Փետրվարի 27-ից մարտի 3-ը սպասվում է փոփոխական եղանակ
ՀՀ տարածքում փետրվարի 27-ին, 28-ի գիշերը, մարտի 3-ին սպասվում է առանց տեղումների եղանակ, 28-ի օրվա երկրորդ կեսին արևմտյան շրջաններում, մարտի 1-2-ին շրջանների զգալի մասում սպասվում են տեղումներ: Քամին հարավ-արևմտյան` 2-7 մ/վրկ:
Օդի ջերմաստիճանը 27-ին ցերեկը կբարձրանա 1-3, արևելյան շրջաններում` 8-10 աստիճանով, մարտի 1-ի ցերեկը կնվազի 3-4 աստիճանով, 3-ի ցերեկը նույնքանով կբարձրանա:
ԱԻՆ կանխատեսմամբ, Երևանում փետրվարի 27-ին, 28-ի գիշերը, մարտի 3-ին սպասվում է առանց տեղումների եղանակ, 28-ին օրվա երկրորդ կեսին, մարտի 1-2-ին ժամանակ առ ժամանակ սպասվում է անձրև:

Precipitation is not expected in Armenia on February 27, the night of February 28, and on March 3. Precipitation is forecast in western regions during the daytime of February 28 and in most regions on March 1 and 2.
The temperature will rise by 1-3 degrees (by 8-10 degrees in eastern regions) on February 27. On March 1 the temperature is expected to drop by 1-3 degrees and to rise again on March 3.
According to the Ministry of Emergency Situations, precipitation is not expected in Yerevan on February 27, the night of February 28, and on March 3. Occasional rain is forecast in the capital city during the daytime of February 28 and on March 1-2.