ԼՂՀ ԱԳ նախարար. ԼՂՀ-ն հավատարիմ է պետականաշինության ժողովրդավարական ուղուն
Փետրվարի 26-ին Լիտվայի Հանրապետության Սեյմասում կայացել է «Հայաստան-Լիտվա՝ հայացք դեպի ոչ վաղ անցյալ» խորագրով գիտաժողով՝ նվիրված Հայաստանում և Լիտվայում ժողովրդավարական շարժումների և արցախահայության ազգային ազատագրական պայքարի 25-ամյակին:
Կոնֆերանսի մասնակիցները հարգանքի տուրք են մատուցել Սումգայիթյան ջարդերի զոհերի հիշատակին:
Միջոցառմանը ներկա էին Լիտվայի օրենսդիր մարմնի բազմաթիվ անդամներ, քաղաքական, հասարակական և ակադեմիական շրջանակների ներկայացուցիչներ, այդ թվում՝ Լիտվայի «Սայուդիս» շարժման հիմնադիր անդամներ, ինչպես նաև լիտվահայ համայնքի ներկայացուցիչներ:
Գիտաժողովին որպես հատուկ հրավիրյալ մասնակցել և ելույթով հանդես է եկել Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության արտաքին գերատեսչության ղեկավար Կարեն Միրզոյանը։ Իր խոսքում նա մասնավորապես նշել է, որ ազատության և ժողովրդավարության ընդհանուր գաղափարների և սկզբունքների շուրջ հայ և լիտվացի ժողովուրդներին միավորած ազգային վերածննդի շարժումներն ավարտվել են անկախության ձեռքբերումով: «Լիտվայի դեպքում անկախությունը նրա ժողովրդին պետականության վերածննդի և միջազգային հանրությանը, Եվրոպական Միությանը լիարժեքորեն ինտեգրվելու հնարավորություն է ընձեռել»,- ասել է Կարեն Միրզոյանը՝ ընդգծելով, որ Արցախի ժողովրդը ստիպված է եղել ոչ միայն պաշտպանել ազատության և անկախության իր իրավունքը, այլև բառացիորեն պայքարել գոյատևման, իր նախնիների հողում ապրելու իրավունքի համար:
Նախարարը հիշեցրել է, որ ի պատասխան Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի ինքնորոշման խաղաղ և օրինական պահանջին՝ Ադրբեջանի իշխանությունները, որոնք ի սկզբանե հրաժարվել են երկխոսությունից և խնդրի քաղաքական լուծման որոնումից, նախընտրել են սպառնալիքների և ահաբեկչության միջոցները: «Սակայն մեր ժողովուրդը դիմակայել է և անցել իրեն պարտադրված պատերազմի փորձությունով: 1994 թ. մայիսին ստորագրվել է հրադադարի մասին համաձայնագիր, որը խաղաղ ապրելու և անկախ պետականություն կառուցելու հնարավորություն է տվել»:
Կարեն Միրզոյանը ընդգծել է, որ ԼՂՀ-ն հավատարիմ է պետականաշինության ժողովրդավարական ուղուն, որը երաշխավորում է մարդու իրավունքներն ու հիմնարար ազատությունները: Չնայած չճանաչված լինելու պատճառով Լեռնային Ղարաբաղը պաշտոնապես չի կարող միջազգային կազմակերպությունների շրջանակներում ստանձնել համընդհանուր ժողովրդավարական չափանիշների պահպանման պարտավորությունները, այնուամենայնիվ նա անշեղորեն հավատարիմ է մնում դրանց: «Ավելին, բազմաթիվ ճանաչված պետությունների համեմատ մեր հանրապետությունում մարդու իրավունքների հետ կապված իրավիճակը զգալիորեն ավելի բարվոք է, ինչը նշվել է նաև «Freedom House»-ի վերջին զեկույցում»,- ընդգծել է նախարարը՝ ափսոսանք հայտնելով, որ ԼՂՀ չճանաչված լինելու հանգամանքը խոչընդոտ է հանդիսանում միջազգային գործընթացներին նրա լիարժեք մասնակցությանը, ինչն իր հերթին սահմանափակում է ԼՂՀ քաղաքացիների հիմնարար իրավունքների և ազատությունների իրացումը:
Անդրադառնալով ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորմանը՝ նախարարը վերահաստատել է Ադրբեջանի հետ բոլոր վիճահարույց հարցերը խաղաղ ճանապարհով լուծելու ԼՂՀ հանձնառությունը: Միևնույն ժամանակ, նա ափսոսանքով է արձանագրել, որ պաշտոնական Բաքուն ոչ միայն մերժում է միջնորդների ցանկացած խաղաղարար առաջարկ, այլև, ճնշելով հաշտության ցանկացած՝ նույնիսկ փոքր նախաձեռնություն՝ ադրբեջանական հասարակության մեջ խոր ատելություն է արմատավորում հայերի ու ողջ հայկականի նկատմամբ և քարոզում է այլատյացություն, անհանդուրժողականություն և ռազմատենչ տրամադրություններ:
Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի պատգամավոր Վահան Հովհաննեսյանը և Լիտվայում ՀՀ դեսպան Արա Այվազյանը իրենց հերթին նշել են 25 տարի առաջ սկիզբ առած ժողովրդավարական գործընթացների անշրջելիությունը, ընգծելով դրանց գաղափարների ու ոգու կարևորությունը հակամարտությունների խաղաղ կարգավորման գործում։
Գիտաժողովին ելույթ են ունեցել նաև Լիտվայի Սեյմասի պատգամավորներ Դանգուտե Միկուտիենեն, Ալգիս Կաշետան, Վիլյա Ալեկնայտե-Աբրաիմիկիենեն, ովքեր կարևորել են ժողովրդավարական շարժումների գաղափարներին հավատարիմ մնալու հրամայականը։
Լիտվայի Սեյմասի պատգամավոր Դալիա Կուոդիտեն ընթերցել է Լիտվայի Հանրապետության Սեյմասում Լիտվայի Հանրապետություն - Արցախի Հանրապետություն բարեկամության խումբ ստեղծելու վերաբերյալ հռչակագիրը: Ստորագրված փաստաթղթի բնօրինակը պաշտոնապես հանձնվել է ԼՂՀ արտաքին գործերի նախարար Կարեն Միրզոյանին: Սույն նախաձեռնությանը միացել են քաղաքական տարբեր խմբակցություններ ներկայացնող Սեյմասի 9 անդամ:

НКР привержена демократическому пути государственного строительства
В Сеймасе Литовской Республики 6 февраля состоялась конференция под названием «Литва и Армения: взгляд в недавнее прошлое», посвященная 25-летию начала демократических движений в Армении и Литвы и национально-освободительной борьбы армянства Арцаха. Об этом сообщает пресс-служба МИД НКР.
Участники конференции отдали дань уважения памяти жертв Сумгаитских погромов.
На мероприятии присутствовали члены законодательного органа Литвы, представители политических, общественных и академических кругов, в том числе учредители литовского движения «Саюдис», а также представители армянской общины Литвы.
В качестве особого гостя на конференцию был приглашен и выступил глава внешнеполитического ведомства Нагорно-Карабахской Республики (Республики Арцах) Карен Мирзоян.
В своей речи министр, в частности, отметил, что движения национального возрождения, объединившие армянский и литовский народы вокруг общих идеалов и принципов свободы и демократии, завершились обретением независимости. «В случае Литвы, независимость дала ее народу возможность возрождения государственности и полноценной интеграции в международное сообщество, Европейский союз», - заявил Карен Мирзоян, подчеркнув, что народу Арцаха пришлось отстаивать не только свое право на свободу и независимость, но буквально бороться за свое выживание, за право жить на земле предков.
Министр напомнил, что в ответ на мирное и законное требование народа Нагорного Карабаха о самоопределении власти Азербайджана, с самого начала отказавшись от диалога и поиска политического решения вопроса, избрали методы угроз и террора. «Однако наш народ выстоял и прошел испытание навязанной ему войной. В мае 1994 г. было подписано соглашение о прекращении огня, которое дало нам возможность мирной жизни и строительства независимой государственности», - заявил Карен Мирзоян.
Он подчеркнул, что НКР привержена демократическому пути государственного строительства, гарантирующему все основополагающие права человека и свободы. Хотя, будучи непризнанным государством, Нагорный Карабах формально не может брать на себя обязательства в рамках международных организаций по соблюдению общепринятых демократических стандартов, однако неуклонно придерживается их. «Более того, ситуация с правами человека в нашей республике значительно лучше по сравнению со многими признанными государствами, что было также отмечено в последнем отчете Freedom House», - подчеркнул министр. Он выразил сожаление, что непризнанность НКР является препятствием для полноценного доступа к международным процессам, что в свою очередь ограничивает реализацию основных прав и свобод ее граждан.
Затронув тему урегулирования азербайджано-карабахского конфликта, министр подтвердил приверженность НКР мирному разрешению всех спорных вопросов с Азербайджаном. В то же время он с сожалением констатировал, что официальный Баку не только отвергает любые миротворческие предложения посредников, но и, подавляя любые, даже слабые инициативы к примирению, насаждает в азербайджанском обществе культ ненависти к армянам и всему армянскому и пропагандирует ксенофобию, нетерпимость и милитаристские настроения.
Депутат Национального собрания Республики Армения Ваан Ованнисян и посол РА в Литве Ара Айвазян в свою очередь отметили необратимость демократических процессов, взявших начало 25 лет назад, подчеркнув важность их идей и духа в деле мирного урегулирования конфликтов.
На конференции выступили также депутаты Сеймаса Литвы Дангуте Микутиене, Алгис Кашета, Вилья Алекнайте-Абрамикене, которые подчеркнули императивность приверженности идеям демократических движений.
Депутат Сеймаса Литвы Далиа Куодите огласила декларацию о создании Группы дружбы Литовской Республики и Республики Арцах. Оригинал подписанного документа официально был вручен министру иностранных дел НКР Карену Мирзояну. К данной инициативе присоединились 9 членов Сеймаса, представляющие различные политические фракции.