Թ. դե Վաալ. Ադրբեջանը ժողովրդավարության ամենացածր մակարդակ ունեցող երկիրն է
Հարավային Կովկասի հարցերով վերլուծաբան Թոմաս դե Վաալը Foreign Policy-ում հոդված է հրապարակել, որում Ադրբեջանը ներկայացրել է որպես Հարավային Կովկասի՝ ժողովրդավարության ամենացածր մակարդակ ունեցող երկիրը: Նրա կարծիքով, Ադրբեջանում իշխանության և ժողովրդի միջև «կողմերի հավասարությունը» խախտվել է և այն այլևս ընդունելի չի համարվում: Ադրբեջանն իր հարստությունը ստանում է գրեթե միայն նավթից ու գազից, և բնակչության որոշ հատվածներ այլևս չեն ցանկանում ենթարկվել «մենք ձեզ բարձր կենսամակարդակ ենք ապահովում, դուք էլ առանց միջամտության հնարավորություն տվեք ղեկավարել երկիրը» գործարքին:
Վերջին ամիսների ընթացքում Ադրբեջանում մի շարք զանգվածային բողոքի ցույցեր տեղի ունեցան, որոնցում մասնակցեցին վաճառականներ, բանակ զորակոչվածների ծնողներ, ինչպես նաև Իսմաիլլ քաղաքի բնակչությունը: Օտարության մեջ բնակվող համալսարանի ռեկտորը Ադրբեջանում տիրող կաշառակերության մասին պատմող սկանդալային տեսանյութեր հրապարակեց: Ադրբեջանում ձերբակալեցին երկու ընդդիմադիր առաջնորդներ Թոֆիկ Յագուբլուին ու Իլգար Մամեդովին: Վաստակավոր գրող Աքրամ Այլիսլիին հայերի ջարդերի մասին պատմող գիրք հրապարակելու համար զրկեցին պետական շքանշաններից և զանազան ճնշումների ենթարկեցին:
«Այս խնդիրներն ու անկարգություններն վկայում են այն մասին, որ Ալիևին հանգիստ ճանապարհ չի սպասվում հոկտեմբերին կայանալիք նախագահական ընտրություններից հետո»,- նշել է փորձագետը:

Т. Де Ваал: Азербайджан - наименее демократичная страна в регионе
Специалист по Кавказу Фонда Карнеги Томас Де Ваал в своей статье в журнале «Foreign Policy» обратился к политическим процессам в Азербайджане и отметил, что Азербайджан является наименее демократичной страной на Южном Кавказе. По его мнению «паритет» между властью и обществом в этой стране нарушен и более не считается приемлемым. Свое новообретенное богатство Азербайджан получает почти исключительно от нефти и газа и часть населения уже не хочет соглашаться на сделку по принципу «мы даем вам материальное благополучие, а вы позволяете нам править страной по нашему усмотрению».
В последние месяцы в Азербайджане прошла целая серия протестов, в которых участвовали торговцы, семьи солдат-призывников и жители города Исмаиллы, недовольные своим мэром. Живущий в изгнании ректор университета опубликовал сенсационные записи, свидетельствующие о коррупции и о продаже мест в парламент. В Азербайджане арестовали двух лидеров оппозиции – Тофика Ягублу и Ильгара Мамедова. Почтенного писателя Акрама Айлисли, который осмелился опубликовать в России роман с описанием страданий армян, подвергли публичным оскорблениям, угрозам и лишили государственных наград и привилегий.
«Но эти проблемы и беспорядки говорят о том, что Алиеву не следует надеяться на спокойный третий срок после октябрьских президентских выборов»,- отмечает автор.