Արամ Սարգսյան. Խմբակցությունները պետք է մանդատները վայր դնեն
«Իմ կարծիքով` Րաֆֆի Հովհաննիսյանը խորը քրիստոյա մարդ է: Նա այսօր ծայրահեղ քայլի է գնացել` դիմելով հացադուլի տարբերակին»,- նման կարծիք հայտնեց Ազատության հրապարակում հացադուլ հայտարարած նախագահի նախկին թեկնածու Րաֆֆի Հովհաննիսյանին այցի եկած «Հանրապետություն» կուսակցության ղեկավար Արամ Սարգսյանը:
«Շատ տխուր է, որ մենք այս երկիրն ենք, շատ տխուր է, որ առաջին տեղը զբաղեցրած թեկնածուն հացադուլ է հայտարարում` արդարության համար»,- ասաց Ա. Սարգսյանը:
Այս ամենին որպես լուծում` «Հանրապետություն» կուսակցության ղեկավարն առաջարկում է, որ ԱԺ խմբակցությունները վայր դնեն իրենց մանդատները:
«ՀԱԿ-ը, «Ժառանգությունը», ՀՅԴ-ն համարում են, որ Րաֆֆի Հովհաննիսյանն է հաղթել, հետևաբար ճիշտ կլինի, որ նրանք վայր դնեն իրենց մանդատները»,- ասաց Ա. Սարգսյանը:
Նա, սակայն, նշեց, որ իր ասածը չի վերաբերում ԲՀԿ-ին, քանի որ «ԲՀԿ-ն չի հստակեցնում, թե ո՞ր ժողովրդի կողքին է` Ր. Հովհաննիսյանի օգտին քվեարկած, թե` Ս.Սարգսյանի»:
Ա. Սարգսյանը կարծում է, որ հացադուլը, խմբակցությունների մանդատների վայր դնելը և հաջորդ հանրահավաքին շատ մարդ լինելու երեք հանգամանքների արդյունքում հնարավոր է գոնե Սերժ Սարգսյանը գա Ազատության հրապարակ, կամ նոր ԱԺ ընտրություններ անցկացվեն:

Aram Sargsyan: Factions should give up their seats in parliament
“I think Raffi Hovannisian is a true Christian. He has taken an extreme step by going on hunger strike,” said the head of Republic Party Aram Sargsyan who visited the ex-presidential candidate Raffi Hovannisian in Liberty Square of Yerevan today.
“It is so regrettable that the candidate who took first place has to go on hunger strike, demanding justice,” A. Sargsyan noted.
As a solution, the leader of Republic Party proposes that factions of Armenia’s National Assembly should give up their seats.
“HAK (Armenian National Congress), Heritage Party, ARF-Dashanktsutyun believe that Raffi Hovannisian has won, therefore it would be correct if they gave up their seats in parliament,” A. Sargsyan said.
In his words, what he said does not apply to Prosperous Armenia Party (BHK) because “BHK does not clarify whether it supports people who voted for R. Hovannisian or those who voted for S. Sargsyan”.
In the opinion of Aram Sargsyan, thanks to the following three circumstances, namely the hunger strike, the renouncement of parliamentary seats, and the presence of many people at the next rally, it is quite possible that Serzh Sargsyan will come to Liberty Square or new parliamentary elections will be held.