաւանդ պետական համակարգում աշխատանքի ընդգրկուած քաղաքացիների ահաբեկելու արատաւոր գործելակերպը:
Ցանկացած ընտրական զեղծարարություն կամ խախտման նմանատիպ փաստ մեր կողմից կդիտարկվի որպէս հակասահմանադրական գործողություն։
Հարգելով մեր գործընկեր քաղաքական գործիչների եւ ուժերի ընտրություններին չմասնակցելու կոչերը, մենք` ՀՀ նախագահի ներքոստորագրյալ թեկնածուներս, միաժամանակ մեր պարտքն ենք համարում հայտնել մեր համոզվածությունն առ այն, որ միայն հետեւողական աշխատանքի եւ գործուն պայքարի միջոցով է հնարավոր մեր Հայրենիքում փոխել ստեղծված իրավիճակը: Եվ ուրեմն
Կոչ ենք անում Հայաստանի բոլոր քաղաքացիներին վճառականօրէն մասնակցել փետրվարի 18-ին կայանալիք նախագահական ընտրություններին»:
Այս մասին տեղեկանում ենք նախագահի թեկնածու Րաֆֆի Հովհաննիսյանի նախընտրական շտաբից:
Նախագահի երեք թեկնածուները Հայոց Ազգային Բանակի օրվա առթիվ նաև շնորհավորել են Հայաստանի բոլոր քաղաքացիներին:

The presidential candidates Hrant Bagratian, Paruyr Hayrkian, and Raffi Hovannisian have issued a joint statement, expressing their concern.
The joint statement reads:
“We are on the threshold of an important historical event – the presidential election to be held in Armenia on February 18.
Unfortunately, so far we have failed to create an Armenia, in which the rule of law and universal democratic standards and national values predominate. Establishing popular power in Armenia by means of elections remains a long-wished-for dream. This vicious situation makes us come up with a number of initiatives, in particular:
We believe that it is necessary to release lists of citizens absent from the republic who – in violation of the Constitution – are deprived of the opportunity to exercise their right to vote. We believe that the list of Armenian citizens, who were absent from the country for more than 180 days in the past year but are included in voter lists, should be put up in polling stations separately from the main lists, in order to rule out instances of voting instead of absent citizens.
All the candidates, including the incumbent president, should assume an obligation (not in word, but in practice) to rule out use of their administrative resource, including administrative pressure on employees of government-financed organizations such as teachers, doctors and military servicemen as well as use of policemen, security forces and the army in the electoral processes. The vicious practice of creating an atmosphere of fear, especially the intimidation of citizens employed in the state system, should be ruled out.
We will consider any electoral fraud or similar fact of violation as an anti-constitutional action.
While respecting our partner political figures and parties’ calls not to run in the election, we, the undersigned presidential candidates, at the same time consider it to be our duty to express our conviction that it is only by consistent work and effective fight that the current situation in Homeland can be changed.
So we call upon all Armenian citizens to vote in the upcoming February 18 presidential election”.
This information was submitted by the campaign headquarters of candidate Raffi Hovannisian.
The three candidates have also congratulated all Armenian citizens on the occasion of the Armenian National Army Day.