«Ադրբեջանը մոտենում է ներքաղաքական մի իրավիճակի, որում կարելի է ձուկ որսալ»
Ադրբեջանում փետրվարի մեկից սկսվեցին այնպիսի գործընթացներ, որոնց արդյունքում այդ երկրում մի իրավիճակ է, որից շատ երկրներ, այդ թվում և Հայաստանը, կարող են օգտվել: Լրագրողների հետ հանդիպմանն ասաց քաղաքագետ Սերգեյ Շաքարյանցը:
Ադրբեջանցիներն այսօր իրենց ներքին անկայունությունը փորձում են փակել արտաքին թշնամու կերպարով. սա է պատճառներից մեկը, թե ինչու է հայ-ադրբեջանական սահմանը վերջերս անկայուն:
Aysor.am-ի հարցին՝ թե արդյո՞ք ճիշտ չի լինի, որ Հայաստանը օգտվի հենց այս անկայունությունից ու վերաբացի Ստեփանակերտի օդանավակայանը, Շաքարյանցը պատասխանեց. «Հայերի համար Ադրբեջանում իդեալական անկայունացում էր 1993 թվականին, մենք սակայն չկարողացանք մինչև վերջ օգտվել այդ անկայունացումից: Ես չեմ ուզում լիակատար անտեսել Ադրբեջանի կողմից ինքնաթիռին հարվածելու մասին բոլոր սպառնալիքները, այնուամենայնիվ, հիտլերներ մեկ-մեկ հայտնվում են: Մի բան պետք է ասեմ, որ նրանց համար չափազանց բարդ կլինի ինքնաթիռ խոցելը զուտ տեխնիկապես, քանի որ մենք ունենք հիանալի հակաօդային պաշտպանություն ու, բացի այդ, Ղարաբաղը շատ բարդ լեռնային ռելիեֆ ունի»,- ասաց Շաքարյանցը:
Այնուամենայնիվ, քաղաքագետը կոնկրետ ամսաթիվ դժվարացավ նշել, բայց օդանավակայանի համար որպես վերաբացման ամենահարմար ժամանակ նշեց այն պահը, երբ կհանդարտվեն մեր հետընտրական կրքերը, իսկ Ադրբեջանում կսկսվեն նախընտրականները:

Expert: Situation in Azerbaijan is such that one can take advantage of it
Certain processes began in Azerbaijan on February 1, as a result of which the current situation there is such that many countries, including Armenia, can take advantage of it. Political scientist Sergei Shakariants expressed this opinion at a meeting with journalists today.
The Azerbaijanis are trying to conceal domestic instability behind the concept of an external enemy. According to Shakariants, this is one of the reasons of current instability at Armenian-Azerbaijani border.
In response to the question of Aysor.am: Wouldn’t it be correct to take advantage of this instability and start operating the Stepanakert airport, the expert noted:
“The ideal instability in Azerbaijan existed in 1993, but we failed to use it effectively. I can say one thing: technically, they will have difficulty shooting down our plane because we have excellent air defense. Besides, there is complex mountainous terrain in Karabakh”.
Speaking about the most opportune moment for opening the Stepanakert airport, the political scientist said it will be the moment when post-election passions will calm down in Armenia and pre-election passions will start in Azerbaijan.