ՀՅԴ-ն 2008-ին պայքարի վերջը չէր տեսնում, իսկ հիմա լուծումները տեսնում է
ՀՅԴ-ն 5 տարի առաջ չմիացավ ընդդիմությանը, կազմեց կոալիցիա, որովհետև այդ պայքարի վերջը չէր տեսնում, իսկ այսօր միացել է ընդդիմությանը, քանի որ հստակ լուծումներ տեսնում է: Այս մասին ԱԺ ճեպազրույցների ժամանակ ասաց ԱԺ ՀՅԴ խմբակցության ղեկավար Արմեն Ռուստամյանը:
«Չի կարելի մտնել մի պայքարի մեջ, որի վերջը չի երևում: Այն ժամանակ տեսնում էինք, որ կարող է հանգեցնել զոհերի, և եթե հիշում եք ցույցեր էինք անում, խաղաղության կոչեր արեցինք, որ այս ճանապարհը արյունահեղության ճանապարհ է: Հիմա մե՞նք էինք ճիշտ, թե՞ ով: 2008-ին 10 զոհերի պատասխանն ո՞վ է տալու: Դրանից մեր երկիրը շահե՞լ է: Չի՛ շահել»,-պարզաբանեց Ռուստամյանը:
Պատճառաբանելով, թե ինչու է ՀՅԴ-ն ներկայում միացել Րաֆֆի Հովհաննիսյանին, խմբակցության ղեկավարն ասաց, թե այդ մասին իր առաջին ելույթով հայտարարել է Ազատության հրապարակում:
«Առաջին` մեր ժողովրդի զգալի մասն այդտեղ է, երկրորդ` սահմանադրական, օրինական ճանապարհով առաջ գնալու խնդիր է դրվում և երրորդ` շատ կարևոր է, որ կոնկրետ օրակարգով, կոնկրետ լուծումներ տեսնելու հեռանակար ունենք»,- ասաց պատգամավորը:
Ա. Ռուստամյանի խոսքով` եթե առաջ քաշված երեք կետերը կատարվեն, այսինքն` կառավարման համակարգը փոխվի և երկրում լինի խորհրդարանական համակարգ, երկրում շատ լուրջ փոփոխություն կլինի:
Ռուստամյանը նշեց, որ 100 տոկոսանոց համամասնական ընտրակարգի անցնելուց, ԱԺ նոր ընտրություններ անցկացնելուց, ընդդիմությանը որպես իշխանությանը հակակշիռ վերահսկողության համակարգը հանձնելուց հետո միայն կլինի նոր Հայաստան:

А.Рустамян: АРФД в 2008 не видела конца борьбы, а сейчас видит решения
АРФ «Дашнакцутюн» не присоединилась 5 лет назад к оппозиции и вступила в коалицию, поскольку предвидела, чем завершится эта борьба. Об этом заявил сегодня в ходе брифинга в парламенте Армении руководитель фракции АРФД Армен Рустамян.
«Нельзя вступать в борьбу, конец которой не виден. Тогда мы видели, что борьба может привести к жертвам, и если помните, выступали с призывами к миру», - сказал А.Рустамян.
Объясняя причины, по которым АРФД присоединилось к Раффи Ованнисяну, депутат заявил: «К нам поступило четкое предложение относительно целей, принципов, задач и структуры движения».
Комментируя организуемые на Площади Свободы митинги, депутат отметил, что если они вступили в эту борьбу, значит, знают, что это определенное действие и имеет свое завершение.
«Во-первых, значительная часть нашего народа там, во-вторых, ставится вопрос достижения цели конституционным путем и, в-третьих, очень важно, что у нас есть перспектива увидеть конкретные решения, с конкретной повесткой», - отметил А.Рустамян.
По словам А.Рустамяна, если выдвинутые три пункта будут выполнены, то есть, измениться структура управления и в стране установиться парламентская система, это будет серьезным изменением.
Депутат отметил, что лишь после перехода к 100% пропорциональной избирательной системе, проведения внеочередных парламентских выборов, и передачи оппозиции как противовеса властям системы контроля Армения станет другой страной.
«Если мы сумеем добиться успехов по этим трем пунктам, у нас будет качественно новая страна с новой политической, властной и коренным образом преобразованной системой»,- сказал он.