ՀՅԴ-ն 2008-ին պայքարի վերջը չէր տեսնում, իսկ հիմա լուծումները տեսնում է
ՀՅԴ-ն 5 տարի առաջ չմիացավ ընդդիմությանը, կազմեց կոալիցիա, որովհետև այդ պայքարի վերջը չէր տեսնում, իսկ այսօր միացել է ընդդիմությանը, քանի որ հստակ լուծումներ տեսնում է: Այս մասին ԱԺ ճեպազրույցների ժամանակ ասաց ԱԺ ՀՅԴ խմբակցության ղեկավար Արմեն Ռուստամյանը:
«Չի կարելի մտնել մի պայքարի մեջ, որի վերջը չի երևում: Այն ժամանակ տեսնում էինք, որ կարող է հանգեցնել զոհերի, և եթե հիշում եք ցույցեր էինք անում, խաղաղության կոչեր արեցինք, որ այս ճանապարհը արյունահեղության ճանապարհ է: Հիմա մե՞նք էինք ճիշտ, թե՞ ով: 2008-ին 10 զոհերի պատասխանն ո՞վ է տալու: Դրանից մեր երկիրը շահե՞լ է: Չի՛ շահել»,-պարզաբանեց Ռուստամյանը:
Պատճառաբանելով, թե ինչու է ՀՅԴ-ն ներկայում միացել Րաֆֆի Հովհաննիսյանին, խմբակցության ղեկավարն ասաց, թե այդ մասին իր առաջին ելույթով հայտարարել է Ազատության հրապարակում:
«Առաջին` մեր ժողովրդի զգալի մասն այդտեղ է, երկրորդ` սահմանադրական, օրինական ճանապարհով առաջ գնալու խնդիր է դրվում և երրորդ` շատ կարևոր է, որ կոնկրետ օրակարգով, կոնկրետ լուծումներ տեսնելու հեռանակար ունենք»,- ասաց պատգամավորը:
Ա. Ռուստամյանի խոսքով` եթե առաջ քաշված երեք կետերը կատարվեն, այսինքն` կառավարման համակարգը փոխվի և երկրում լինի խորհրդարանական համակարգ, երկրում շատ լուրջ փոփոխություն կլինի:
Ռուստամյանը նշեց, որ 100 տոկոսանոց համամասնական ընտրակարգի անցնելուց, ԱԺ նոր ընտրություններ անցկացնելուց, ընդդիմությանը որպես իշխանությանը հակակշիռ վերահսկողության համակարգը հանձնելուց հետո միայն կլինի նոր Հայաստան:

In 2008 ARFD did not see struggle’s end, now it sees solutions
Five years ago ARF-Dashnaktsutyun Party did not join the opposition because it did not see the end of the struggle, whereas today it has joined the opposition because definite solutions can be seen, the head of ARFD faction Armen Rustamian stated during a briefing at the National Assembly today.
“You should not enter into a struggle when you don’t see its end. At that time we saw that the struggle could lead to deaths. If you remember, during those rallies we called for peace saying that path was a path of bloodshed, and our predictions came true. Who will be responsible for those ten deaths? Did our country benefit? No,” Rustamian said.
Asked why ARFD has now joined Raffi Hovannisian, the head of ARFD faction said that he had explained the reasons in his first speech in Liberty Square.
“First, the majority of our people are there, secondly, the current goal is to move forward by legal, constitutional means, and thirdly, there is a prospect of a concrete agenda and concrete solutions, which we consider very important,” he noted.
In his words, if the three proposals are carried out, that is to say, if the system of governance is changed and a parliamentary system is adopted, serious changes will occur in Armenia.
Rustamian said that we will have a new Armenia only in case of adopting a 100% proportional election system, holding new parliamentary elections, and transferring control functions to the opposition as a counterbalance to the authorities.