Հայաստանի արտգործնախարարն ընդունել է ՄԹ-ն փոխարտգործնախարարին
Այսօր արտգործնախարար Էդվարդ Նալբանդյանն ընդունել է Միացյալ Թագավորության ԱԳ նախարարի տեղակալ Սայմոն Ֆրեյզերին: Այս մասին տեղեկացնում են ԱԳՆ լրատվական ծառայությունից:
Ողջունելով հյուրին` նախարար Նալբանդյանը նշել է, որ առավել քան քսանամյա դիվանագիտական հարաբերությունների պատմության արդյունքում կողմերի միջև համագործակցությունը կայուն հիմքերի վրա է դրվել և կա երկկողմանի շահագրգռվածություն այն էլ ավելի խորացնելու և ընդլայնելու:
Շնորհակալություն հայտնելով ընդունելության համար՝ փոխնախարար Ֆրեյզերը նշել է, որ գնալով աճում է Միացյալ Թագավորության հետաքրքրվածությունը Հայաստանի հետ տարբեր բնագավառներում փոխգործակցության սերտացմամբ և իր այցը ևս մեկ քայլ է այդ ուղղությամբ:
Նախարար Նալբանդյանը բարձր է գնահատել Միացյալ Թագավորության կողմից տարիների ընթացքում Հայաստանում իրականացվող բարեփոխումներին ցուցաբերած աջակցությունը: Նախարարը նաև հավելեց, որ վերջին շրջանում հատկապես բարձր մակարդակի քաղաքական երկխոսության և առևտրատնտեսական հարաբերությունների ոլորտներում ակտիվություն է նկատվում:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվեցին Հայաստան-Եվրամիություն հարաբերությունները:
Անդրադարձ է կատարվել միջազգային և տարածաշրջանային մի շարք կարևոր խնդիրների: Նախարար Նալբանդյանը հյուրին ներկայացրել է Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման գործընթացի վերջին զարգացումները, իսկ փոխնախարար Ֆրեյզերը իր հերթին նշել է, որ Միացյալ Թագավորությունը խնդրի լուծումը տեսնում է միայն խաղաղ ճանապարհով և աջակցում է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների կողմից ձեռնարկվող ջանքերին:

Глава МИД Армении Э.Налбандян принял Саймона Фрейзера
Министр иностранных дел Армении Эдвард Налбандян принял сегодня заместителя министра иностранных дел Великобритании Саймона Фрейзера. Об этом сообщает пресс-служба МИД Армении.
Приветствуя гостя, министр Э.Налбандян отметил, что в результате более чем двадцатилетних дипломатических отношений между сторонами установлена стабильная основа для сотрудничества и есть двусторонняя заинтересованность в его углублении и расширении.
Выразив благодарность за прием, заместитель главы МИД Великобритании С.Фрейзер отметил, что Соединенное королевство заинтересовано в сближении сотрудничества с Арменией в различных сферах и его визит является еще одним шагом в этом направлении.
Глава внешнеполитического ведомства Армении высоко оценил оказываемое Великобританией на протяжении этих лет содействие реализуемым в республике реформам. Э.Налбандян также отметил, что особенно в последнее время наблюдается активизация в сфере политического диалога на высоком уровне и торгово-экономических отношений.
В ходе встречи собеседники обсудили отношения Армения-ЕС. Стороны обратились также к ряду важнейших международных и региональных вопросов.
Глава МИД Армении представил гостю последние развития в процессе урегулирования карабахского конфликта. Замминистра Саймон Фрейзер отметил, что Великобритания видит решение конфликта только мирным путем и содействует усилиям, предпринимаемым сопредседателями Минской группы ОБСЕ.