Փակ շուկա. Քաղաքապետարանը պատասխան է ուղարկել, որ կարդալը նույնիսկ ամոթ է
«Փակ շուկայի 1/3-ն արդեն ավերված է, մենք այլևս չենք կարող փրկել հուշարձանը: Ստացվում է՝ կան մարդիկ, ում շահերը վեր են պետության շահերից: Համոզված եմ, որ եթե լիներ կամք և հետևողականություն, կարող էին բռնել սեփականատիրոջ ձեռքը»,- այս մասին այսօր Ճարտարապետների միությունում կազմակերպված կլոր սեղան-քննարկման ժամանակ ասաց ՀՅԴ անդամ Լիլիթ Գալստյանը:
ՃՄ նախագահ Մկրտիչ Մինասյանի խոսքով՝ իրենք այս խնդրի առնչությամբ դիմել են ՀՀ Նախագահին, ԱԺ նախագահին, վարչապետին, գլխավոր դատախազին, սակայն շինարարությունը շարունակվում է առանց նախագծի, իսկ քաղաքապետարանը այնպիսի պատասխան է ուղարկել, որ կարդալը նույնիսկ ամոթ է:
Հայաստանի դեմոկրատական կուսկացության առաջնորդ Արամ Սարգսյանի խոսքով՝ «Փակ շուկայի» սեփականատեր, ԱԺ պատգամավոր Սամվել Ալեքսանյանը արատավորել է պետության կողմից պահպանվող հուշարձանը, և նրան պետք է զրկեն սեփականության իրավունքից ու նրա դեմ քրգործ հարուցեն: Տիգրան Խզմալյանի խոսքով` խնդրի լուծման միակ ճանապարհը անհնազանդությունն է:
Քննարկմանը ներկա ՀՀ մշակույթի փոխնախարար Արև Սամուելյանը քննարկման վերջում նշեց, որ միանում է հնչած բոլոր կարծիքներին և շուկայի վերակառուցման նախագիծն արդեն քննարկման փուլում է, և հավանաբար հաջորդ շաբաթ կլինի եզրակացություն այս թեմայով, արդեն կառուցվածը ոչ ամբողջովին ապամոնտաժվելու է, վերակառուցվելու են շուկայի բոլոր 9 կամարները:

В Союзе архитекторов Армении обсудили ситуацию вокруг Крытого рынка
Сегодня в ходе круглого стола в Союзе архитекторов Армении представители политических сил Армении и интеллигенции обсуждали ситуацию, сложившуюся вокруг Центрального крытого рынка в Ереване.
«1/3 Крытого рынка уже разрушена, мы больше не можем спасти этот памятник. Получается, что есть люди, чьи интересы ставятся выше интересов государства. Уверена, что если бы была проявлена политическая воля и последовательность, действия собственника можно было бы пресечь», - сказала представитель АРФ «Дашнакцутюн» Лилит Галстян.
Председатель Союза архитекторов Армении Мкртич Минасян в свою очередь отметил, что в связи с этой проблемой они обращались к президенту Армении, председателю Национального Собрания, премьер-министру, генеральному прокурору, однако строительство, тем не менее, продолжается без проекта. М.Минасян сообщил, что мэрия Еревана направила Союзу архитекторов ответ, который даже стыдно читать.
По словам лидера Демократической партии Армении Арама Саркисяна собственник Крытого рынка, депутат парламента Самвел Алексанян просто осквернил охраняемый государством памятник и его нужно лишить права собственности и возбудить уголовное дело.
По словам кинорежиссера Тиграна Хзмаляна, единственным путем решения этой проблемы является гражданское неповиновение.
Присутствующая на обсуждении заместитель министра культуры Армении Аревик Самуелян заявила, что согласна со всеми озвученными мнениями. Она сообщила, что проект реконструкции Центрального крытого рынка уже на этапе обсуждения и, вероятно, на следующей неделе уже будет заключение по этой теме, о частичном демонтаже уже отстроенного. По ее словам, все девять арочных конструкций Центрального крытого рынка будут восстановлены.