Վարդան Սեդրակյան. Դիտորդների հեռանալուց հետո ինձ կձերբակալեն
Այսօր լրագրողների հետ հանդիպմանը ՀՀ նախագահի թեկնածու, էպոսագետ Վարդան Սեդրակյանը հայտարարեց, թե որոշ մարդիկ փորձում են ֆոն ստեղծել` Պարույր Հայրիկյանի մահափորձի գործով իրեն մեղադրելու համար: Նախագահի թեկնածուն նշեց, թե չգիտի, թե ովքեր կարող են նման բան անել:
Այսօր կայացած ասուլիսում նախագահի թեկնածուն կրկնեց հեռուստաընկերություններց մեկի եթերում հնչեցրած այն միտքը, թե ընտրությունից հետո, երբ դիտորդները գնան` իրեն կմեղադրեն ու կձերբակալեն: Նախագահի թեկնածուն դրանում խորապես համոզված է:
Սեդրակյանը բացատրում է, որ երբ հայտարարեց իր առաջադրման մասին, լրագրողները սկսեցին հետաքրքրվել, թե ինքն ինչ կապ է ունեցել Հոկտեմբերի 27-ի ահաբեկչության հետ: Թեկնածուն կարծում է, թե իրեն նաև մարտի 1-ի իրադարձությունների հետ կկապեն:
Անդրադառնալով Հայրիկյանի մահափորձի գործով ձերբակալվածների հետ իր ծանոթությանը, Վարդան Սեդրակյանն ասաց. «Նրանցից մեկի տունը մեր տան դիմաց է: Այդ մարդը արհեստավոր է: Մյուս ձերբակալվածը թմրանյութերի վաճառքով է զբաղվում, ծանոթացել էի անցած տարի: Էնքան անճար եմ, որ պետք է նարկոմանին բան հանձնարարեմ»:

Sedrakian: I will be detained after observers’ departure
At the meeting with reporters today, the presidential candidate, epos expert Vardan Sedrakian declared that some people are trying to “create a background” in order to accuse him of the attempted murder of Paryur Hayrikian. Sedrakian said he does not know who those people are.
The presidential candidate repeated the idea he had expressed during a program broadcast by a television company: he will be detained and charged when the observers leave Armenia.
Sedrakian explained that after he announced his decision to run in the presidential election, journalists started asking him about his relation to the 1999 October 27 assassination. He expressed an opinion that he will be linked to the March 1 events as well.
As regards his acquaintance with the men recently arrested in the Hayrikian case, Vardan Sedrakian said: “One of them lives opposite my house. He is a workman. The other detained man is a drug dealer, and I first met him last year. Am I so helpless to assign a job to a drug addict?”