Հայրիկյանը` միասնական թեկնածուի մասին. Never say never
Չեմ հասկանում, գուցե նախանձից, կամ չգիտեմ էլ ինչից դրդված մարդիկ այս պահին անդրադառնում են ոչ թե իմ կոչի բովանդակությանը, այլ կոչ անելու ձևին: Այսօր լրագրողների հետ հանդիպմանն ասաց ՀՀ նախագահի թեկնածու Պարույր Հայրիկյանը:
«Գիտնական մարդը վերցնում է իմ դիմումը և չի խոսում դրա բովանդակության մասին, չեմ հասկանում դու գող ես, թե ավազակ, որ վախենում ես հրապարակային գործելուց, սա ինչ բոլշևիկյան, ՀՀՇ-ական մոտեցում է»,- ասաց Հայրիկյանը՝ անդրադառնալով ընդդիմադիր երկու թեկնածուներին իր արած միանալու կոչին:
Հայրիկյանը լրագրողների հետ իր հանդիպումը սկսեց` մեկնաբանելով Հրանտ Բագրատյանի այն խոսքերը, թե Հայրիկյանը ընդդիմություն չէ և որ հրապարակայնացրել է երեք թեկնածուների միջև` Հայրիկյան-Բագրատյան-Հովհաննիսյան, տարվող գաղտնի խոսակցությունները. «Դու ով ես, որ ես քո հետ ժողովրդից գաղտնի խոսակցություն ունենամ»,- ասաց Հայրիկյանը՝ ավելացնելով որ հրապարակային բաց նամակից առաջ բազմիցս զանգահարել է նույն կոչով, բայց նրանք ժամանակ չգտնելու պատճառով իր հետ խոսել են միայն հպանցիկ և շարունակել քարոզարշավը:
«Ես հասկացա, որ ժամանակի սղության հարց կա, ՍԴ` իմ դիմում ներկայացնելը հենց ժամանակ շահելու միջոց էր: Մտածում էի, որ դիմումը կարող եմ 3 օրից նոր հետ վերցնեմ, ներկայացնելու պահին պարզ դարձավ, որ հետ վերցնելու ժամկետը 24 ժամն է: Սա է իմ փոփոխական պահվածքի պատճառը»,-ասաց Հայրիկյանը:
Նա նաև նշեց, որ, չնայած ամեն ինչին, պատրաստ էր գնալ հաղթական ճանապարհով, պատրաստ է միավորման, անգամ այն մարդու հետ, ով իր հիվանդասենյակում ասում էր, թե դեռ պետք է ճշտել մահափորձ է կատարվածը, թե ոչ. «Բայց մարդիկ հաղթել չեն ուզում, նրանց պարզապես երևալ է պետք»:
«Այս օրերին ես ինձ համար նոր Հրանտ բացահայտեցի, և նա այն մարդն է, ով Լևոն Տեր-Պետրոսյանից պառլամենտական աթոռ ստանալուց հետո, առաջադրվելուց առաջ, կարող է անգամ չխորհրդակցել նրա հետ»,- ասաց Հայրիկյանը:
Լրագրողներից մեկի հարցին՝ այնուամենայնիվ դեռ հնարավոր է թեկնածուների միավորում, նա պատասխանեց մի ասացվածքով, որն, ըստ իրեն, անգլերեն ավելի լավ է հնչում՝ Never say never:

At a meeting with reporters today, the leader of National Self-Determination Union (AIM), presidential candidate Paruyr Hayrikian commented on the words of another candidate, Chairman of Freedom Party Hrant Bagratian who said Hayrikian is not an opposition candidate as he violated the confidentiality of the negotiations between three presidential candidates – Hayrikian, Bagratian, and Raffi Hovannisian.
“Who do you think you are so that I could negotiate with you while concealing it from the people?” Hayrikian said. In his words, prior to his public open letter, he had repeatedly called those candidates and made the same appeal to them, but their conversations were brief – for lack of time.
“I realized that there was little time left so the purpose of my application to the Constitutional Court was to gain time. I thought I could withdraw my application three days later, but at the moment of its submission I was told I could withdraw it within 24 hours. This was the reason of my changeable behavior,” Hayrikian explained.
He stated that despite all difficulties, he is prepared to follow a victorious path and to unite, even with a man who declared it is still necessary to find out if the shooting was an attempted murder or not.
According to Hayrikian, in recent days he discovered a new Bagratian. “He is the kind of man who – after obtaining a parliamentary deputy mandate thanks to Levon Ter-Petrosian – can even decide not to consult with him,” Hayrikian noted.
When asked whether the unification of the candidates is still possible, Paruyr Hayrikian replied: “Never say never”.