Փարիզում ոգեկոչել են Սումգայիթյան ջարդերի զոհերին
Փետրվարի 24-ից Փարիզում անցկացվում են միջոցառումներ նվիրված Սումգայիթյան ջարդերին և Արցախյան շարժման 25-ամյակին:
Ֆրանսիայում Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության մշտական ներկայացուցչության հաղորդագրության համաձայն՝ Սումգայիթի զոհերի հիշատակին նվիրված պատարագ է մատուցվել Փարիզի Սուրբ Հովհաննես Մկրտիչ հայկական առաքելական եկեղեցում: Փարիզի Երևանի պարտեզի հարևանությամբ գտնվող Կոմիտասի հուշարձանի մոտ ոգեկոչման տուրք է մատուցվել Սումգայիթյան նահատակների հիշատակին: Այնուհետև ԼՂՀ Մշտական Ներկայացուցիչ Հովհաննես Գևորգյանը, Ֆրանսիայում ՀՀ դեսպան Վիգեն Չիտեչյանը և այլ պաշտոնատար անձիք ծաղկեպսակներ են դրելԿոմիտաս վարդապետի արձանի առջև։
Փետրվարի 25-ին ԼՂՀ Մշտական Ներկայացուցիչ Հովհաննես Գևորգյանը «Այբ» ռադիոկայանի ուղիղ եթերում պատասխանել է Սումգայիթյան ջարդերի և առաջիկա շաբաթների ընթացքում Ֆրանսիայի տարբեր քաղաքներում կազմակերպվելիք, Արցախյան շարժման և Սումգայիթյան ջարդերի 25-ամյակին նվիրված միջոցառումներին վերաբերվող հարցերին:
Փետրվարի 26-ին Ֆրանսիայի Ազգային ժողովում Ֆրանսիայի հայ դատի գրասենյակը կազմակերպել է «Սումգայիթյան ջարդերից 25 տարի անց, ներկա իրավիճակը և ապագայի հեռանկարները Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի համար» խորագրով համաժողով, որի սկզբում ցուցադրվել է ԼՂՀ Մշտական Ներկայացուցչության
պատրաստած Սումգայիթի ջարդերի մասին ֆիլմը: Այնուհետև ելույթներով հանդես են եկել Ֆրանսիայի հայկական կազմակերպությունների համակարգող խորհրդի համանախագահ Մուրադ Փափազյանը, Ֆրանսիայում ԼՂՀ մշտական ներկայացուցիչ Հովհաննես Գևորգյանը, Ֆրանսիայի ԱԺ-ի Ֆրանսիա-Հայաստան բարեկամական խմբի նախագահ Ռենե Ռուքեն: Միջոցառումը եզրափակել է Ֆրանսիայում ՀՀ դեսպան Վիգեն Չիտեչյանը:
Համաժողովին ներկա են գտնվել լրագրողներ, ֆրանսիացի բազմաթիվ խորհրդարանականներ, ֆրանսահայ կազմակերպությունների ներկայացուցիչներ:
Միջոցառման վերջում՝ Սումգայիթյան զոհերի հիշատակը մեկ րոպե լռությամբ հոտնկայս հարգելու ընթացքում, սրահում գտնվող երկու ադրբեջանցի սադրանքի փորձեր են արել: Վերջիններս դուրս են հրավիրվել սրահից:

В Париже состоялись мероприятия по случаю годовщины Сумгаитских погромов
С 24 февраля в Париже проходят мероприятия, посвященные Карабахскому национально-освободительному движению и 25-й годовщине Сумгаитских погромов. Об этом сообщает пресс-служба МИД НКР.
Согласно сообщению Постоянного представительства Нагорно-Карабахской Республики во Франции, в Кафедральном Соборе Св. Иоанна Крестителя был отслужен молебен по безвинным жертвам Сумгаитской резни. Дань уважения памяти погибшим была отдана и у памятника Комитасу рядом с Ереванским сквером в Париже. Постоянный представитель НКР во Франции Ованнес Геворкян, посол Армении во Франции Виген Читечян и другие должностные лица возложили венки к памятнику.
25 февраля постпред НКР во Франции Ованнес Геворкян в прямом эфире радиостанции Айб» ответил на вопросы, касающиеся армянских погромов в Сумгаите, а также намеченных в ближайшие недели мероприятий в различных городах Франции в связи 25-летием Арцахского национально-освободительного движения и Сумгаитских погромов.
26 февраля в Национальном собрании Франции состоялась конференция на тему: «25 лет спустя после Сумгаитских погромов: нынешняя ситуация и перспективы будущего народа Нагорного Карабаха», организованная французским офисом «Ай дата».
В начале конференции был продемонстрирован подготовленный Постоянным представительством НКР во Франции фильм о погромах в Сумгаите. Затем с речью выступили сопредседатель Координационного совета армянских организаций Франции Мурад Папазян, постпред НКР во Франции Ованнес Геворкян, председатель группы дружбы Франция-Армения Национального собрания Франции Рене Руке. Мероприятие обобщил посол Армении во Франции Виген Читечян.
На конференции присутствовали французские депутаты, представители армянских организаций Франции, журналисты. В конце мероприятия, во время минуты молчания в память о жертвах сумгаитской трагедии, находившиеся в зале двое лиц азербайджанской национальности предприняли попытку провокации и были выдворены из зала.