Ա. Հարությունյանի բնակարանները գրավադրված են. Պարտքատերերը դեռ կսպասեն
Ռուսական հայտնի ասածվացք կա. «Եթե որևէ մեկին պարտք ես, դա արդեն պարտատիրոջ խնդիրն է»: ՀՀ նախկին թեկնածու Արամ Հարությունյանի դեպքում նման խնդիրներ ունեցողները շատ են. Դատական տեղեկատվական համակարգի տվյալներով՝ նրա դեմ երեք հայց կա ներկայացված:
Գագիկ Հակոբյանն ընդդեմ Արամ Հարությունյանի գործով հայցադիմումը ընդունվել է 2012 մարտի 29-ին: Հայցվորը պահանջում է Ա. Հարությունյանից բռնագանձել 5.835.000 դրամ: Գործի վարույթը կասեցված է մինչև դատաձայնագրառման փորձաքննության եզրակացությունը ստանալը:
Մյուս հայցով, Ռազմիկ Սարգսյանն ընդդեմ Ա. Հարությունյանի պահանջում է բռնագանձել փոխառությամբ տրված 5000 ԱՄՆ դոլարին ու 4000 Եվրոյին համարժեք ՀՀ դրամ, 1200000 ՀՀ դրամ և հաշվեգրվող տոկոսները:
Եվս մեկ հայցադիմում կա ՀՀ ոստիկանությունը Ա. Հարությունյանի դեմ` գումարի բռնագանձման պահանջով:
Ա. Հարությունյանը Aysor.am-ի թղթակցի հետ զրույցում նշեց, որ ամեն ինչ այնպես չէ, ինչպես ներկայացվում է, բացի այդ, դժվարացավ ընդհանրապես որևէ գործի մասով հանգամանքներ հիշել: «Դատական գործընթացները այժմ գնում են, կան թյուրիմացություններ, և այնպես չի, որ այն ինչ-որ գրված է, հաստատ է: Ես լավություն անող եմ եղել, իմ ընկերոջ համար է եղել, ինձ են վստահել: Դատական գաղտնիք չեմ ուզում ասել, սակայն գործը այն փուլում է, որ հնարավոր է, հաշտեցման եզրեր գտնվեն»,- ասաց նա:
ՀՀ ոստիկանության պահանջի մասին Ա. Հարությունյանը ընդհանրապես տեղյակ չէր:
Դիտարկմանը, թե Aysor.am-ի տվյալներով նախին թեկնածուն նաև գրավադրված անշարժ գույք ունի՝ 2 բնակարան, որոնք, ի դեպ, ներառված էին նախկին թեկնածուի՝ ԿԸՀ ներկայացված հայտարարագրի մեջ, Ա. Հարությունյանը պատասխանեց. «Այո, մեկը հիփոթեքով է ձևակերպված, մյուսը գրավադրված է»,- ասաց նա:
Ա. Հարությունյանը այսօր ԿԸՀ ինքնաբացարկի միջնորդություն է ներկայացրել: ՀՀ ԿԸՀ-ից Aysor.am-ի թղթակցի հետ զրույցում նշեցին, որ նրա կողմից մուծված ընտրագրավը չի վերադարձվելու, ինչպես նաև՝ ինքնաբացարկ հայտնելու դեպքում նա պետք է վերադարձնի իրեն տրամադրված անվճար եթերաժամանակի ու դահլիճների համար պետության կողմից հատկացված գումարը:

Квартиры Арама Арутюняна заложены. А кредиторы пока подождут…
Есть известный афоризм «Если вы должны сто рублей – это ваша забота. Если вы должны миллион – это уже забота вашего кредитора». В случае с кандидатом в президенты Армении, лидером партии «Национальное согласие» Арамом Арутюняном людей, у которых есть заботы, много. По данным судебной системы, против него предъявлено три иска.
Иск по делу Гагик Акопян против Арама Арутюняна принят 29 марта 2012 года. Истец требует взыскать с Арама Арутюняна 5.835.000 драмов. Производство по делу приостановлено до получения заключения судебно-фонографической экспертизы.
По другому судебному иску, Размик Саркисян против А.Арутюняна, истец требует взыскать выданные по займу 5000 долларов США и эквивалентную 4000 евро сумму в драмах РА, 1200000 драмов РА и начисленные проценты.
Еще одно исковое заявление против Арама Арутюняна находится в Полиции Армении, также с требованием взыскания суммы.
Арам Арутюнян в беседе с корреспондентом Aysor.am отметил, что все далеко не так, как представляется, кроме того, он вообще затруднился вспомнить об обстоятельствах какого- либо из этих дел. «Судебные процессы пока идут, есть недоразумения, и не так, что все, что написано – точно. Я всегда делал добро, это было для моего друга, доверили мне. Не хочу разглашать судебную тайну, но дело на том этапе, что возможно будет достигнуто согласие», - сказал А.Арутюнян.
Об исковом заявлении в Полиции Армении Арам Арутюнян вообще не был в курсе.
На замечание о том, что по данным Aysor.am, бывший кандидат в президенты имеет также заложенное недвижимое имущество – две квартиры, которые, кстати, были включены в представленную в ЦИК Армении декларацию, Арам Арутюнян ответил: «Да, одна оформлена по ипотеке, а другая заложена».
Арам Арутюнян представил сегодня в Центральную избирательную комиссию Армении заявление о самоотводе. Как сообщили корреспонденту Aysor.am в Центризбиркоме, уплаченная А.Арутюняном сумма избирательного залога не будет возвращена, а также в случае самоотвода, кандидат должен вернуть сумму бесплатного эфирного времени и залов, предоставленных ему государством.