Վարդան Սեդրակյանին կկալանավորեն. Աղբյուր
ՀՀ ԱԱԾ լրատվական բաժնի պետ Արծվին Բաղրամյանը Aysor.am-ի թղթակցի հետ զրույցում նշեց, որ որևէ բան չի կարող հաղորդել նախագահի նախկին թեկնածու, էպոսագետ Վարդան Սեդրակյանին ԱԱԾ տեղափոխելու լուրերի իսկության վերաբերյալ:
Ավելի վաղ Aysor.am-ի աղբյուրները հայտնել էին, որ Վ. Սեդրակյանը այժմ գտնվում է ԱԱԾ-ում և նրան այսօր կտեղափոխեն Կենտրոն և Նորք Մարաշ վարչական շրջանների ընդհանուր իրավասության դատարան` նրա նկատմամբ կալանքի սանկցիա կիրառելու մասին որոշում կայացնելու համար:
ՀՀ նախագահի նախկին թեկնածու Պարույր Հայրիկյանի նկատմամբ կատարված մահափորձի շրջանակներում ԱԱԾ-ն Կենտրոն և Նորք Մարաշ վարչական շրջանների ընդհանուր իրավասության դատարան Վարդան Սեդրակյանին կալանավորելու համար միջնորդություն է ներկայացրել:

Source: Vardan Sedrakian to be arrested
The head of the press office of the RA National Security Service Artsvin Baghramian told the correspondent of Aysor.am that he cannot say anything concerning the rumors that the former presidential candidate, epos expert Vardan Sedrakian has been transferred to NSS.
Sources of Aysor.am reported earlier that V. Sedrakian is held in the NSS building and will be transported today to the general jurisdiction court of Yerevan’s Kentron and Nork Marash administrative districts where a decision about his arrest as a sanction will be made.
In connection with the attempted murder committed against the former presidential candidate Paruyr Hayrikian, the NSS has filed a petition for V. Sedrakian’s arrest to the general jurisdiction court of Kentron and Nork-Marsh districts.