«Հարավկովկասյան երկաթուղի» ՓԲԸ-ն կաջակցի զոհված աշխատակիցների ընտանիքներին
«Հարավկովկասյան երկաթուղի» ՓԲԸ-ն, հավատարիմ մնալով իր քաղաքականության սոցիալական ուղղվածությանը, շարունակում է աջակցել իր աշխատակիցներին և նրանց ընտանիքներին: Այս մասին հաղորդում են «ՀԿԵ» մամուլի ծառայությունից:
Նախորդ տարվա նոյեմբերին Շորժա-Վարդենիս վազուրդի երկաթուղային կամրջի շինարարական աշխատանքների ժամանակ տեղի ունեցած դժբախտ պատահարը խլեց «ՀԿԵ» երեք աշխատակիցների՝ Մարտիրոսյան Ներսեսի, Ավետիսյան Գագիկի, Սարգսյան Վարուժանի կյանքերը, իսկ երկուսը՝ Անտոնյան Արգամը և Համբարձումյան Ռոբերտը, ստացան մարմնական վնասվածքներ:
Հետամուտ լինելով իր հոգատար քաղաքականությանը՝ Հարավկովկասյան երկաթուղին աջակցություն ցուցաբերեց և' զոհերի, և' տուժածների ընտանիքներին: Մասնավորապես, ընկերությունը զոհերի ընտանիքներին ընդանուր առմամբ հատկացրեց 7 մլն. դրամից ավելի ֆինանսական օգնություն՝ հոգալու հուղարկավորության ծախսերը: Բացի այդ, կոլեկտիվ պայմանագրի դրույթով՝ զոհերի ընտանիքներից յուրաքանչյուրը ստացավ նվազագույն աշխատավարձի հնգապատիկի չափով դրամական աջակցություն:
«Հարավկովկասյան երկաթուղի» ՓԲԸ-ն աջակցություն տրամադրեց զոհերի ընտանիքներին այլ կերպ ևս: Գլխավոր տնօրեն Վիկտոր Ռեբեցի որոշմամբ՝ Մարտիրոսյան Ներսեսի որդին, ով սովորում է Հայաստանի պետական ճարտարագիտական համալսարանի տրանսպորտային ֆակուլտետի 3-րդ կուրսում, աշխատանք ստացավ ընկերությունում՝ Սևանի գծի ուղեմասում, որտեղ աշխատել է հայրը: Նշենք, որ «ՀԿԵ» ՓԲԸ-ն կորպորատիվ պայմանագրով կվճարի ուսման վարձը, իսկ ներկայումս ընկերությանը հոգում է նաև ուսանողի ռուսերենի դասընթացները:
Ընկերությունը հոգում է տուժածների բուժումը. Անտոնյան Արգամի ոտքի վիրահատության և Համբարձումյան Ռոբերտի գլխի վնասվածքի բուժման համար տրամադրվեց ընդհանուր առմամբ մոտ 700.000 դրամ:
«ՀԿԵ» աշխատակիցները ևս աջակցեցին գործընկերնորին. սեփական նախաձեռնությամբ պահումներ կատարելով աշխատավարձից՝ կոլեկտիվը միասնականորեն հավաքեց 3.800.000 դրամ, որից 700.000-ական դրամ օգնություն ստացան զոհվածների ընտանիքները: Անտոնյան Արգամին, ով պետք է ենթարկվի ևս մեկ վիրահատության, տրամադրվել է 1.200.000 դրամի աջակցություն, իսկ Համբարձումյան Ռոբերտին՝ 500.000 դրամի:

ЮКЖД продолжает оказывать содействие семьям погибших
ЗАО «Южно-Кавказская железная дорога» продолжает оказывать содействие своим сотрудникам, пострадавшим при обрушении моста на перегоне Шоржа-Варденис, а также членам их семей. Об этом сообщает пресс-служба ЗАО «Южно-Кавказская железная дорога» (ЮКЖД).
Несчастный случай, произошедший в ноябре прошлого года во время строительных работ на железнодорожном мосту перегона Шоржа-Варденис, унес жизни троих сотрудников ЮКЖД – Нерсеса Мартиросяна, Гагика Аветисяна, Варужана Саркисяна. Еще двое железнодорожников – Аргам Антонян и Роберт Амбарцумян были ранены.
ЮКЖД оказало содействие семьям погибших и раненых, в частности, семьям погибших было выделено более 7 млн. драмов для организации похорон. Кроме того, согласно коллективному договору ЮКЖД, каждая из семей погибших получила материальную помощь в размере 5 минимальных заработных плат.
ЗАО «ЮКЖД» продолжает оказывать последовательное содействие семьям погибших. Решением генерального директора компании Виктора Ребца, сын погибшего Нерсеса Мартиросяна, обучающийся на 3-ем курсе транспортного факультета Государственного инженерного университета Армении, принят на работу на Севанскую дистанцию пути, где работал его отец. Отметим, что ЗАО «ЮКЖД» оплатит обучение Мартиросяна-младшего на основе корпоративного договора, а в настоящее время уже направило студента на курсы русского языка.
Компания оплачивает также расходы по лечению пострадавших: на операции Аргаму Арутюняну и Роберту Амбарцумяну выделено в общей сложности около 700.000 драмов.
По инициативе сотрудников ЮКЖД, за счет добровольных удержаний с заработных плат совместными усилиями было собрано 3.800.000 драмов. Из собранных средств по 700.000 тысяч драмов будет выделено семьям погибших, Аргаму Арутюняну, которого ждет еще одна операция, передано 1.200.000 драмов, а Роберту Амбарцумяну – 500.000 драмов.