Նամակ. Անընդունելի է փաստերի աղավաղումը և էթնիկ նախապաշարմունքը
Խոջալուի դեպքերը շահարկելու և այդ առթիվ Նյու Յորքում ադրբեջանական կողմի ամոթալի քարոզչոթյան մասին օրերս ՄԱԿ-ում ՀՀ մշտական ներկայացուցիչ Կարեն Նազարյանը նամակով դիմել է կազմակերպության Գլխավոր քարտուղարին: Մարտի 8-ին տարածվեց ՀՀ դեսպանի այդ նամակը որպես ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեայի և Անվտանգության խորհրդի փաստաթուղթ, որում մասնավորապես նշվում է, որ «Դժբախտաբար, վերջերս Ադրբեջանը շահարկում է Խոջալուի դեպքերը` ուժգնացնելու համար իր հակահայկական քարոզչությունը, ինչպես ՄԱԿ-ում, այնպես էլ դրա շրջանակից դուրսե:
Հղում կատարելով «Ադրբեջանա-ամերիկյան դաշինքե կազմակերպության կողմից Նյու Յորք քաղաքի որոշ վայրերում փակցված «Խոջալուի ցեղասպանություն. Մարդկային ողբերգություն Ադրբեջանում. օգնիր ադրբեջանցիներին ու հայերին հասնելու խաղաղության» խորագրով կոմերցիոն գովազդային վահանակներին` դեսպանը նշում է, որ «….քաղաքի, ուր գտնվում են ՄԱԿ-ի կենտրոնակայանն ու ամենամեծ թվով անդամ պետությունների դիվանագիտական ներկայացուցչությունները, hասարակական կյանքում այս անթույլատրելի միջամտությունից զատ, խորապես մտահոգիչ է փաստերի աղավաղումն ու էթնիկ նախապաշարմունք պարունակող այսպես կոչված «հասարակությանը տեղեկացնելուե այս քարոզարշավը, որն իրականացնում է Ադրբեջանի կառավարությունն իր PR գործակալի միջոցով:
Այս սարսափելի նախաձեռնությունը, որը ֆինանսավորում է Ադրբեջանը, ծնում են քսենոֆոբիա եւ ատելություն ու վտանգում ազգերի ձգտումը հաստատելու հարատեւ խաղաղություն` հիմնված ճշմարտության եւ արդարության վրա: Ադրբեջանը մշտապես աղավաղում է 1992թ. Խոջալուի դեպքերի իսկությունը, որոնք համաձայն միջազգային տարբեր կազմակերպությունների ու ադրբեջանական բարձրաստիճան ղեկավարների` ներառյալ այդ ժամանակվա նախագահ Այազ Մութալիբովի վկայակոչումների, կազմակերպվել էին Ադրբեջանի «Ազգային ճակատե ընդդիմության կողմից` այդ ժամանակաշրջանի ադրբեջանական ղեկավարությունից ձերբազատվելու համարե:
Դեսպան Նազարյանը հավելում է, որ` «...դիմելով նման քայլերի` Ադրբեջանը փորձում է թաքցնել իր հանցագործությունները, խուսափել Լեռնային Ղարաբաղի հարցը ռազմականացնելու պատասխանատվությունից: Եվ եթե Ադրբեջանն իրապես ցանկանում է օգնել ադրբեջանցիներին ու հայերին հասնել խաղաղության եւ հակամարտության կարգավորման, «հասարակությանը տեղեկացնելու» այս անհիմն ու սադրիչ քարոզարշավի փոխարեն ջանքերն ու միջոցները պետք է ուղղի ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների միջնորդությամբ վարվող բանակցություններում կառուցողական մասնակցություն ունենալու համար»: Այս մասին հաղորդում է ԱԳՆ-ի մամլո ծառայությունը:

Карен Назарян: Искажения фактов Азербайджаном – неприемлемо
В связи со спекуляциями на тему ходжалинских событий и связанной с этим пропагандой азербайджанской стороны постоянный представитель Армении в ООН Карен Назарян обратился с письмом к генеральному секретарю Организации Объединенных Наций Пан Ги Муну.
Как сообщает пресс-служба МИД РА, письмо постоянного представителя Армении в ООН 8 марта было распространено как документ Генеральной Ассамблеи и Совета Безопасности ООН, в котором, в частности, отмечается: «К сожалению, в последнее время Азербайджан спекулирует ходжалинскими событиями для того, чтобы усилить свою антиармянскую пропаганду как в ООН, так и вне рамок Организации».
Ссылаясь на размещенные организацией «Азербайджано-американский альянс» в некоторых районах Нью-Йорка коммерческие постеры с надписью «Ходжалинский геноцид: Человеческая трагедия в Азербайджане: помоги азербайджанцам и армянам достичь мира», посол отмечает: «…Помимо подобного недозволительного вмешательства в общественную жизнь в городе, где располагается главный офис ООН и дипломатические представительства большего числа государств-членов Организации, глубоко беспокоит явление искажения фактов и содержащая этнические предрассудки так называемая кампания по “осведомлению общественности”, которую осуществляет правительство Азербайджана через своего PR-агента.
Это ужасная инициатива, которая финансируется Азербайджаном, вызывает ксенофобию и ненависть и вредит стремлению нации установить постоянный мир, основанный на правде и справедливости. Азербайджан постоянно искажает факты ходжалинских событий 1992 года, которые, согласно свидетельствам различных международных организаций и высокопоставленных азербайджанских руководителей, включая тогдашнего президента Азербайджана Аяза Муталибова, были организованы азербайджанской оппозицией “Народный фронт”, чтобы избавиться от тогдашней азербайджанской власти».
Посол Назарян также отмечает: «Подобными действиями Азербайджан пытается скрыть свои преступления, избежать ответственности за милитаризацию карабахского конфликта. И если Азербайджан действительно желает помочь армянам и азербайджанцам достигнуть мира и решить конфликт, то вместо этой необоснованной и провокационной кампании по “осведомлению общественности”, должен направить свои усилия и средства на конструктивное участие в переговорном процессе при посредничестве сопредседателей Минской группы ОБСЕ».