«Սումգայիթյան ջարդերի վերաբերյալ 2009թ. սկսած աննախադեպ աշխատանք է տարվում»
«Ադրբեջանը աշխարհում միակ երկիրն է, որը բացահայտ նեոնացիստական ու ռասիստական քարոզչություն է անում, և ՄԱԿ-ում Արցախի խնդրի կարգավորման մասին խոսելիս մարդատյաց ձևակերպումներ է իրեն թույլ տալիս, որոնք ակնհայտորեն հակասում են միջազգային իրավունքի դրույթներին»,- այսօր Սումգայիթյան ողբերգության 25-ամյակի կապակցությամբ կազմակերպված քննարկման ժամանակ ասաց «Ընդդեմ իրավական կամայականության» հիմնադրամի գործադիր տնօրեն Լարիսա Ալավերդյանը:
«Ադրբեջանը մինչև այսօր չի կարողանում գտնել այն ձևաչափը, որով ուղղակի կհստակեցներ իր դիրքորոշումը Սումգայիթյան ջարդերի վերաբերյալ, ընդունել, որ դա որևէ կապ չունի քաղաքակրթության հետ ու դադարեցներ մարդասպանների հերոսացման գործընթացը: Առայսօր ոչ միայն միջազգային հանրությունը, այլև Հայաստանը պետական մակարդակով չի վերաիմաստավորել և համարժեք գնահատական տվել կատարվածին: ԱԺ-ը առայժմ որևէ փաստաթուղթ չի ընդունել այդ մասին, որով կհստակեցվեր մեր օրենսդիր մարմնի գնահատականը կատարվածին:
Սումգայիթյան ջարդերի զոհերը ու նրանց ընտանիքները չունեն հատուկ կարգավիճակ, իրավաբանորեն նրանք ուղղակի մահացել են, և նրանց ընտանիքները չունեն սոցիալական, քաղաքական և իրավական որևէ պաշտպանություն»,- ասաց նա:
Լ. Ալավերդյանի խոսքով՝ Ադրբեջանում ռասիզմը պետականորեն խրախուսվում է և դրանով այլասերվում է մի ողջ սերունդ Ադրբեջանում, իսկ մենք դեռևս պասիվ քաղաքականություն ենք վարում այս հարցում:
«Ընդունենք, որ դուրս ենք մնում այն պայքարից, որ տեղի է ունենում աշխարհում, և այն ժամանակ ենք արձագանքում Ադրբեջանին, երբ նրանց կողմից որևէ անհիմն հայտարարություն է արվում: Մենք քաղաքակրթական պայքարի առաջին գծում ենք, և պետք է անենք դա ոչ միայն մեր, այլև հանուն տարածաշրջանում նման սպանությունների կանխարգելման»,- ասաց նա:
Լ. Ալավերդյանը միևնույն ժամանակ ընդգծեց, որ 2009 թ. մինչ այժմ ՀՀ Նախագահին առընթեր տեղեկատվական կենտրոնի կողմից աննախադեպ աշխատանք է տարվում այս ուղղությամբ:
«Ֆիլմաշարերի, արխիվների բացահայտման, նոր կայքեր բացելով աննախադեպ գործունեություն է իրականցվում և հստակ պետք է արձանագրել այն դրական քայլը, որ տեղեկատվական քաղաքականության մեջ աննադեպ քայլ առաջ է կատարվել: Երբ պետական մակարդակում որևէ օղակ սկսում է աշխատել, արդյունքները ակնհայտ են դառնում, սակայն հարց պետք է տալ, ինչո՞ւ ենք դա 20 տարի ուշացրել»,- ասաց նա:

“Azerbaijan is the only country that openly engages in neonazi and racist propaganda and uses misanthropic wordings contrary to international law, when speaking about the Artsakh problem resolution at the United Nations,” CEO of Against Legal Arbitrariness Foundation Ms. Larisa Alkaverdian said today at the discussion dedicated to the 25th anniversary of the Sumgait massacre.
“Azerbaijan has not yet found a format that would clarify its position on the Sumgait massacre and made this country stop the process of glorifying murderers. Not only the international community, but also Armenia at the state level have not given an adequate assessment of what happened. The National Assembly has not adopted any document to specify our legislative body’s assessment of the Sumgait massacre.
The Sumgait massacre victims and their families have no special status. In legal parlance, they just died, whereas their families have no social, political, and legal protection,” she noted.
According to Larisa Alaverdian, in Azerbaijan racism is encouraged at the state level, with a whole generation being perverted, while we still conduct a passive policy.
At the same time she stressed that since 2009 the PR and Information Center of the President’s Administration has done unprecedented work in this direction.
“Unprecedented work has been done, including films, new websites, and opening archives. An unprecedented step forward has been taken in the information policy. When a link begins functioning at the state level, the results become obvious, but why are we 20 years late?” Ms. Alaverdian asked.