ԼՂՀ ԱԳ նախարարը Լիտվայի Սեյմասում հանդիպումներ է ունեցել
2013 թ. փետրվարի 26-ին Լիտվայի Հանրապետության խորհրդարանում՝ Սեյմասում, Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարար Կարեն Միրզոյանը հանդիպում է ունեցել Լիտվայի Հանրապետություն-Արցախի Հանրապետություն բարեկամության պատգամավորական նորաստեղծ խմբի անդամների հետ: Հանդիպմանը ներկա էին նաև լիտվացի այլ խորհրդարանականներ, Լիտվայում ՀՀ դեսպան Արա Այվազյանը և ՀՀ ԱԺ պատգամավոր Վահան Հովհաննեսյանը:
Նախարարը ողջունել է բարեկամության խումբ ստեղծելու նախաձեռնությունը՝ այն բնութագրելով որպես ժողովրդավարության սկզբունքների հիման վրա անկախ պետականության կերտման ճանապարհին ԼՂՀ ժողովրդի ունեցած ձեռքբերումների անաչառ գնահատական: Կարեն Միրզոյանը համոզմունք է հայտնել, որ այն օրինակելի նախադեպ կհանդիսանա այլ երկրներում ևս Արցախի ժողովրդի կամաարտահայտությանը սատարելու համար` անդառնալի դարձնելով Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության միջազգային ճանաչման գործընթացը:
Հանդիպման արդյունքում երկուստեք կարևորվել է խորհրդարանական բարեկամության խումբ ստեղծելու նախաձեռնությունը և պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել գործնական բնույթ հաղորդել դրան:

NKR foreign minister has meeting at the Seimas of Lithuanian Republic
On February 26, 2013 NKR Foreign Minister Karen Mirzoyan met with the members of the newly established Republic of Lithuania - the Republic of Artsakh friendship group. Along with Armenian Ambassador to Lithuania Ara Ayvazian, RA NA member Vahan Hovhannesyan, other members of the Lithuanian parliament participated at the meeting.
Minister Mirzoyan welcomed the initiative of establishing a friendship group and characterized it as an unbiased assessment of achievements of the NKR people on the path of state-building based on democratic principles. Karen Mirzoyan expressed confidence that it would become an exemplary precedent for supporting the expression of the will of Artsakh people in other countries, making the process of international recognition of the Nagorno-Karabakh Republic irreversible.
At the end of the meeting both sides stressed the importance of the initiative to establish a friendship group and agreed to take it to a more practical level, the press service of the NKR MFA reported.