Ս. Սարգսյանի շտաբ. Անկողմնակալ եզրակացությունն օգնում է վերացնել բացերը
Սերժ Սարգսյանի կենտրոնական ընտրական շտաբը կարևորում է ԵԱՀԿ/ԺՀՄԻԳ դիտորդական առաքելությունը՝ որպես առաջին հերթին մասնագիտական գործունեություն, որի նպատակը փաստերի հիման վրա ընտրական գործընթացների մասին մասնագիտական եզրակացություն անելն է:
Ճշգրիտ և անկողմնակալ եզրակացությունը նպաստում է երկրում պատշաճ ընտրական մթնոլորտի ձևավորմանը, օգնում է մեզ վերացնել առկա թերություննեը և, ինչպես նշվում է հենց զեկույցում, հաճախ չհիմնավորված թերհավատությունն ու ընկալումները: Մյուս կողմից զեկույցի անճշտությունները կարող են բերել հակառակ ազդեցության` սերմանելով հասրակության մեջ ընտրությունների նկատմամբ անվստահության մթնոլորտ: Այս մասին ասված է ՀՀ նախագահի թեկնածու Սերժ սարգսյանի շտաբի հայտարարության մեջ:
«Ուսումնասիրելով առաքելության երկրորդ միջանկյալ զեկույցը` պետք է նշենք այն դրական արձանագրումները, որ անում են դիտորդները քարոզարշավի ընթացքի, ընտրական գործընթացների կազմակերպվածության, ցուցակների հետագա բարելավման ուղղությամբ պետության շարունակական ջանքերի վերաբերյալ:
Միևնույն ժամանակ, մենք հայտնաբերեցինք մի շարք անճշտություններ, որոնք, մեր կարծիքով, օբյեկտիվորեն չեն ներկայացնում իրական պատկերը: Խոսքը վերաբերում է հատկապես երկու դրույթի:
Առաջինը` հեռուստաընկերությունների կողմից թեկնածուներին հատկացվող եթերաժամերի գնահատականը, մեր կարծիքով, ճշգրտորեն չի արտացոլում իրական պատկերը: Համաձայն մի շարք դիտարկող կազմակերպությունների (օրինակ` Երևանի մամուլի ակումբի), ինչպես նաև հենց ԺՀՄԻԳ առաջարկով մշտադիտարկում իրականացնող ՀՌԱՀ-ի տվյալների, առավել շատ լուսաբանավել է Պարույր Հայրիկյանը և Րաֆֆի Հովհաննիսյանը, իսկ Սերժ Սարգսյանի լուսաբանումը իր ծավալով զբաղեցնում է երրորդ տեղը: Դիտարկվող մի շարք այլ չափանիշներով մեր թեկնածուն զբաղեցնում է անգամ չորրորդից վեցերորդ տեղերը` զիջելով մյուս թեկնածուներին:
Երկրորդ անճշտությունը վերաբերում է մեր շտաբերի տեղակայմանը: Զեկույցում ճշգրտորեն մեջբերած է Ընտրական օրենսգրքի 18 հոդվածի 5-րդ մասը, որի համաձայն.
Ընտրական շտաբերը չեն կարող տեղակայվել պետական և տեղական ինքնակառավարման մարմինների զբաղեցրած շենքերում (բացառությամբ այն դեպքերի, երբ շտաբերը զբաղեցնում են այդ մարմիններին չպատկանող տարածք), ինչպես նաև այն շենքերում, որտեղ գործում են ընտրական հանձնաժողովները:
Ի դեպ, այդ դրույթը որևէ քննադատության չի արժանացել ԵԱՀԿ/ԺՀՄԻԳ-ի և Վենետիկի հանձնաժողովների Ընտրական օրենսգրքի վերաբերյալ համատեղ եզրակացությունում: Համաձայն այդ դրույթի, օրինակ, շտաբեր կարող են տեղակայվել համայնքային սեփականություն հանդիսացող շենքերում, եթե այդ շենքերը զբաղեցված չեն տեղական ինքնակառավարման կամ պետական մարմնի կողմից (համայնքի ղեկավարի, ավագանու, ընտրական հանձնաժողովի և այլն): Այսինքն, շտաբերը կարող են տեղակայվել, օրինակ մշակույթի պալատում, եթե այնտեղ տեղակայված չեն վերոնշյալ մարմինները: Ցավոք, զեկույցում որպես խախտում մատնանշված օրինակներն անտեսում են oրենքի այդ դրույթը, տարածական մեկնաբանում այն, ինչպես նաև որոշ դեպքերում շփոթում ընտրական շտաբերը ՀՀԿ տարածքային գրասենյակների հետ:
Այսպես օրինակ` զեկույցում նշվում է, որ Արմավիր, Էջմիածին և Մեծամոր քաղաքներում շտաբը գտնվում է համայնքային շենքերում: Իրականում Արմավիրում շտաբը վարձակալում է տարածք մշակույթի պալատից, Էջմիածնում` մասնավոր անձից, Մեծամորում` մասնավոր հյուրանոցից: Զեկույցում նմանատիպ անճշտություններ առկա են Արևադաշտի, Ծաղկահովիտի, Արագածի, Կարբիի, Ագարակի հետ կապված:
Կենտրոնական շտաբը իր պատրաստակամությունն է հայտնում ԵԱՀԿ/ԺՀՄԻԳ դիտորդական առաքելության հետ քննարկելու վերոնշյալ հարցերը, ինչպես նաև տրամադրելու անհրաժեշտ այլ տեղեկություններ հետագայում նման թյուրիմացություններից խուսափելու համար»:

Штаб С.Саргсяна: Объективное заключение помогает устранить недостатки
Центральный штаб кандидата в президенты Армении Сержа Саргсяна придает важность наблюдательской миссии БДИПЧ/ОБСЕ, как в первую очередь, профессиональной деятельности, цель которой на основании фактов сделать профессиональное заключение об избирательных процессах. Об этом говорится в заявлении предвыборного штаба кандидата в президенты Армении, председателя Республиканской партии Армении (РПА) Сержа Саргсяна в связи с опубликованным сегодня промежуточным докладом наблюдательской миссией БДИПЧ/ОБСЕ относительно президентских выборов 18 февраля.
«Объективное и беспристрастное заключение содействует формированию в стране надлежащей выборной атмосферы, помогает устранить существующие недостатки, и, как подчеркивается в самом докладе, часто необоснованных сомнений и восприятий. С другой стороны, неточности самого доклада могут привести к обратному действию, прививая общественности чувство недоверия в отношении выборов», - отмечается в заявлении предвыборного штаба.
Затем в заявлении предвыборного штаба перечисляются обнаруженные в докладе БДИПЧ/ОБСЕ неточности, которые «не представляют объективно реальной картины». Речь идет о двух пунктах.
Первый пункт относится к оценке предоставленного телеканалами кандидатам эфирного времени, которая не отражает в точности реального положения дел. «Согласно ряду наблюдательских организаций (например, Ереванского пресс-клуба), в том числе и по данным Национальной комиссии по телевидению и радио (НКТР), которая проводит постоянный мониторинг именно по предложению БДИПЧ, больше всех освещались кампании Паруйра Айрикяна и Раффи Ованнисяна, а освещение агиткампании С.Саргсяна – лишь на третьем месте», - отмечает штаб.
Вторая неточность, согласно заявлению, касается размещения предвыборных штабов. Отмечается, что в докладе цитируется ч.5 ст.18 Избирательного кодекса РА о местах размещения предвыборных штабов, хотя данное положение не получило никакой негативной оценки в совместном заключении БДИПЧ/ОБСЕ и Венецианской комиссии.
«К сожалению, примеры, отмеченные в докладе в качестве нарушений, игнорируют положения закона, представляют обобщенный комментарий, а в некоторых случаях штабы путаются с территориальными офисами РПА», - говорится в заявлении.
В связи с этим Центральный предвыборный штаб кандидата в президенты Армении, действующего президента Сержа Саргсяна выражает готовность обсудить данные вопросы с наблюдательской миссией БДИПЧ/ОБСЕ, а также предоставить всю необходимую информацию во избежание подобных недоразумений в будущем.