Ա. Հարությունյանի բնակարանները գրավադրված են. Պարտքատերերը դեռ կսպասեն
Ռուսական հայտնի ասածվացք կա. «Եթե որևէ մեկին պարտք ես, դա արդեն պարտատիրոջ խնդիրն է»: ՀՀ նախկին թեկնածու Արամ Հարությունյանի դեպքում նման խնդիրներ ունեցողները շատ են. Դատական տեղեկատվական համակարգի տվյալներով՝ նրա դեմ երեք հայց կա ներկայացված:
Գագիկ Հակոբյանն ընդդեմ Արամ Հարությունյանի գործով հայցադիմումը ընդունվել է 2012 մարտի 29-ին: Հայցվորը պահանջում է Ա. Հարությունյանից բռնագանձել 5.835.000 դրամ: Գործի վարույթը կասեցված է մինչև դատաձայնագրառման փորձաքննության եզրակացությունը ստանալը:
Մյուս հայցով, Ռազմիկ Սարգսյանն ընդդեմ Ա. Հարությունյանի պահանջում է բռնագանձել փոխառությամբ տրված 5000 ԱՄՆ դոլարին ու 4000 Եվրոյին համարժեք ՀՀ դրամ, 1200000 ՀՀ դրամ և հաշվեգրվող տոկոսները:
Եվս մեկ հայցադիմում կա ՀՀ ոստիկանությունը Ա. Հարությունյանի դեմ` գումարի բռնագանձման պահանջով:
Ա. Հարությունյանը Aysor.am-ի թղթակցի հետ զրույցում նշեց, որ ամեն ինչ այնպես չէ, ինչպես ներկայացվում է, բացի այդ, դժվարացավ ընդհանրապես որևէ գործի մասով հանգամանքներ հիշել: «Դատական գործընթացները այժմ գնում են, կան թյուրիմացություններ, և այնպես չի, որ այն ինչ-որ գրված է, հաստատ է: Ես լավություն անող եմ եղել, իմ ընկերոջ համար է եղել, ինձ են վստահել: Դատական գաղտնիք չեմ ուզում ասել, սակայն գործը այն փուլում է, որ հնարավոր է, հաշտեցման եզրեր գտնվեն»,- ասաց նա:
ՀՀ ոստիկանության պահանջի մասին Ա. Հարությունյանը ընդհանրապես տեղյակ չէր:
Դիտարկմանը, թե Aysor.am-ի տվյալներով նախին թեկնածուն նաև գրավադրված անշարժ գույք ունի՝ 2 բնակարան, որոնք, ի դեպ, ներառված էին նախկին թեկնածուի՝ ԿԸՀ ներկայացված հայտարարագրի մեջ, Ա. Հարությունյանը պատասխանեց. «Այո, մեկը հիփոթեքով է ձևակերպված, մյուսը գրավադրված է»,- ասաց նա:
Ա. Հարությունյանը այսօր ԿԸՀ ինքնաբացարկի միջնորդություն է ներկայացրել: ՀՀ ԿԸՀ-ից Aysor.am-ի թղթակցի հետ զրույցում նշեցին, որ նրա կողմից մուծված ընտրագրավը չի վերադարձվելու, ինչպես նաև՝ ինքնաբացարկ հայտնելու դեպքում նա պետք է վերադարձնի իրեն տրամադրված անվճար եթերաժամանակի ու դահլիճների համար պետության կողմից հատկացված գումարը:

According to information of the court system, three lawsuits have been filed by creditors against Aram Harutyunian.
The lawsuit of Gagik Hakobian against Harutyunian was accepted for examination on 29 March 2012. The plaintiff requests that 5,835,000 AMD be exacted from A. Harutyunian.
Another suit against Harutyunian was filed by Razmik Sargsyan, who requested that a dram equivalent of $5,000 and 4,000 Euro, as well as 1,200,000 AMD and interest on the indicated sum be exacted.
The third lawsuit against Harutyunian was instituted by the Armenian police, also demanding the recovery of a sum.
Aram Harutyunian told Aysor.am that in reality the situation is not the way it is presented. He also found it difficult to recall the details related to the case. “The legal proceedings are still going on. There was a misunderstanding… I would not like to reveal court secrets, but we will probably make it up,” he noted.
He said he was not aware of the police lawsuit.
In response to the remark that according to information of Aysor.am, the former presidential candidate mortgaged two apartments, which, by the way, were indicated in his property declaration submitted to Central Election Commission, Harutyunian said that the apartments were mortgaged.
We would remind you that Aram Harutyunian submitted today an application for withdrawal of his candidacy to theCEC.