Հայրիկյանը քաղաքական հաշվարկների մեջ է. Դիմե՞լ ՍԴ, թե՞ սպասել
«Դժվար է կարծել, թե մարդն իր առողջության գնով կարող էր գնալ քաղաքական գործարքի: Կարծում եմ, որ ոչ թե եղել է իմիտացիա, այլ` Հայրիկյանն իսկապես ստացել է հրազենային վնասվածք»,- Aysor.am-ի թղթակցի հետ զրույցում, խոսելով նախագահի թեկնածու Պարույր Հայրիկյանի դեմ կատարված մահափորձի, ինչպես նաև` իշխանությունների և Հայրիկյանի միջև, իբր, կնքված գործարքի վերաբերյալ շրջանառվող լուրերին, նման կարծիք հայտնեց քաղաքագետ Գարիկ Քեռյանը:
Միևնույն ժամանակ, քաղաքագետի խոսքով, ակնհայտ է, որ որոշ ուժեր իրադարձությունից կարողացան քաղաքական դիվիդենտներ քաղել և օգտագործել: «Ներկայում շրջանառության մեջ է դրվել, թե Հայրիկյանի և իշխանությունների միջև գործարք է կնքվել, և դա էլ ինչ-որ չափով հնարավոր է հասկանալ, որովհետև մահափորձն իսկապես տեղի է ունեցել շատ տարօրինակ հանգամանքներում և անգամ մահափորձ չի հիշեցնում: Բայց ինքս չեմ հավատում, որ մարդը կարող է իր առողջության գնով գնար նման քայլի, բայց նաև չես էլ կարող հավատալ, որ նման մակարդակով մահափորձի քայլ էր կատարվում, քանի որ արված է ոչ պրոֆեսիոնալ»,- ասաց քաղաքագետը:
Ինչ վերաբերում է Հայրիկյանի առողջական վիճակի վատթարացմանը և  ՍԴ հնարավոր դիմումին, Գ. Քեռյանը նկատեց, որ հնարավոր է` Հայրիկյանն այս հարցում էլ ունի իր քաղաքական հաշվարկները. «Գուցե սկզբնական շրջանում մտածել է, որ մահափորձից հետո իմիջի բարձրացում է եղել, և գուցե հիմա այն կարծիքին է, որ դա բավարար չէ ու անհրաժեշտ է ավելի իմջի բարձրացում, իսկ դա հնարավոր է, ասենք, նոր քարոզարշավի միջոցով»,- մանրամասնեց Գ. Քեռյանը:
Հարցին, թե, եթե նոր ընտրություններ նշանակվեն կամ 15 օրով հետաձգվեն, արդյոք այդ դեպքում վարկանիշն անկում չի ապրի և հակառակ էֆեկտ չի ունենա, Գ. Քեռյանը հիշեց ժողովրդական ասացվածքը, թե երկաթը տաք-տաք են ծեծում. «Այս դեպքում Հայրիկյանի իմիջի բարձրացումը կուլմինացիոն կետում է, որովհետև ներկայում շատ ավելի երկար խոսվեց և քննարկվեց նրա հարցը, իսկ մյուս թեկնածուները մնացին ստվերում»,- ասաց քաղաքագետը` հավելելով, որ հետագա 15 օրերի հետաձգումը, իր կարծիքով, քաղաքական տեսանկյունից բերելու է վարկանիշի իջեցման:

Политолог: Айрикян перед сложной дилеммой: обратиться в КС или подождать
«Сложно предположить, что человек за счет своего здоровья может пойти на политическую сделку. На мой взгляд, имитации не было, Айрикян в действительности получил огнестрельное ранение», - такое мнение высказал в беседе с корреспондентом Aysor.am политолог Гагик Керян, касаясь покушения на кандидата в президенты Паруйра Айрикяна, а также муссируемых слухов о сделке между ним и властями.
По словам политолога, очевидно, что некоторые силы сумели извлечь из этих событий политические дивиденды и использовать их. «Сейчас муссируются слухи о том, что между Айрикяном и властями заключена сделка, и это в некоторой степени можно понять, поскольку покушение действительно произошло в очень странных обстоятельствах и мало напоминает покушение. Однако я не верю, что человек может за счет своего здоровья пойти на такой шаг, но вместе с тем трудно поверить, что попытка покушения предпринимается на таком уровне, поскольку сделано это непрофессионально», - сказал политолог.
Что касается ухудшения состояния здоровья Паруйра Айрикяна и его возможного обращения в Конституционный суд РА, то Г.Керян отметил, что, по всей видимости, Айрикян и в этом вопросе имеет свои политические расчеты. «Вероятно, в начале он подумал, что после покушения его рейтинг повысился, а сейчас может быть уже считает, что этого недостаточно и необходим более высокий имидж, а это возможно, скажем, только за счет новой предвыборной кампании», - уточнил политолог.
На вопрос о том, может ли упасть рейтинг кандидата в случае переноса выборов на 15 дней или назначения новых выборов, Гагик Керян напомнил о народной пословице «Куй железо, пока горячо».
«В этом случае имидж Айрикяна находится на кульминационной точке, поскольку за последнее время довольно долго говорили о нем и обсуждали произошедший инцидент, в то время как остальные кандидаты оставались в тени», - заявил политолог. Как отметил Г.Керян, перенос президентских выборов на 15 дней с политической точки зрения может привести к падению рейтинга.