Խոջալուն Ադրբեջանի սուտն է` Սումգայիթյան ոճրագործությունը քողարկելու համար
«Մենք պետք է ճչանք Սումգայիթում մեր ցեղասպանության վերաբերյալ. լռելու ժամանակը վաղուց ավարտվել է, քանի որ մենք մեր ցավի հետ միայնակ ենք մնացել»,-այսօր լրագրողների հետ հանդիպմանն անդրադառնալով Սումգայիթյան ոճրագործության 25-ամյակին` ասաց Ադրբեջանահայերի ասամբլեայի նախագահ Գրիգորի Այվազյանը:
Նա նշեց, որ ղարաբաղյան շարժման համար ադրբեջանահայերը մեծ գին են վճարել, իսկ Ադրբեջանը սուտ է հորինել Խոջալուի վերաբերյալ՝ Սումգայիթյան ոճրագործությունը քողարկելու համար:
«Ադրբեջանն ազատ արձակելով և հերոսացնելով մարդասպան Ռամիլ Սաֆարովին` ճանաչեց իր պատասխանատվությունը 1988-1990թթ,-ին ադրբեջանահայերի նկատմամբ իրականացված ցեղասպանության համար»,-նշեց Գ. Այվազյանը:
Բանախոսի կարծիքով, արդեն վաղուց հասունացել է այն պահը, երբ Ադրբեջանը պետք է պատասխանատվության ենթարկվի իր ցեղասպան քաղաքականության համար և փոխհատուցի ադրբեջանահայերի կրած վնասների համար:
Գ. Այվազյանը նշեց, որ իրենք ադրբեջանահայերի դեմ իրականացված գործողությունը ցեղասպանություն ճանաչելու պահանջով դիմել են Հայաստանի պետական մարմիններին՝ Ազգային Ժողովին, ներկայացնելով համապատասխան փաթեթներ այդ հարցերի վերաբերյալ:
«Ադրբեջանցիներն ամբողջ աշխարհում խոսում են այսպես կոչված Խոջալուի ցեղասպանության համար, իսկ ի՞նչ ենք անում մենք»,-հարցադրեց բանախոսը:

Khojalu is Azerbaijan’s lie to conceal Sumgait crime
““We must shout about the Sumgait genocide. The time of keeping silence is over as we have been left alone with our pain,” Chairman of the Assembly of Azerbaijani Armenians Grigory Aivazian said at the meeting with journalists today when he spoke about the 25th anniversary of the Sumgait massacres.
According to him, Azerbaijani Armenians paid a dear price for the Karabakh movement, while Azerbaijan tells lies about Khojalu in order to conceal the Sumgait crime.
“By releasing and glorifying the murderer Ramil Safarov, Azerbaijan has admitted responsibility for genocide committed against Azerbaijani Armenians in 1988-1990,” Aivazian said.
He said they have asked various government bodies of Armenia, including the National Assembly, to recognize the actions committed against Azerbaijani Armenians as genocide.
“The Azerbaijanis shouts about the so-called Khojalu genocide all over the world, but what have we done so far?” G. Aivazian asked.