Փորձագետ. Թեկնածուների PR-ը պետք է բխի տվյալ հասարակության մտածելակերպից
Թեկնածուների PR-ը պետք է բխի տվյալ հասարակության մտածելակերպից: Երբ թեկնածուներից մեկը օրինակ գնում է վարսավիրանոց կամ ձեռքով բարևում մարդկանց, հայ հասարակությունը չի ընկալում դա և նրանց մոտ այդ ամենն արհեստական բնույթ է կրում: Լրագրողների հետ հանդիպմանը, խոսելով նախագահի թեկնածուների կիրառած PR տեխնոլոգիաների մասին, նման կարծիք հայտնեց քաղաքական և ընտրական տեխնոլոգիաների փորձագետ Արմեն Բադալյանը:
«Կարևոր չէ, թե ինչ ես անում, կարևորն այն է, որ մարդը քեզ ձայն տա. Դու կարող ես նրան ձեռքով բարևել, բայց դա չի նշանակում, որ քվեարկության օրը տվյալ մարդը, ով իրեն լավ է զգացել քո բարևելուց, իր ձայնը տալու է քեզ»,- նկատեց փորձագետը:
Խոսելով մեկ այլ թեկնածուի՝ Պարույր Հայրիկյանի հետ պատահած միջադեպի մասին՝ Ա. Բադալյանը նշեց . «Չգիտեմ, անսպասելի էր միջադեպը, թե չէ, սակայն այն տարօրինակ էր»:
«Ինձ համար տարօրինակ էր, որ միջադեպը միանգամից անվանվեց մահափորձ և ոչ հանցագործություն: Միջադեպը միանգամից մեծ աղմուկ հանեց, շրջանառության մեջ մտցվեց ռուսական իմպերիալիզմի հատուկ ծառայությունների վարկածը, որոնց, եթե պետք էր մեկին վերացնել, գտնում էին նաև լեռներում, իսկ Հայրիկյանի դեպքում երևի նրանք քիլլերին ֆայլաբազարից էին գտել, ով չկարողացավ նույնիսկ 30 մետրից վերացնել Հայրիկյանին»,- ասաց փորձագետը և ընդգծեց, որ եթե իսկապես ցանկանային վերացնել Հայրիկյանին, ապա հաստատ կվերացնեին, քանի որ նա այն թեկնածուն չէր, որ ցանկանային հորիզոնից հանել:
Ինչ վերաբերում է նախագահի մեկ այլ թեկնածու Հրանտ Բագրատյանին, փորձագետը ասաց, որ նա գերագնահատում է իր ծրագրի դերը: «Բագրատյանը Հարվարդի համալսարանի տնտեսագիտություն է բացատրում, սակայն դա հասարակությանը չի հետաքրքրում: Ծրագրերը մարդկանց հետաքրքրում էին 1990-ականներին, սակայն այսօր ծրագիրը բնավ չի հետաքրքրում մարդկանց»,- ասաց բանախոսը:
Ծրագիրը, նրա խոսքերով, առիթ է ընդամենը քեզ ներկայացնելու, ծրագրի միջոցով ընդամենը իմիջ պետք է ստեղծել, սակայն դա գերագնահատել պետք չէ:
Անդրադառնալով հացադուլ հայտարարած նախագահի թեկնածու Անդրիաս Ղուկասյանին՝ Ա. Բադալյանը նկատեց, որ ժամանակը ցույց տվեց, որ հասարկությունը չի ճանաչում նրան:
«Նա մտածում է, որ հացադուլով ինչ-որ հարց է լուծում, սակայն իրականում այս հացադուլն աննպատակ է և որևէ հարց չի կարող լուծել»,- ասում է փորձագետը:
Ինչ վերաբերում է Սերժ Սարգսյանին, ապա նա, քաղտեխնոլոգի խոսքերով, ընտրված նախագահ է, ով ընտրված է իր ռեսուրսների շնորհիվ:
«Նա ունի հզոր վարչաֆինանասական հնարավորւթյուն, ինչպես նաև՝ մեծ հնարավորություն է ՀՀ-ից բացակայողների ձայները, որը կազմում է մոտ 200 հազար ձայն»,- եզրափակեց խոսքը Ա. Բադալյանը:

Expert: PR of candidates should proceed from society’s mentality
PR of the presidential candidates should proceed from the society’s mentality. For example, if a candidate goes to the hairdresser’s or shakes hands with people in the street, Armenian society perceives such actions as artificial. Armen Badalian, an expert specializing in political and electoral technologies, expressed this opinion at the meeting with reporters today.
“If you shake someone’s hand, it does not mean that this person, who was happy to shake hands with you, will vote for you on the polling day,” he noted.
When speaking about another presidential candidate, Paryur Hayrikian, Armen Badalian said: “I don’t know whether the shooting incident was unexpected or not, but it was strange”.
As regards the candidate Hrant Bagratian, he said Bagratian overestimates the role of his program. “Bagratian is trying to explain Harvard University economics to voters, but people are not interested in such things. Such programs aroused interest in the 1990s, but not now,” the speaker stressed.
In his words, an election program is an opportunity for a candidate to introduce himself to the public and create an image, but candidates should not overestimate the role of their programs.
When commenting on the actions of candidate Andrias Ghukasian who is on hunger strike, Badalian said time showed that society does not recognize him.
“He believes that he can solve some issues by going on hunger strike, but in reality his hunger strike is aimless and will not solve any problem,” the expert said.
As regards the candidate Serzh Sargsyan, Badalian called him elected president, a president elected thanks to his resources.
“He has administrative and financial resources, as well as the votes of citizens absent from Armenia. There are about 200,000 such votes,” Armen Badalian said in conclusion.