Գալուստ Սահակյան. Մենք ընդդիմությանը զիջելու որևէ բան չունենք
Ազգային ժողովում երեք խմբակցությունների միջև տեղի ունեցող խորհրդակցությունների շրջանակում  համաձայնություն կա: Այս մասին ԱԺ նախագահի աշխատասենյակում կայացած հանդիպումից հետո լրագրողների հետ զրույցում ասաց ՀՅԴ խմբակցության ղեկավար Արմեն Ռուստամյանը:
«Քանի դեռ բանակցությունները չեն հասել եզրահանգման, նույն բանակցությունների արդյունավետությունը նկատի ունենալով, ես որևէ մեկնաբանություն չեմ ուզում տալ»,- ասաց նա:
«Ժառանգություն» խմբակցության ղեկավար Ռուբեն Հակոբյանն էլ լրագրողների հետ զրույցում ասաց, թե կան վիճելի հարցեր, որոնք քննարկվում են և համաձայնություն դեռ չկա:
Ի պատասխան հարցին, թե եթե փաթեթում ընդգրկված բոլոր առաջարկները չընդունվեն, հնարավո՞ր է` արտահերթ նիստը չկայանա, Ռ. Հակոբյանը հույս հայտնեց, որ «եթե»-ի անհրաժեշտություն չի առաջանա, և արտահերթ նիստը տեղի կունենա:
«Իշխանությունն այս պահին քննարկում է արտահերթ խորհրդարանական ընտրություններ անցկացնելու հարցը»,- նկատեց նա:
Նույն հանդիպումից հետո ՀՀԿ խմբակցության ղեկավար Գալուստ Սահակյանն էլ մանրամասներ չհրապարակեց:
«Բնականաբար, կոշտ առաջարկներ են, բայց հրապարակվել են ոչ թե առաջարկությունների տեքստերն, այլ ընդամենը որոշ դետալներ»,-  նկատեց Գ. Սահակյանը:
Իշխանությունն ու ընդդիմությունը, Գ. Սահակյանի խոսքով, կկարողանան համաձայնության գալ ոչ թե պաշտոնների բաժանման, այլ` որոշակի խնդիրներին համատեղ լուծումներ տալու առումով:
«Խնդրի լուծումը հնարավոր է քաղաքական պայմանավորվածությունների միջոցով, և ոչ թե` ընդդիմությանն այս կամ այն ոլորտների կառավարումը հանձնելով:
Ինչ վերաբերում է խորհրդարանական նոր ընտրություններ անցկացնելուն, ապա Գ. Սահակյանը դա աբսուրդ է համարում` պատճառաբանելով, թե ճիշտ չէ նախագահական ընտրությունների առնչությամբ կազմակերպված քննարկման ընթացքում հանդես գալ խորհրդարանի լուծարման առաջարկով:
«Խորհրդարանը լուծարվի, որ ի՞նչ լինի: «Ժառանգությունն» ԱԺ ընտրությունների ժամանակ 5 տոկոս կարողացավ հաղթահարել, լուծարելուց հետո ի՞նչ պիտի լինի, իրենք իրենց տունը հո՞ չեն քանդելու»,- ասաց ՀՀԿ խմբակցության ղեկավարը:
Հարցին, թե իշխանությունը ընդդիմությանը զիջումների կգնա՞, Գ. Սահակյանն ասաց, թե իրենք զիջելու որևէ բան չունեն. «Մենք ընդամենը ցանկանում ենք կայունացնել երկրի իրավիճակը՝ բարեփոխումներ իրականացնելու համար»:

Galust Sahakian: We have nothing to concede to opposition
There has been an agreement as a result of the current consultations between three factions of the National Assembly, the head of ARFD faction Armen Rustamian told reporters following the meeting held in the office of parliament speaker.
“The talks have not been completed, and taking into account their effectiveness, I would not like to make any comments,” he noted.
The head of Heritage faction Ruben Hakobian told reporters there are some controversial issues currently being discussed and an agreement has not yet been reached.
When asked whether he considers it possible that a special session will not be held if some proposals of the package are not accepted, R. Hakobian expressed hope that a special session will be held.
“At the moment the authorities is discussing the issue of holding early parliamentary elections,” he remarked.
The head of Republican Party of Armenia (HHK) faction Galust Sahakian declined to give details following the meeting.
“Naturally, the proposals are tough, but some details, rather than the texts of those proposals, have been published,” G. Sahakian noted.
In his words, the authorities and opposition should reach an agreement not on distribution of positions, but on joint solutions to some problems.
As regards early parliamentary elections, G. Sahakian called this idea an absurdity, explaining that it is incorrect to make a proposal about the parliament’s dissolution during a discussion concerning the presidential election.
“In the last parliamentary election Heritage Party managed to overcome 5% threshold. What will happen after the dissolution of the parliament? Are they their own enemies?” the HHK faction head said.
When asked if the authorities will make any concessions to the opposition, G. Sahakian replied that they have nothing to concede. “We just want to stabilize the situation in the country in order to implement reforms”.