«Բացելուց առաջ պետք է թափահարել թանաքանյութը, որ անմիջապես չանհետանա»
Այսօր ԿԸՀ անդամներն ընտրությունների օրն օգտագործվելիք թանաքանյութը փորձարկեցին անվավեր անձնագրերի վրա։ Այս մասին հաղորդում են ԿԸՀ մամուլի ծառայությունից:
Թանաքանյութն, ինչպես 2012թ. խորհրդարանի ընտրությունների ժամանակ, այս անգամ էլ ներկրվել է Մեծ Բրիտանիայից, սակայն ԿԸՀ նախագահ Տիգրան Մուկուչյանը վստահեցնում է, որ այն այս անգամ անձնարգրերից անմիջապես չի անհետանա, կպահպանվի 24 ժամ:
Մուկուչյանը վստահեցնում է, որ թանաքանյութն օգտագործելու գլխավոր պայմանն այն է, որ այն նախքան բացելը պետք է լավ թափահարել։ Նախագահի փետրվարի 18-ի ընտրությունների համար Հայաստան է ներկրվել 2200 սրվակ թանաքանյութ: Մուկուչյանի կարծիքով՝ սա լիովին բավարար է։
«Մեկ սրվակը լրիվ բավականեցնում է մեկ ընտրատեղամասի համար, կլինեն տեղամասային Ընտրական հանձնաժողովներ, որոնց կտրամադրենք երկու սրվակ, նկատի ունենալով, որ այդ տեղամասերում լինում են շրջիկ արկղեր»,- ասաց Մուկուչյանը:
Մինչև փետրվարի 15-ը թանաքանյութը կպահպանվի կապարակնքված դռների հետևում, որից հետո կբաժնվի ընտրական տեղամասերին:

CEC members test ink
Members of the Central Election Commission of Armenia today tested the ink to be used on Election Day by applying it to invalid passports, the CEC press service reports.
The ink was imported from the UK, as was the case during the 2012 parliamentary elections, but the CEC Chairman Tigran Mukuchian gave his assurances that this time it will not vanish within 24 hours.
He stressed the need to shake each bottle before use. 2,200 bottles of ink were imported for the 2013 presidential election.
“One bottle will suffice for use in a polling station. Some precinct commissions will receive two bottles, taking into account the fact that there will be portable boxes in their polling stations,” Mukuchian said.