«Modern.az». Խոջալուի ողբերգության մեղավորը Ադրբեջանի ժողովրդական ճակատն է
Խոջալուի դեպքերի ժամանակ Ադրբեջանի իշխանության և ընդդիմության միջև անվստահությունն այնքան մեծ էր, որ մեկի գոյությունը մյուսի համար սպառնալիք էր դարձել: Այս մասին «Modern.az» կայքին հայտնել է Ադրբեջանի «Հզոր համակարգ» կուսակցության նախագահ, պատգամավոր Մազիլ Մուստաֆան:
«Խոջալուի ողբերգության մեջ Ադրբեջանի ժողովրդական ճակա՞տն է մեղավոր» վերնագրով նյութում պատգամավորը նշում է. «Որպես իրադարձությունների էպիկենտրոնում եղած անձ` գտնում եմ, որ Մութալիբովի ամենալուրջ սխալներից մեկն այն էր, որ նա, անմիջական շփման մեջ մտնելով, փոխզիջման ուղիներ չէր փնտրում ժամանակին հզոր ուժ հանդիսացող Ադրբեջանի ժողովրդական ճակատի և նրա նախագահ Աբուլֆազ Էլիչբեյի հետ: Խոջալուի ողբերգության ժամանակ իշխանության և ընդդիմության միջև անվստահությունն այնպիսի մակարդակի վրա էր, որ մեկի գոյությունը մյուսի համար սպառնալիք էր դարձել»:
Հիշեցնենք, որ 1992 թ.-ի փետրվարի 26-ին, Ղարաբաղյան պատերազմի ընթացքում Աղդամ քաղաքի մերձակայքում չպարզված հանգամանքներում զոհվել են 200-ից 300 մարդ (համաձայն միջազգային Human Right Watch իրավապաշտպան կազմակերպության տվյալների, իսկ Ադրբեջանի կողմից քարոզվող տարբերակով, զոհվել է ավելի քան 600 մարդ), ովքեր Ադրբեջանի իշխանության կողմից միտումնավոր կերպով պահվել են ռազմական գործողությունների կիզակետում: Խոջալուի բնակչությունը մի քանի ամիսների ընթացքում ստիպողաբար մնացել է բնակավայրում և Ադրբեջանի իշխանությունների կողմից միտումնավոր կերպով չի տարհանվել՝ հետագայում նրանց որպես կենդանի վահան օգտագործելու նպատակով:
Խոջալուի բնակչությունը ԼՂՀ ինքնապաշտպանության ուժերի կողմից առանձնացված հումանիտար միջանցքով դուրս է եկել բնակավայրից, առանց որևէ խոչընդոտների անցել է ավելի քան 10 կմ և հասել մինչև ադրբեջանցիների կողմից վերահսկվող Աղդամ քաղաքը: Ավելի ուշ ադրբեջանական զինված ուժերին բավական մոտ գտնվող հատվածում հայտնաբերվել են զոհվածների մարմինները: Զոհվածների իրական քանակը հայտնի չէ, քանզի պաշտոնական Բաքուն հրապարակում է միմյանց հակասող թվեր:
Խաղաղ բնակիչների այս ողբերգական զոհերի հետաքննության համար ստեղծված Ադրբեջանի խորհրդարանի հանձնաժողովը Հեյդար Ալիևի հրամանով լուծարվել է, իսկ հետաքննությանը վերաբերվող նյութերը սկսել են գաղտնի պահվել:

«Modern.az»: В ходжалинской трагедии виновен народный Фронт Азербайджана?
Во время ходжалинских событий между властью и оппозицией уровень недоверия был настолько высок, что существование одной было угрозой для существования второй, заявил в беседе с сайтом «Modern.az» лидер партии «Великое созидание» Фазиль Мустафа в материале под заголовком «В ходжалинских событиях виновен НФА?».
«Как человек, который был в эпицентре событий, я считаю, что одной из самых серьезных ошибок Муталибова было то, что он не искал путей компромисса в прямом диалоге с серьезной тогда силой - Народным фронтом и его лидером - Абульфазом Эльчибеем. Во время ходжалинской трагедии между властью и оппозицией уровень недоверия был настолько высок, что существование одной было угрозой для существования второй»,- заявил депутат.
Напомним, что 26 февраля 1992 года, в ходе войны в Карабахе, на подступах к городу Агдам, при невыясненных обстоятельствах погибло от 200 до 300 человек (это по данным международной правозащитной организации Human Right Watch, а согласно пропагандируемой Азербайджаном версии – более 600), умышленно удерживаемых властями Азербайджана в эпицентре боевых действий. Население Ходжалу, представляющего собой одну из 5 огневых точек, откуда обстреливался блокадный Степанакерт, в течение многих месяцев насильно удерживалось в поселке и умышленно не эвакуировалось властями Азербайджана – с целью дальнейшего их использования в качестве живого щита.
Жители Ходжалу, покинувшие поселок по оставленному Силами Самообороны НКР гуманитарному коридору, беспрепятственно прошли более 10 км и дошли до контролируемого азербайджанскими войсками города Агдам. Позже в непосредственной близости от позиций азербайджанских войск были обнаружены тела погибших жителей поселка. Точное число погибших остается неизвестным, так как официальный Баку публикует противоречащие друг другу цифры. Комиссия парламента Азербайджана по расследованию трагической гибели этих гражданских лиц у Агдама была распущена по указу Гейдара Алиева, а следственные материалы – засекречены.