Ամփոփվեցին ՆԱՏՕ-ի գնահատող խմբի հայաստանյան այցի արդյունքները
ՀՀ-ՆԱՏՕ անհատական գործընկերության գործողությունների ծրագրի (ԱԳԳԾ) և պլանավորման ու վերանայման գործընթացի (ՊՎԳ) շրջանակներում ՀՀ ՊՆ հանձնառությունների ընթացքը գնահատելու նպատակով ս.թ. փետրվարի 25-ից մարտի 1-ն ընկած ժամանակահատվածում Հայաստանի Հանրապետությունում էր գտնվում ՆԱՏՕ-ի գնահատող խումբը: Փետրվարի 25-ին խմբի անդամները այցելեցին ՀՀ ՊՆ խաղաղապահ բրիգադ, որտեղ նրանց ներկայացվեց բրիգադի գործունեության վերաբերյալ զեկույց: Այս մասին հաղորդում են ՀՀ ՊՆ մամուլի ծառայությունից:
Փետրվարի 26-ից 27-ը գնահատող խումբը ՀՀ ՊՆ-ում հանդիպումներ ունեցավ ՊՆ և ԶՈւ ԳՇ տարբեր ստորաբաժանումների ներկայացուցիչների հետ, միտված Հայաստանի ստանձնած հանձնառությունների կատարման շուրջ քննարկումներին:
Փետրվարի 28-ին ՆԱՏՕ-ի գնահատող խմբի ղեկավար Գի Ժերբոյին ընդունեց ՀՀ պաշտպանության նախարարը: Հանդիպման ժամանակ ՆԱՏՕ-ի փորձագետը զեկուցեց գնահատման այցի արդյունքների մասին: Պաշտպանության նախարարն իր հերթին, կարևորելով պարոն Գ.Ժերբոյի բազմամյա ներդրումը ՆԱՏՕ-ի հետ Հայաստանի պաշտանական գերատեսչության փոխգործունակության ամրապնդման հարցում, վերջինիս պարգևատրեց «Ռազմական համագործակցության համար» գերատեսչական մեդալով:
Գնահատող խմբի այցի արդյունքներն ամփոփվեցին ՀՀ պաշտպանության նախարարի առաջին տեղակալ Դ.Տոնոյանի հետ հանդիպման ժամանակ, որի ընթացքում նախանշվեցին նաև Հայաստանի հանձնառությունների կատարման շուրջ Հյուսիսատլանտյան Դաշինքի հետ համագործակցության հետագա ուղիները:

Подведены итоги визита оценочной группы НАТО в Армению
В рамках Плана действий индивидуального партнерства Армении-НАТО (IPAP) и процесса планирования и пересмотра в период с 25 февраля по 1 марта делегация НАТО находилась в Ереване для оценки выполнения обязательств министерством обороны Армении. Об этом сообщает пресс-служба Минобороны Армении.
Члены оценочной группы НАТО 25-го февраля посетили миротворческую бригаду МО Армении, где им был представлен доклад о деятельности бригады, об участии подразделений в деятельности международных миротворческих миссий а также о развитии возможностей бригады и процессе укрепления сотрудничества.
26-27 февраля группа провела в Минобороны встречи с представителями различных подразделений министерства и Главного штаба ВС для обсуждения выполнения взятых на себя Арменией обязательств.
28-го февраля руководителя группы оценки НАТО Ги Жербо принял министр обороны Армении Сейран Оганян. В ходе встречи эксперт НАТО доложил о результатах визита. Глава армянского внешнеполитического ведомства, в свою очередь, отметив важность многолетнего вклада Ги Жербо в укреплении партнерства оборонного ведомства Армении с НАТО, наградил последнего ведомственной медалью «За военное сотрудничество».
Результаты визита группы оценки были обобщены на встрече с первым заместителем министра обороны Давидом Тонояном, в ходе которой были намечены дальнейшие пути сотрудничества с Североатлантическим альянсом в рамках выполнения обязательств Армении.