Արամ Սարգսյան. Խմբակցությունները պետք է մանդատները վայր դնեն
«Իմ կարծիքով` Րաֆֆի Հովհաննիսյանը խորը քրիստոյա մարդ է: Նա այսօր ծայրահեղ քայլի է գնացել` դիմելով հացադուլի տարբերակին»,- նման կարծիք հայտնեց Ազատության հրապարակում հացադուլ հայտարարած նախագահի նախկին թեկնածու Րաֆֆի Հովհաննիսյանին այցի եկած «Հանրապետություն» կուսակցության ղեկավար Արամ Սարգսյանը:
«Շատ տխուր է, որ մենք այս երկիրն ենք, շատ տխուր է, որ առաջին տեղը զբաղեցրած թեկնածուն հացադուլ է հայտարարում` արդարության համար»,- ասաց Ա. Սարգսյանը:
Այս ամենին որպես լուծում` «Հանրապետություն» կուսակցության ղեկավարն առաջարկում է, որ ԱԺ խմբակցությունները վայր դնեն իրենց մանդատները:
«ՀԱԿ-ը, «Ժառանգությունը», ՀՅԴ-ն համարում են, որ Րաֆֆի Հովհաննիսյանն է հաղթել, հետևաբար ճիշտ կլինի, որ նրանք վայր դնեն իրենց մանդատները»,- ասաց Ա. Սարգսյանը:
Նա, սակայն, նշեց, որ իր ասածը չի վերաբերում ԲՀԿ-ին, քանի որ «ԲՀԿ-ն չի հստակեցնում, թե ո՞ր ժողովրդի կողքին է` Ր. Հովհաննիսյանի օգտին քվեարկած, թե` Ս.Սարգսյանի»:
Ա. Սարգսյանը կարծում է, որ հացադուլը, խմբակցությունների մանդատների վայր դնելը և հաջորդ հանրահավաքին շատ մարդ լինելու երեք հանգամանքների արդյունքում հնարավոր է գոնե Սերժ Սարգսյանը գա Ազատության հրապարակ, կամ նոր ԱԺ ընտրություններ անցկացվեն:

Арам Саркисян: Парламентские фракции должны сложить мандаты
Фракции Национального Собрания Армении должны сложить мандаты. Такое решение предложил сегодня председатель партии «Республика» Арам Саркисян, посетивший объявившего голодовку на площади Свободы в Ереване лидера партии «Наследие», бывшего кандидата в президенты Раффи Ованнисяна.
«Если АНК, «Наследие», АРФ «Дашнакцутюн» считают, что Раффи Ованнисян победил, следовательно, будет правильно, чтобы они сложили свои мандаты», - заявил А.Саркисян.
При этом он отметил, что сказанное не касается партии «Процветающая Армения», поскольку эта политическая сила «не уточняет, рядом с каким народом она находится, с электоратом, проголосовавшим за Раффи Ованнисяна или за Сержа Саргсяна».
«На мой взгляд, Раффи Ованнисян глубоко верующий человек, христианин. Сегодня он пошел на крайний шаг, обратившись к голодовке», - сказал А.Саркисян.
Лидер партии «Республика» считает, что в результате трех обстоятельств – голодовки, отказа фракций от депутатских мандатов и присутствия на следующем митинге многочисленных людей – возможно Серж Саргсян придет хотя бы на площадь Свободы, или будут проведены новые парламентские выборы.
«Печально, что в мы имеем такую страну, печально, что занявший первое место кандидат объявляет голодовку для торжества справедливости», - сказал А.Саркисян.