Սարգսյան-Հովհաննիսյան 2-րդ հանդիպում. Պահանջներն արդեն լուրջ կդիտվեն
Դրական է, որ Հայաստանում նախագահական ընտրություններից հետո տեղի են ունենում հետընտրական հանրահավաքներ, երբ ժողովուրդը հնարավորություն ունի հայտնելու իր կարծիքը, եթե համաձայն չէ, այդկերպ ժողովուրդը ցույց է տալիս նաև իր ակտիվությունը: Aysor.am-ի թղթակցի հետ զրույցում, գնահատելով հետընտրական զարգացումները, նման կարծիք հայտնեց քաղաքագետ Ստեփան Գրիգորյանը:
Հանրահավաքները, նրա խոսքով, անհրաժեշտություն են. «Ընտրական համակարգում բազմաթիվ բարեփոխումներ են կատարվել, առաջընթաց կա, սակայն բաց տեղեր էլ դեռ կան, որոնք էլ իրենց ազդեցությունն ու հետևանքն են ունենում քաղաքական կյանքի հետագա զարգացումների վրա»:
Քաղաքագետն, ի դեպ, չի կիսում տարածված տեսակետը, թե Րաֆֆի Հովհաննիսյանի և իշխանությունների միջև ինչ-որ «խաղեր» ու պայմանավորվածություններ կան:
«Չհարգել Րաֆֆի Հովհաննիսյանին քվեարկած ժողովրդին` սխալ է, կատակ թիվ չէ 531 հազարը, սակայն այլ խնդիր է, թե ինչպես պետք է լուծվի այս վիճակը` իշխանությունների և Րաֆֆի Հովհաննիսյանի միջև: Իսկ դա կարծում եմ, պետք է լինի միայն ու միայն բանակցությունների միջոցով, որի նախադեպն արդեն կա»,- ասաց նա:
Ու թեև Սերժ Սարգսյան-Րաֆֆի Հովհաննիսյան առաջին հանդիպումն արդյունք չտվեց, սակայն, քաղաքագետի խոսքով, դրանք պետք է շարունակական բնույթ կրեն. «Քանի որ իշխանությունը պետք է պատրաստ լինի բողոքների այս ալիքին արձագանքելու, իսկ ընդդիմությունն էլ պետք է գնա ոչ թե առճակատման, այլ` բանակցային տարբերակով լուծումներ գտնելու ճանապարհով»,- ասաց քաղաքագետը` հավելելով, թե, ըստ իրեն, Ր. Հովհաննիսյանը հակված է հենց այդ տարբերակով էլ լուծել:
Միևնույն ժամանակ քաղաքագետը կարծում է, որ բողոքի ալիքը հեշտ չի հանդարտվելու, սակայն հստակ է, Ս. Գրիգորյանի կարծիքով, որ Սերժ Սարգսյան-Րաֆֆի Հովհաննիսյան հանդիպման երկրորդ «ռաունդում» Հովհաննիսյանի պահանջները լքւրջ կդիտվեն:

S. Grigorian: The situation should be resolved through negotiations
It is a positive thing that rallies have been held in Armenia after the presidential election and people have the opportunity to express their disagreement and opinions, political scientist Stepan Grigorian told the correspondent of Aysor.am when assessing the post-election developments.
He called rallies a necessity. “Many reforms were implemented in the electoral system, but some gaps still remain, affecting further developments in the political life,” he noted.
Grigorian did not share the opinion that Raffi Hovannisian and the authorities have come to some agreements and all this is just a “game”.
“Not respecting those who voted for Raffi Hovannisian is incorrect: 531 thousand votes are no laughing matter. The problem of how to resolve the situation between Raffi Hovannisian and the authorities is another matter. I think it should be done through negotiations, and a precedent already exists,” the expert said.
According to him, although the first meeting of Raffi Hovannisian and Serzh Sargsyan did not give any results, they should continue to meet. “The authorities should be prepared to respond to this wave of protests, while the opposition should try to avoid a confrontation and seek solutions by negotiations,” Grigorian noted.
He believes that the wave of protests will not ebb easily, but it is evident that during the second “round” of Hovannisian-Sargsyan negotiations, R. Hovannisain’s demands will be considered seriously.