Դեյվիդ Քամերոնը շնորհավորական նամակ է ուղղել Սերժ Սարգսյանին
Միացյալ Թագավորության վարչապետ Դեյվիդ Քամերոնը շնորհավորական նամակ է ուղղել Սերժ Սարգսյանին` նախագահի պաշտնում վերընտրվելու կապակցությամբ: Ինչպես տեղեկացնում են Երևանում Մեծ Բրիտանիայի դեսպանատան հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ կապի վարչությունից, Դեյվիդ Քամերոնի շնորհավորական ուղերձում, մասնավորապես, ասված է.
«Հարգելի նախագահ Սարգսյան,
Շնորհավորում եմ Հայաստանի հանրապետության նախագահի պաշտոնում վերընտրվելու կապակցությամբ: Փետրվարի 18-ի նախագահական ընտրությունները մեկ քայլ առաջ էին Հայաստանում ժողովրդավարության զարգացման գործում: Միջազգային դիտորդները ընդհանուր առմամբ ընտրությունները գնահատում են որպես լավ կազմակերպված և հիմնարար ազատություններին համահունչ: Այս գնահատականը հատկապես ողջունելի է, քանի որ Հայաստանը ցանկանում է խորացնել Եվրամիության հետ իր հարաբերությունները:
Ես վստահ եմ, որ համապատասխան պաշտոնյաներն այժմ կդիտարկեն, թե ինչպես կառուցողական մոտեցում ցուցաբերել միջազգային դիտորդական առաքելության ներկայացրած հնարավոր ցանկացած առաջարկին:
Միացյալ թագավորությունն ու Հայաստանը ունեն երկկողմանի երկարատև ամուր համագործակցային հարաբերություններ: Մենք կշարունակենք աջակցել Ձեզ` ապահովելու հայ ժողովրդի անվտանգությունն ու բարօրությունը, ինչին նրանք արժանի են, հատկապես որ դրան հասնելու համար դուք կանգնած եք դժվար որոշումներ կայացնելու առջև և իրականացնում եք պահանջվող բարեփոխումներ:
Ես մաղթում եմ Ձեզ ամենայն բարիք պաշտոնավարման երկրորդ շրջանում: Եվ ակնկալում եմ մեր կառավարությունների համագործակցությունը` ի շահ երկու երկրների»:

Премьер Великобритании поздравил Сержа Саргсяна с переизбранием
Премьер-министр Великобритании Дэвид Кэмерон сегодня направил Сержу Саргсяну поздравительное послание в связи с переизбранием на пост президента Армении. Как сообщает пресс-служба посольства Великобритании в Ереване, в послании Дэвида Кэмерона в частности отмечается:
«Президентские выборы 18 февраля стали шагом вперед в развитии демократии в Армении. Международные наблюдатели в целом оценивают выборы как хорошо организованные и соответствующие основным свободам. Эта оценка особенно приветствуется, поскольку Армения стремится углубить отношения с Евросоюзом.
Уверен, что соответствующие должностные лица рассмотрят, какой конструктивный подход следует проявить к каждому возможному предложению, представленному международной наблюдательской миссией.
Соединенное Королевство и Армения имеют длительные и прочные двусторонние сотруднические отношения. Мы продолжим содействовать Вам в обеспечении безопасности и благополучия армянского народа, которые он заслуживает, особенно с учетом того, что для достижения этого вы стоите перед принятием трудных решений и реализуете необходимые реформы.
Желаю Вам всего наилучшего в течение второго срока Вашего президентства. И ожидаю сотрудничества наших правительств на благо двух стран».