«Բացելուց առաջ պետք է թափահարել թանաքանյութը, որ անմիջապես չանհետանա»
Այսօր ԿԸՀ անդամներն ընտրությունների օրն օգտագործվելիք թանաքանյութը փորձարկեցին անվավեր անձնագրերի վրա։ Այս մասին հաղորդում են ԿԸՀ մամուլի ծառայությունից:
Թանաքանյութն, ինչպես 2012թ. խորհրդարանի ընտրությունների ժամանակ, այս անգամ էլ ներկրվել է Մեծ Բրիտանիայից, սակայն ԿԸՀ նախագահ Տիգրան Մուկուչյանը վստահեցնում է, որ այն այս անգամ անձնարգրերից անմիջապես չի անհետանա, կպահպանվի 24 ժամ:
Մուկուչյանը վստահեցնում է, որ թանաքանյութն օգտագործելու գլխավոր պայմանն այն է, որ այն նախքան բացելը պետք է լավ թափահարել։ Նախագահի փետրվարի 18-ի ընտրությունների համար Հայաստան է ներկրվել 2200 սրվակ թանաքանյութ: Մուկուչյանի կարծիքով՝ սա լիովին բավարար է։
«Մեկ սրվակը լրիվ բավականեցնում է մեկ ընտրատեղամասի համար, կլինեն տեղամասային Ընտրական հանձնաժողովներ, որոնց կտրամադրենք երկու սրվակ, նկատի ունենալով, որ այդ տեղամասերում լինում են շրջիկ արկղեր»,- ասաց Մուկուչյանը:
Մինչև փետրվարի 15-ը թանաքանյութը կպահպանվի կապարակնքված դռների հետևում, որից հետո կբաժնվի ընտրական տեղամասերին:

В ЦИК Армении апробировали чернила для печати в паспортах избирателей
В Центральной избирательной комиссии Армении сегодня состоялась процедура апробации чернил для печати в паспортах избирателей во время предстоящих 18 февраля президентских выборов. Об этом сообщает пресс-служба ЦИК Армении.
Чернила, как и во время парламентских выборов 2012г., импортированы из Великобритании, однако председатель ЦИК Тигран Мукучян заверил, что в этот раз чернила печати в паспортах не испарятся и сохранятся в течение 24 часов.
Председатель ЦИК продемонстрировал качество чернил из отобранных 4 емкостей, еще раз напомнив, что емкость с чернилами следует взбалтывать перед использованием. Т.Мукучян также отметил, что у членов избирательных комиссий должны быть инструкции по использованию чернил, с помощью которых в паспортах избирателей ставятся соответствующие штампы.
«Один флакон полностью хватает для одного избирательного участка», - отметил Т.Мукучян.
Для президентских выборов 18 февраля импортировано 2200 флаконов чернил, по мнению Т.Мукучяна, это вполне достаточно. До 15 февраля чернила будут храниться в сейфах, после чего их распределят по избирательным участкам.