Ստեփանակերտում շուրջօրյա ջրով ապահովված կլինի բնակչության 88 %
Արցախի Հանրապետության նախագահ Բակո Սահակյանը փետրվարի 26-ին հրավիրել է աշխատանքային խորհրդակցություն՝ նվիրված Ստեփանակերտ քաղաքի ջրամատակարարման հիմնախնդիրներին:
Ինչպես տեղեկացնում են ԼՂՀ նախագահի աշխատակազմի տեղեկատվության գլխավոր վարչությունից, զեկույցներով և ելույթներով հանդես են եկել քաղաքաշինության նախարար Կարեն Շահրամանյանը, Ստեփանակերտի քաղաքապետ Սուրեն Գրիգորյանը, շահագրգիռ գերատեսչությունների ղեկավարներ:
Նախագահ Սահակյանն իր խոսքում նշել է, որ ինչպես հանրապետության, այնպես էլ նրա տարբեր բնակավայրերի ջրամատակարարմանն առնչվող խնդիրները եղել և մնում են մեր իշխանությունների ուշադրության կենտրոնում, ինչը պայմանավորված է երկրի համար հիմնախնդրի կարևորագույն ռազմավարական նշանակությամբ: Այս համատեքստում առանձնակի նշանակություն ունի մայրաքաղաք Ստեփանակերտում ջրի հիմնախնդրի լուծումը, որի ուղղությամբ վերջին տարիներին կատարվել է բավականին լուրջ աշխատանք: Նախագահը նշել է, որ 2008 թվականից առ այսօր մայրաքաղաքում կառուցվել է տարբեր տրամաչափի ավելի քան 333 կիլոմետր երկարությամբ ջրագիծ և նախատեսվում է, որ այս տարվա վերջին քաղաքում շուրջօրյա ջրով ապահովված կլինի բնակչության ընդհանուր թվի մոտ 88 տոկոսը:
Միաժամանակ, երկրի ղեկավարն ընդգծել է, որ կան նաև էական թերություններ ու բացթողումներ՝ կապված աշխատանքների որակի, արդյունավետության և համալիր իրականացման հետ:
Նախագահ Սահակյանը կոնկրետ հանձանարարականներ է տվել առկա թերությունների վերացման և աշխատանքների պատշաճ իրականացման ուղղությամբ՝ հատուկ ընդգծելով ծավալների և ժամկետների հստակ ժամանակացույցերի սահմանման ու պահպանման, բնակչությանը մատակարարվող ջրի որակի անհրաժեշտ մակարդակի ապահովման կարևորությունը:

В Степанакерте 88% населения будет обеспечено круглосуточным водоснабжением
Президент Нагорно-Карабахской Республики Бако Саакян сегодня провел рабочее совещание, посвященное проблеме водоснабжения Степанакерта. Об этом сообщает пресс-служба президента НКР.
Министр градостроительства Карен Шахраманян, мэр Степанакерта Сурен Григорян, руководители заинтересованных ведомств представили соответствующие выступления и доклады.
В своем слове президент Б.Саакян отметил, что задачи водоснабжения республики и различных населенных пунктов были и остаются в центре внимания властей, что обусловлено стратегической важностью этой проблемы для нашей страны. В данном контексте особое значение имеет решение проблемы воды в столице Степанакерте, и в этом направлении за последние годы была проведена серьезная работа. Президент отметил, что с 2008 года по сегодняшний день в столице были проложено более 333 км водопроводов различного диаметра, а в конце текущего года 88 процентов населения города будет обеспечено круглосуточным водоснабжением.
При этом глава государства подчеркнул, что имеются также существенные недостатки и упущения, связанные с качеством, эффективностью и комплексным выполнением работ.
Президент Б.Саакян дал конкретные поручения по устранению недостатков и должному выполнению намеченных программ, особо подчеркнув важность установления и соблюдения четкого графика объемов и сроков, обеспечения необходимого качества предоставляемой воды.