Ընտրախախտումների վերաբերյալ` 226 հաղորդում, քրգործ հարուցվել է 11-ով
Փետրվարի 18-ի ՀՀ Նախագահի ընտրությունների ընթացքում՝ ներառյալ քարոզարշավի ժամանակ և քվեարկության օրը, արձանագրված միջադեպերի, ընտրախախտումների վերաբերյալ ստացված հաղորդումների, զանգվածային լրատվության միջոցների հրապարակումների մշտադիտարման արդյունքում 27.02.2013թ. դրությամբ ստացվել է 226 հաղորդում: Այս մասին տեղեականում ենք դատախազության պաշոտոնական կայքից:
Նշված 226 հաղորդումներից`
- 11 դեպքով հարուցվել է քրեական գործ, որոնցից 6-ը` ԶԼՄ-ների ահազանգերի քննարկման արդյունքներով: Հարուցված քրեական գործերից 5-ով նախաքննությունը կատարվում է ՀՀ հատուկ քննչական ծառայությունում, 1-ական` ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայությունում և ՀՀ պաշտպանության նախարարության քննչական ծառայություններում, իսկ մանացած 4-ը` ՀՀ ԿԱ ոստիկանության քննչական մարմիններում, որոնցից 1-ը` 1 անձի վերաբերյալ, ուղարկվել է դատարան:
Նշված քրեական գործերով մեղադրանքներ են առաջադրվել 7 անձանց, որոնցից 2-ը գտնվում են նախնական կալանքի տակ:
- 160 դեպքով մերժվել է քրեական գործի հարուցումը, քանի որ հիմնավորվել է, որ հանցագործության մասին հաղորդումները իրականությանը չեն համապատասխանել,

В Армении возбуждено 11 уголовных дел о нарушении избирательного права
В период агитационной кампании и в ходе голосования на состоявшихся 18 февраля 2013г. президентских выборах в Армении, по состоянию на 27 февраля с.г., получено 226 сообщений о случаях нарушения избирательного права, в том числе и в результате постоянного мониторинга СМИ. Об этом сообщает пресс-служба Генпрокуратуры Армении.
Согласно источнику, в 11 случаях из 226 сообщений принято решение о возбуждении уголовного дела, причем по 5 из них следствие будет вести Служба национальной безопасности РА. Одно дело уже направлено в суд. По данным делам обвинения предъявлены 7 лицам, двое из них задержаны.
По 160 сообщениям вынесено решение отказать в возбуждении уголовного дела, поскольку информация о совершении преступления не соответствовала действительности.
По 7 сообщениям даны письменные разъяснения, одно не повлекло последствий, 47 сообщений еще находятся в стадии рассмотрения.