Ս. Սարգսյան. Արցախցու ազատ ապրելու իրավունքը և կամքը չի կոտրվելու երբեք
«Մեր արտաքին քաղաքականությունը պետք է շարունակվի նույն ոգով. Այստեղ չի կարելի կտրուկ լինել, եթե որևէ արտառոց բան տեղի չի ունեցել»,- նախընտրական քարոզարշավի շրջանակներում վանաձորցիների հետ հանդիպման ժամանակ հայտարարեց ՀՀ նախագահի թեկնածու Սերժ Սարգսյանը:
«Այո, ապահով կարող է լինել միայն ուժեղ պետությունը՝ երկու ոտքով հողին ամուր կանգնած»,- ասաց նա:
Խոսելով արտաքին քաղաքականության մասին՝  նախագահի թեկնածուն ասաց, որ թեև Ադրբեջանի և Թուրքիայի ցինիկ կոչերն ավելի են սրում իրավիճակը տարածաշրջանում, սակայն. «Ես հավատում եմ, որ նրան, ինչին մենք հավատում ենք, հավատալու է նաև մեր թշնամին: Միևնույն է՝ Թուրքիան չի խուսափի Ցեղասպանության ճանաչումից, իսկ Ադրբեջանի ցանկացած արկածախնդրություն արժանանալու է համարժեք պատասխանի»,- ասաց Ս. Սարգսյանը՝ ընդգծելով, որ արցախցու ազատ ապրելու իրավունքը և կամքը չի կոտրվելու երբեք:
«Մենք չունենք թշնամի պետություններ, թշնամի ժողովուրդներ, սրանք լոկ խոսքեր չեն, սրանք կարող են լսելի լինել նաև սահմանից այն կողմ, և նույնիսկ նրանց վրա կարող է ազդել, ովքեր սեփական իշխանությունների կողմից ներարկված են թույնով»:
Եզրափակելով խոսքը՝ նախագահի թեկնածուն հավաստիացրեց, որ շատ շուտով բոլորն ապրելու են ապահով Հայաստանում:

Serzh Sargsyan: Artsakh people’s will not to be broken
“Our foreign policy should continue in the same spirit. One should not be abrupt unless anything unusual happens,” the presidential candidate Serzh Sargsyan told residents of the city of Vanadzor during a meeting held as part of his election campaign.
According to him, even though the cynical calls of Azerbaijan and Turkey have aggravated the regional situation, nevertheless, “I think that our enemy will also believe in what we believe. Turkey will not avoid recognizing the Genocide, and any venture of Azerbaijan will get an adequate response,” S. Sargsyan stated, stressing that the Artsakh people’s right to live freely and their will will never be broken.
In conclusion, the presidential candidate assured those present that very soon everyone will live in secure Armenia.